Lidovky.cz

Zkažená voda v dejvických kohoutcích odhalila zranitelnost celé Prahy

Česko

  6:00
Dva lidé v nemocnici, několik set s obtížemi a především varování: jistota, že z kohoutku vždy teče nezávadná voda, je pryč. To je pondělní bilance paniky v Praze 6, kde se více než třicet tisíc lidí mohlo napít vody kontaminované koliformní bakterií, která je přítomná ve fekáliích. Nakažení není zdraví nebezpečné – kromě nepříjemných zažívacích problémů. Obnažila se však zranitelná místa systému.

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Bakterie zřejmě unikly ze slepého vodovodního ramena, o němž dodavatel, společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), neměl tušení. Informovanost ohrožených občanů ale nebyla zdaleka stoprocentní. 

Šéf Pražských vodovodů a kanalizací o příčině kontaminace řekl: „Předpokládáme, že ji způsobila slepá část vodovodního řadu. Pokud existuje, nikdo o něm nevěděl.“ Vysvětluje to chybou stavitelů, kteří proti všem předpisům zřejmě připojili tuto část k hlavnímu potrubí. Experti budou po konkrétním místě pátrat až v úterý. Stejně tak se čeká na definitivní potvrzení přítomnosti koliformních bakterií ve vodě. Úřady zatím nedoporučují konzumovat ani převařenou vodu. Praha 6 také doporučuje zavřít restaurace v postižené oblasti. Přikázat to však nemůže. „Městská část nemá tuto pravomoc,“ tvrdí starosta.

Za kalamitu v Dejvicích může slepé rameno. Jinde nebezpečí nehrozí, říká šéf vodovodů

O zdraví nebezpečné vodě se Praha 6 dozvěděla od PVK v neděli ráno. „Lidé z krizového oddělení dostali zprávu kolem deváté,“ řekl starosta městské části Ondřej Kolář, kterému se též nevyhnuly zdravotní potíže. „Pracovníci šli ihned do terénu a vylepovali letáky a informovali obyvatele,“ popisuje. Asistovat měli i strážníci a obecní rozhlas.

Informovanost vázla

Informačnímu systému městské části se však nevyhnuly chyby. „Máme stížnosti, že někteří hlášení z tlampačů nerozuměli,“ sdělil Kolář. Systém pro rozesílání varovných SMS zpráv v kritické chvíli selhal. „Byl výpadek a v neděli lidé zprávu na mobil nedostali,“ připustil Kolář.

Ještě v neděli odpoledne přitom nebylo vyloučeno, že nemusí jít pouze o poměrně neškodné bakterie. „Bylo tam podezření i na virovou infekci,“ řekl LN starosta městské části. Přesto se většina obyvatel a návštěvníků postižených čtvrtí dozvěděla o riziku až po poledni. „Momentálně jsme to oznámení dostali. Budeme muset restauraci zavřít,“ řekla LN po jedné hodině například číšnice v restauraci Cesta Časem. „Nedá se z vody ani vařit?“ divil se zase personál restaurace Pod Loubím.

„Zprávu do České tiskové kanceláře jsme poslali v 12:18,“ informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Agentura vydala první informace až o 12 minut později, teprve poté zprávu začaly přebírat ostatní média.

Havarie vody v Dejvicích přinesla konkurenci mezi restaurace i bagety do škol

PVK prodlení odůvodňuje tím, že nejprve se prohlášení pro média muselo dle interních předpisů schválit. S médii se nespojila ani Praha 6. „Nemůžeme posílat tiskovou zprávu, když je to v kompetenci PVK,“ argumentuje zástupce mluvčího městské části Petr Vybíral.

Praha se brání kritice za nečinnost

Radnice pod vedením Adriany Krnáčové se podle mínění dvou bývalých primátorů postavila k situaci netečně. Měla prý svolat hned v neděli ráno, kdy se o problémech politici dozvěděli, krizový štáb. „Stát se takový problém za mého působení, krizový štáb bych určitě svolal. Osobně bych nyní najal právní kancelář a pověřil ji tím, aby zjistila, na čí straně vznikla chyba, zda na straně města nebo Veolie, která je vlastníkem společnosti Pražské vodovody a kanalizace,“ řekl LN Tomáš Hudeček.

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny.
Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny.

