Lidovky.cz

Bělobrádek zůstává předsedou lidovců. Prvním místopředsedou bude Jurečka

Česko

  7:59aktualizováno  18:15
ZLÍN - Lidovce podle očekávání dál povede vicepremiér Pavel Bělobrádek, prvním místopředsedou se opět stal Marian Jurečka. Uspěli v dnešní volbě na sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně. Předseda Bělobrádek získal hlasy drtivé většiny delegátů. Z 275 přítomných mu důvěru dalo 251, protikandidáta neměl. Delegáti odpoledne začali volit i další členy užšího vedení strany.

Dosavadní předseda lidovců Pavel Bělobrádek foto: ČTK

Funkci prvního místopředsedy obhájil ministr zemědělství Jurečka, když porazil protikandidáta Miroslava Rovenského.

Bělobrádek po svém zvolení:

  • O příštích volbách: "Čekají nás krajské volby příští rok. Je potřeba v krajích rozlomit rudooranžové koalice. Není možné, aby krajská školství vedli komunisté."
  • O působení ve vládě: "Byly věci, které se nám nelíbí, byly věci, které jsme museli překousnout. Museli jsme přijmout věci, o kterých jsme si nebyli jisti, jestli jsou správné."
  • O budoucnosti strany: "Jsem přesvědčen, že KDU-ČSL nemá v této zemi alternativu. Jsme stranou konzervativní, stranou, která je přesvědčena, že jsou hodnoty, které nebudou většinové. Pravdu nelze odhlasovat."

Na zlínském sjezdu strany Jurčka získal 148 hlasů, odevzdáno bylo 278 hlasovacích lístků. Téměř 100 hlasů bylo neplatných. Jurečka porazil svého protikandidáta Miroslava Rovenského, který dostal 33 hlasů. Jurečka je prvním místopředsedou lidovců od roku 2011.

Za čtyři řadové místopředsedy si lidovci zvolili Zuzanu Roithovou, Jana Bartošku, Jiřího Miholu a Ondřeje Benešíka.

„Silný mandát“

Benešík získal 237 hlasů, Roithová 220, pro Bartošku hlasovalo 205 delegátů a pro Miholu 204. „Dostali velmi silný mandát. Je to tým, který by měl stranu dobře připravit na krajské volby,“ řekl Bělobrádek. Významnou posilou je podle něj nově zvolený Benešík. Spokojený s volbou místopředsedů je i Jurečka. „Bude to dobrý tým. Jirka Mihola a Ondřej Benešík jsou jednoznačně posila,“ řekl.

„Teď bude mým úkolem sledovat, jak bude zvolen zbytek předsednictva. Předpokládám, že část zůstane, část bude doplněna,“ řekl po zvolení novinářům Bělobrádek. Dodal, že vznikla i komise, která se zabývá vnitřním životem strany. Míní, že cesta k deklarovanému cíli otevřít stranu více lidem je v komunikaci. Toho, že česká veřejnost lidovce nepřijme, se neobává. „Křesťanská demokracie vyhrává i v zemích, kde voliči nejsou rozhodně jen typičtí lidovci,“ řekl.

Očekávaná obhajoba

Bělobrádkova obhajoba se vzhledem k volebním úspěchům strany z posledních dvou let očekávala. Straně se pod jeho vedením podařilo vrátit do Sněmovny, což Bělobrádek označil za unikátní záležitost. Delegátům také řekl, že se podařilo splnit i další cíl z předchozího sjezdu, a to oddlužení a vytvoření budoucnosti pro stranu. KDU-ČSL by se podle něj měla snažit získat nové členy a postupovat systematicky krok za krokem.

 „Buďme trpěliví, ale i pracovití. Buďme sebevědomí, ale ne nafoukaní,“ řekl Bělobrádek. Spolustraníkům také řekl, že lidovci mají na to, aby v krajských volbách na podzim 2016 získali několik hejtmanů a rozbili rudooranžové krajské koalice KSČM a ČSSD. „Pokud Bělobrádek doufá, že mu pomůže splnit sen jeho víra, myslím, že může být příští rok na podzim velmi zklamán,“ reagovala na jeho prohlášení místopředsedkyně Ústředního výboru KSČM Miloslava Vostrá.

Bělobrádek se kvůli rozpočtu obul do Babiše. Jsou to jen tupé škrty

 Delegáti zvolí i další členy vedení. Souboj se čeká zejména o post prvního místopředsedy, o který se uchází ministr zemědělství Marián Jurečka a předseda středočeské organizace Miroslav Rovenský. Lidovci budou také během dvoudenního sněmu diskutovat o dalším směřování strany.

