Lidovky.cz

Tajné svazky, metody StB. Spor Babiše a Šincla rozhádal ANO a ČSSD

Česko

  14:40aktualizováno  19:36
PRAHA - Sociální demokracie a hnutí ANO ve čtvrtek uklidňovaly ostrý spor, v němž se obě vládní strany veřejně obvinily ze lží, estébáckých metod a bezprecedentního chování. Spor vyvolal postup ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který při diskusi o pojišťovnictví obvinil poslance ČSSD Ladislava Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně koaličního poslance zastrašoval.

V ruce drží papíry s údajnými články o poslanci Ladislavu Šinclovi z ČSSD, s nímž se dostal do sporu. foto: ČTK

Sociální demokracie a hnutí ANO dnes uklidňovaly ostrý spor, v němž se obě vládní strany veřejně obvinily ze lží, estébáckých metod a bezprecedentního chování. Spor vyvolal postup ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který při diskusi o pojišťovnictví obvinil poslance ČSSD Ladislava Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně koaličního poslance zastrašoval. Koaliční rada se dnes shodla, že spor by si měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i dalších vládních politiků nejde o koaliční spor, ale o otázku fungování demokracie a pověst ministra.

Koaliční rada se ve čtvrtek shodla, že spor by si měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i dalších vládních politiků nejde o koaliční spor, ale o otázku fungování demokracie a pověst ministra.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak na středečním neveřejném jednání k zákonu o pojišťovnictví podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. 

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří s novináři 18. června v Praze.

Sociální demokraté to na ranním zasedání poslaneckého klubu označili za metody bývalé Státní bezpečnosti a vyzvali vicepremiéra, aby se Šinclovi omluvil. Babiš to rezolutně odmítl s tím, že sociální demokrat o něm lhal. Řekl také, že četl jen citace z tisku o Šinclovi, aby prý ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance. Klub poslanců ČSSD také doporučil Šinclovi, aby se kvůli konfliktu s Babišem obrátil na mandátový a imunitní výbor Sněmovny. 

„Osobně za mě je to dost jedno, protože tím výstupem pan ministr pro mě docela lidsky klesl,“ uvedl ve čtvrtek Šincl. „Já jsem nikdy nevěřil těm spekulacím kolem jeho minulosti, ale, když mi předvedl to, co mi předvedl, tak si tak říkám, že možná,“ dodal. Narážel tak na to, že byl Babiš ve složkách StB veden jako agent. Soud v Bratislavě ale zatím nepravomocně rozhodl, že Babiš s komunistickou tajnou službou nespolupracoval.

Němcová: fízlovské manýry

Odpolední koaliční rada se shodla na tom, že by se Babiš a Šincl měli sejít a spor si vyjasnit. „Měli by si celou tu kontroverzi prodiskutovat a uvidíme, na čem se oba pánové domluví,“ řekl po jednání koalice Sobotka. Babiš sdělil, že se s poslancem sejde, dál ale trvá na tom, že se mu omlouvat nebude. Šincl už se ale s Babišem kvůli útokům na svou rodinu setkat nechce, Sobotka mu schůzku podle svých slov i tak doporučí.

Sobotka po koaliční radě řekl, že podobný způsob komunikace mezi ministrem a poslancem je pro ČSSD absolutně nepřijatelný a strana si nepřeje jeho pokračování nebo opakování. Doufá prý, že Babiš pochopil, že se takto chovat nemůže. Vládu by ale spor neměl ohrozit. „Toto není věc, kde bychom chtěli rozbít vládu,“ podotkl Sobotka.

Spor mezi Šinclem a Babišem se ve čtvrtek dostal i na sněmovní plénum při interpelacích na premiéra. Občanští demokraté Zbyněk Stanjura a Marek Benda se ptali na to, zda Babiš vede složky i na další koaliční a opoziční poslance. Jejich stranická kolegyně Miroslava Němcová označila Babišův postup za „fízlovské manýry“.