Podle tiskové mluvčí pražského magistrátu Petry Hrubé hlavní město nesvolalo krizový štáb proto, že nebezpečí nepřesáhlo druhý stupeň a nezasahovalo do více městských částí. Naopak další bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) míní, že kontaminace vody je nevyzpytatelné nebezpečí, u kterého je lepší počítat vždy s větším stupněm ohrožení. „Jednoznačně měl být svolán krizový štáb. Už tak jde počet postižených do řádu stovek lidí. Je důležité, aby se u takto závažných problémů mohlo sejít více lidí, kteří by se poradili, jak nevyzpytatelnou věc s kontaminovanou vodou řešit. Už ráno se politici měli rozhodnout, že informaci o problému poskytnou televizím a rádiím. Vezměte si, že jeden kohoutek v restauraci může způsobit dalších 500 nakažených,“ uvedl Svoboda.

Primátorka Adriana Krnáčová LN sdělila, že radní udělali vše pro to, aby byli lidé informováni a včas jim byly poskytnuty dodávky vody. „Je mi to líto. Budeme pracovat na tom, aby se v budoucnu takové problémy jako kontaminace ze slepých ramen vodovodní sítě již neobjevily,“ řekla LN Krnáčová.

Problematiku bezpečnosti má na starosti radní Libor Hadrava (ANO), oblast životního prostředí zase Jana Plamínková (Trojkoalice), pod níž spadá městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (té vodovodní trubky patří a stará se o jejich rekonstrukci). Podle Plamínkové žádné problémy při řešení „dejvické krize“ nenastaly. „Vše fungovalo, jak mělo. Praha 6 postupovala správně,“ míní Plamínková. Na otázku, proč o problémech s vodou nevěděly dostatečně včas například restaurace, nedokázala odpovědět. Ani na to, proč se informace neobjevila již dopoledne v televizi a rádiu.

Kdo hlídá bezpečnost v kohoutcích?

Ačkoli patří vodní hospodářství včetně zásobování, úpraven vody a vodních děl do takzvané kritické infrastruktury státu, podle expertů, s nimiž LN hovořily, její ochrana není v nejlepší kondici. Přitom její poškození může mít závažné dopady na život a zdraví velkého počtu obyvatel. „Nevím o tom, že by někdo v rámci státu měl na starosti ochranu distribuce vody, tak jak se řeší například dodávky energií,“ řekl redakci bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec.

A přizvukují mu i další. „Jsou zařízení důležitá pro chod státu jako například jaderné elektrárny, které mají dobrou ochranu. Existuje však mnoho objektů, jejichž ochrana je mizerná. Je to dáno částečně tím, že zákon o krizovém řízení z roku 2000 nemá vymáhací klauzule, anebo je má, ale jsou špatně vymahatelné,“ uvedl pro LN Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, který byl hlavním poradcem při organizaci loňského cvičení výpadku elektřiny v hlavním městě. 

To mimo jiné obnažilo ještě jednu slabinu systému distribuce pitné vody. „Pokud v Praze nastane blackout, tak dojde k výpadku vody, a to i pro nemocnice, v nichž je standardně okolo třinácti tisíc pacientů,“ dodal Šandor. Nyní se podle něj vymýšlí, jak v případě tohoto krizového scénáře zareagovat a zajistit přísun životně důležité tekutiny obyvatelům metropole.

Počet postižených lidí zatím Praha 6 nezná, statistiky se teprve budou kompletovat. Podle informací z nemocnic vyhledalo k pondělnímu večeru lékařskou pomoc přes sto lidí. Někteří obyvatelé mohli zdravotní obtíže řešit sami. „Tipuji, že by nákaza mohla postihnout maximálně 500 lidí,“ odhaduje starosta Kolář.

Zažívací problémy měli i lidé mimo zasaženou oblast. „Hlásili se nám i lidé z jiných městských částí. Byly to ale individuální případy těch, kteří v Dejvicích byli na obědě nebo tam pracují a přišli do styku s tou kontaminovanou vodou,“ přiblížil Kolář. Proti nákaze stál i fakt, že někteří lidé odjeli na víkend pryč. „Nemáme nahlášené žádné nemocné studenty. Oni jezdí většinou na víkend pryč a těch pár bylo včas informováno,“ řekl správce odboru gastronomie Bohuslav Vlček z kolejí ČVUT.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.