„Čekají nás krajské volby příští rok. Je potřeba v krajích rozlomit rudooranžové koalice. Není možné, aby krajská školství vedli komunisté,“ řekl Bělobrádek. V několika krajích sociální demokraté vytvořili koalici s komunisty. KDU-ČSL má podle Bělobrádka na to, aby zaútočila na vítězství v několika krajích sama nebo v koalicích a aby po několika letech opět měla své hejtmany.

Sobotka si pochvaluje koalici

Vládní koalice funguje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ku prospěchu České republiky. Řekl to novinářům na úvod sjezdu. Společnou vládu ČSSD, lidovců a ANO stále považuje za nejrozumnější řešení, které mohli po volbách zvolit, dodal během proslovu na sjezdu. Lidovci budou a v neděli volit nové vedení a diskutovat o programu strany i o tom, jak přilákat voliče ze skupin, které nejsou jejich tradičními voliči, například nevěřící.

 „Myslím, že koaliční vláda funguje dobře a i po tom roce a půl si myslím, že to bylo rozumné řešení a že to České republice prospělo,“ řekl Sobotka. Dodal, že pro fungování koalice jsou důležité stabilní koaliční strany. Lidovci by si tak podle něj měli zvolit stabilní vedení strany. V projevu si ale zároveň Sobotka lehce rýpnul do koaličního hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, když poznamenal, že „veřejný prostor nelze řídit nebo dokonce zprivatizovat jako firmu“. Vicepremiér a miliardář Babiš často opakuje, že je třeba stát řídit jako firmu.

Na sněmu jsou i Faltýnek nebo Schwarzenberg

 Sobotka zároveň ocenil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, za jeho práci pro fungování vlády. „Děkuji za vládní spolupráci, těším se na další spolupráci i po úterním hlasování ve Sněmovně,“ poznamenal s odkazem na snahu opozice vyslovit vládě nedůvěru na plánovaném úterním sněmovním hlasování. Lidovci a sociální demokraté mají podle premiéra odlišné programy, spojuje je ale myšlenka, že na prvním místě nejsou peníze, ale člověk. Sobotku, který po proslovu sjezd z pracovních důvodů opustil, delegáti ocenili potleskem.

Volební sjezd KDU-ČSL ve Zlíně.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda KDU-ČSL Pavel...

Na sjezd dorazili i představitelé další stran. Hnutí ANO zastupoval šéf poslanců koaličního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který lidovce vyzval, aby zůstali klidnou silou. Poukázal na některé problémy v koalici, které vyplývají ze špatné komunikace a politikaření. „Mějte s námi, s hnutím ANO, trochu trpělivost. Ještě jsme se nenaučili hrát tu pravou politiku, ještě jsme se nenaučili tvářit jinak na jednáních, jinak před kamerami,“ podotkl Faltýnek. Při příchodu k řečnickému pultu měl o poznání slabší potlesk než další řečníci. Faltýnek poznamenal, že se změny na vládní úrovni daří prosazovat pomaleji, než koalice očekávala.

Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl odchod části politiků z KDU-ČSL a založení TOP 09 v roce 2009. „Zanechalo to jistě trpkost, které je mi líto,“ řekl. Zároveň poznamenal, že členství v politické straně není jako složení řádového slibu, který na věky zavazuje. Schwarzenberg také kritizoval ministra zemědělství, místopředsedu lidovců Mariana Jurečku. „Podporuje oligarchizaci politiky, to nám trochu vadí,“ řekl s odkazem na kauzu podpory biopaliv.

Zazněla hymna a Óda na radost

Jurečka za vládu předložil návrh na podporu vysokoprocentních biopaliv při zavedení minimální daně, která dosud nebyla. TOP 09 poukazuje, že tato podpora finančně zvýhodňuje Babišův Agrofert, který patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

Lidovci sjezd zahájili českou hymnou i Ódou na radost, hymnou Evropské unie. Přihlásili se tak jasně ke své proevropské politice. Bělobrádek na úvod vyjádřil přání, aby sněm nebyl o vymezování proti ostatním stranám, ale o tom, co je dobré pro KDU-ČSL.

Současný předseda lidovců Pavel Bělobrádek nemá ve volbě protikandidáta, a funkci tak zřejmě obhájí. Souboj se čeká zejména o post prvního místopředsedy, o který se uchází ministr zemědělství Marián Jurečka, místopředseda lidovců Jan Bartošek a předseda středočeské organizace Miroslav Rovenský. Lidovci také chtějí diskutovat o zahraničněpolitických otázkách a ukrajinské krizi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.