Lidovky.cz

Soud smetl obžalobu Rittiga a Nečasové v kauze BIS. Neměla být tajná

Česko

  19:35aktualizováno  21:44
PRAHA - Městský soud v Praze vrátil obžalobu v kauze Bezpečnostní informační služby Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci kvůli závažným vadám z přípravného řízení. Dokument státní zástupci podle soudu neměli vypracovat v utajovaném režimu, nebyl k tomu žádný důvod a hrozilo tak zkrácení práv obviněných, mezi nimiž figurují lobbista Ivo Rittig, exšéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová s advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou.

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. foto: MAFRA - Michal Šula

„Obžalobu nelze obhájcům doručit do jejich dispozice, aniž by přitom byly porušeny zákonné předpisy o nakládání s utajovanými informacemi. Způsob vypracování obžaloby v utajeném režimu je pro soud o to nepřijatelnější, že to vzhledem k povaze daného případu a jeho konkrétním skutkovým parametrům naprosto nebylo nutné,“ konstatuje předseda senátu Jan Kareš v usnesení, do něhož nahlédl server Lidovky.cz.

Rittig unikl pokutě za výhrůžky spráskáním bičem. ‚Čeká ho významnější trest‘

Důsledkem utajení projednávání případu by podle něj došlo k poškození práva na obhajobu a transparentnost soudního řízení. „Vzniklo by velmi reálné nebezpečí anulování hlavního líčení v rámci opravného řízení před odvolacím soudem, případně před Nejvyšším soudem jakožto soudem dovolacím či před Ústavním soudem,“ konstatuje usnesení.

Druhá kauza kolem Nagyové u soudu

Obžaloba viní čtveřici z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Týká se exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal.

Nečasová měla utajované informace předávat Rittigovi a jeho spolupracovníkům, advokátům Davidovi a Jindrovi. Podle MF DNES k nim tehdejší šéfce kabinetu premiéra měl umožnit přístup bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, čímž porušil veškeré předpisy.

Údajné vynášení informací z BIS je druhým případem kolem Nečasové, který zamířil k soudu. Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy.

Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová rozhodnutí soudu přivítala. „Dlouhodobě poukazujeme na to, že vyšetřující státní zástupce zcela nadbytečně označuje listiny a rozhodnutí v rámci trestního řízení jako vyhrazené, ačkoliv tomu tak nemusí být, čímž jsou nepřiměřeně zkracována práva obviněných účinně se hájit. Skutečnost, že jsme nemohli dle potřeb pracovat s obžalobou, a to z důvodu jejího utajení státním zástupcem, byla absolutně nepochopitelná, nejenom pro nás, ale jak se ukázalo, také pro soud,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Sazba nula až tři roky vězení

Zastupitelství s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. „Obžalobu a část spisu bylo nutné utajit, neboť utajena zůstala sama písemnost, s jejímž obsahem obviněné osoby neoprávněně manipulovaly. Tato písemnost nebyla přitom odtajněna subjektem, který ji vytvořil, tedy původcem utajované informace, byť o to byl z naší strany opakovaně žádán,“ napsal serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár.

Státní zástupce tvrdí, že soudnímu požadavku na odtajnění obžaloby není možné vyhovět. „Usnesení Městského soudu v Praze o vrácení věci k došetření tak nelze než považovat za nezákonné a z tohoto důvodu si proti němu podáme stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Praze,“ podotkl Komár.

Zastupitelství v Olomouci poslalo obžalobu z druhé větve kauzy Nagygate k soudu letos v březnu, čtveřice podle ní měla ohrozit utajovanou informaci.

„Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení,“ řekl k ní už dříve Komár.  

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.