Lidovky.cz

Česko

Mše v Lidicích připomněla vypálení obce nacisty

Sousoší připomínající osud lidických dětí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LIDICE - Bohoslužbou na základech kostela svatého Martina začal v sobotu v Lidicích na Kladensku program pietní vzpomínky k 73. výročí vyhlazení obce nacistickými vojáky. Mše, kterou sloužil biskup Václav Malý, připomněla pohnutý osud Lidic, které jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Zúčastnila se jí zhruba stovka lidí a další do Lidic přijíždějí.
  10:01

„Je to tak velká tragédie, že nesmí být nikdy zapomenuta. A myslím si, že nejen 73, ale ani 150, ani 200 let nebude dost dlouhá doba. Je to tragédie, která varuje před jakoukoliv totalitou, zlem a násilím, a proto je třeba se tady scházet,“ řekl krátce před bohoslužbou ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Kiska uctil protifašistické odbojáře. Generálem jmenoval i Gabčíka

Podle starostky Lidic Veroniky Kellerové je důležité osud obce připomínat, protože se začalo znovu válčit v Evropě. „My si tady říkáme, aby se ty hrůzy neopakovaly, ale lidstvo je nepoučitelné, ať znova slyší, kolik tu zahynulo mužů a dětí.“ 

Bohoslužba se konala mimo jiné za mír a za místa, kde v současnosti zuří válka. Biskup Malý přítomné vyzval, aby se pomodlili za to, aby v těchto oblastech zavládly pokoj a spravedlnost. Mše se zúčastnili také zástupci husitské církve nebo pravoslavné církve srbské.

Program dopoledne pokračuje pietním aktem u hromadného hrobu popravených mužů, vzpomínky se má zúčastnit mimo jiné ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Akci doprovodí i celostátní přehlídka dětských sborů Světlo za Lidice.

Nacisté obec vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.