Uhlík: Babiš přesáhl určitou mez

Lidovecký poslanec Josef Uhlík, který byl ve středu u sporné schůzky ministra financí Andreje Babiše (ANO) a sociálnědemokratického poslance Ladislava Šincla, považuje Babišovo jednání za nestandardní. „Podle mě ta reakce pana ministra na připomínky nebo dotazy pana Šincla tady v Poslanecké sněmovně v úterý, reakce jeho na to jednání byla neadekvátní,“ řekl.

„Můj názor je ten, že to tam nepatří, osobní věci, které tam zazněly,“ poznamenal také k informacím, kterými se prý Babiš na schůzce snažil zpochybnit Šinclovu integritu. „Podle mého názoru to přesáhlo určitou mez,“ je přesvědčen Uhlík. Zároveň uvedl, že nechce být arbitrem sporu obou politiků.

Šincl při úterním jednání Sněmovny poukázal na to, že jeho pozměňovací návrh na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění podpořil rozpočtový výbor a ministerstvo financí s tím víceméně souhlasilo, ale pak svůj postoj začalo měnit. Šincl naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být Babišovy obchodní zájmy, což ale ministr financí popírá. Podle deníku E15 loni otevřela v Česku pobočku firma Babišova bratra Alexandra, slovenská Scheibner Insurance Broker, která mimo jiné působí jako zprostředkovatel byznysu pojišťoven. Babiš popřel, že by měl na Šinclově návrhu novely nějaký osobní zájem.

Grémium ČSSD Šinclův pozměňovací návrh podpořilo. Podle důvodové zprávy novely o pojišťovacích zprostředkovatelích je výše jejich provizí u životních pojistek v České republice ve srovnání se státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) výrazně nadprůměrná. Podstatou návrhu je zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé pojištění ve snaze získat provizi za uzavření nové pojistné smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. 

Vicepremiér a šéf třetí vládní strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že je šokován Babišovým chováním vůči Šinclovi, ani on ale nepovažuje věc za koaliční spor. Politiky pravicové opozice nastalá situace jen utvrdila v jejich negativním názoru na šéfa hnutí ANO. „Dnes je již zcela lhostejné, jak dopadne v Bratislavě Babišův soud o evidenci ve svazcích StB. Styl práce a kvalita výcviku byly potvrzeny v politické praxi,“ míní místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Odpovědnost za problém podle něj ale nese i premiér, že navrhl do vlády člověka bez lustračního osvědčení.

Šinclovy změny podporuje viceguvernér ČNB

  • Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl považuje Šinclův pozměňovací návrh k regulacím provizí za zprostředkování životního pojištění za dobrý. Je podle Hampla v souladu s cíli sledovanými ČNB, která na tuto problematiku dlouhodobě upozorňuje. Hampl to před týdnem napsal Šinclovi v dopise, který má k dispozici ČTK. 
  • „Pominu-li naše vlastní návrhy, považuji jej (pozměňovací návrh) v danou chvíli zřejmě za to nejlepší, co se v této oblasti zatím objevilo ve vážné politické diskuzi," napsal Hampl Šinclovi, který je místopředsedou rozpočtového výboru.
  • Podstatou návrhu je zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé pojištění ve snaze získat provizi za uzavření nové pojistné smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Klienti každoročně zaplatí za životní pojištění 44 miliard korun ročně. Předčasně se ukončí smlouvy za 21 miliard korun, klienti přitom získají zpět necelou polovinu zaplaceného pojistného, jde zhruba o 9,4 miliardy korun. Zprostředkovatelé přitom za sjednání smlouvy dostanou ihned 200 procent ročního pojistného.
  • Šincl chce svým návrhem snížit a zastropovat maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům a částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, připsat pojištěným lidem do výnosů. "V mém návrhu je také striktně legislativně ošetřeno, že pojišťovny z této částky neuvidí ani korunu," uvedl Šincl.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.