Lidovky.cz

Na promoci i svatbu dětí. Služební zákon dá úředníkům více volna

Česko

  13:59aktualizováno  17:22
Státní úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci. Do práce nebudou muset například při promocích svých dětí či vnoučat, otcové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Rozhodl o tom v pondělí kabinet přijetím příslušného vládního nařízení.
Volno dostanou úředníci například na promoce dětí a vnoučat.

Volno dostanou úředníci například na promoce dětí a vnoučat. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle premiéry Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to kompenzace za to, že se státním úředníkům nezvýší plat o původně diskutovaných 25 procent. Nařízení bude účinné od začátku července, kdy státní zaměstnanci vstoupí do služebního poměru.

CzechInvest se rozdělí na dvě skupiny. Důvodem je služební zákon

Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého si většinu ze schváleného volna budou moct úředníci vybrat pouze několikrát za život. „Je to určitá kompenzace za povinnosti a nevýhody, které kupříkladu v režimu zákoníku práce nejsou,“ řekl novinářům. Připomněl třeba, že státní úředník může být přeložen až na dva měsíce do jiné obce kdekoli v Česku.

Státní zaměstnanci díky nařízení vlády získají nárok na více volna než přísluší ostatním zaměstnancům podle zákoníku práce. Do práce tak úředníci zařazení pod služební zákon nebudou muset například v případě zásadních životních událostí dítěte, sourozence nebo vnoučete. Volno dostanou třeba na jejich svatbu nebo při doprovázení dítěte při jeho prvním školním dni. Z práce budou omluveni i při uzavírání registrovaného partnerství, při promoci své nebo svých sourozenců, dětí a vnoučat.

Promoce vnoučete?

„Je tam také možnost si vzít jeden den služebního volna na zařízení osobních záležitostí. Chtěl bych zdůraznit, že ve všech těchto případech je ty důvody nutné doložit,“ řekl Postránecký. Na vládě někteří ministři podle něj kritizovali možnost vzít si volno v případě promoce vnoučat. Je to ale podle něj událost, která se státních úředníků dotkne jen výjimečně. Nařízení bylo nakonec schváleno podle návrhu.

„Já ten návrh vnímám jako určitou kompenzaci za to, že zaměstnancům, kteří podléhají režimu státní služby, nebude realizováno původně slibované zvýšení tarifů o zhruba 25 procent,“ uvedl po jednání vlády Sobotka. Také podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je to kompenzace pro kvalitní úředníky, kteří se rozhodli zůstat ve státní službě a neodešli do soukromé sféry, kde by podle něj měli vyšší mzdy.

Svoboda chce přes Zemana dohnat služební zákon k Ústavnímu soudu

Další záměr vlády, který v pondělí kabinet schválil, stanovuje jednotná pravidla pro vypracování služebních hodnocení. Na nich bude záležet výše osobního příplatku. Jasná pravidla mají podle představ ministerstva vnitra zabránit zneužití osobního příplatku nadřízenými. Ministerstvo vnitra by mělo stanovit kritéria, podle nichž bude zaměstnanec hodnocen. Sloužit by k tomu mohly předpisy používané při hodnocení zaměstnanců Evropské komise, píše se v důvodové zprávě k nařízení vlády.

Sedm kritérií

Hodnoceno bude sedm kritérií, třeba jak rychle a samostatně úředník pracuje a jak naplňuje stanovené cíle. Menší roli bude hrát služební kázeň. Hodnocení bude vypadat tak, že za každou oblast dostane úředník počet bodů podle svých výkonů. Výsledek bude vypočítán podle vzorce, tím bude stanovena maximální výše osobního příplatku. „V případě vynikající práce se vychází ze zákoníku práce, (příplatek) může být až do výše 100 procent základního platu dle příslušné platové třídy. Je to ale výjimečně pro nejlepší zaměstnance,“ řekl Postránecký.

Zeman udělal, co sliboval. Navrhl Ústavnímu soudu zrušení služebního zákona

Nadřízený bude moci při hodnocení svému podřízenému doporučit, na co by se měl příští rok zaměřit a v čem by se měl zlepšit. V závěru hodnocení se úředník dozví, jestli mu je doporučeno zvýšení, snížení, nebo odebrání osobního ohodnocení.

Ministři také schválili, kdy bude možné přijmout do služebního poměru úředníka na dobu určitou. Bude se tak moci stát třeba v případě plnění časově omezeného úkolu nebo při vyslání do zahraničí.

Vláda se v pondělí zabývala i návrhem první systemizace služebních a pracovních míst. Po delším projednávání tento bod přerušila do dalšího jednání. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.