Lidovky.cz

Žalobce chce pro úředníky z kauzy Promopro čtyři roky vězení

Česko

  11:27
PRAHA - Státní zástupce navrhl trojici úředníků obžalovaných v kauze sporné zakázky pro firmu Promopro nepodmíněné tresty od čtyř do 4,5 roku odnětí svobody a zákaz činnosti v úřadech, které rozhodují o majetku státu.

Jaroslav Veselý foto: MAFRA - Michal Šula

Přísnější tresty požaduje pro bývalého jednatele Promopra Jaroslava Veselého a Vlastimila Maxu z hlavní subdodavatelské firmy. Za to, že údajně vystavovali úřadu vlády podvržené faktury a prali špinavé peníze, je chce poslat za mříže na osm až devět let. Informaci v pondělí sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Pro dobrotu na žebrotu, zastal se Vondra obžalovaných v kauze Promopro

Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU. Obžaloba tvrdí, že někdejší šéfka sekce pro předsednictví ČR Jana Hendrichová společně s tehdejším ředitelem odboru logistiky Radomírem Karlíkem a bývalým ředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem tuto firmu účelově a nedůvodně upřednostnili na úkor jiných potencionálních zájemců o veřejnou zakázku. Trojice navíc údajně nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy k odhalení podvržených faktur. Stát, jako poškozený, vyčíslil škodu na 938 milionů korun.

Státní zástupce Tomáš Černý v závěrečné řeči připustil, že Hendrichová, Karlík i Mlíčko vždy vedli řádný život. „Podle mě je třeba zohlednit skutečnost, že nebylo zjištěno, že by se předmětnou trestnou činností nějak obohatili,“ uvedl. Uznal také, že zajištění českého předsednictví bylo velmi hektické. Na druhou stranu je prý přitěžující okolností výše způsobené škody a také to, že trestná činnost měla pokračující charakter.

Tresty pro bývalé vysoce postavené úředníky navrhl Černý u spodní hranice zákonné sazby, která činí tři až deset let odnětí svobody. Účast na trestné činnosti zhodnotil jako vyšší u Karlíka, pro kterého chce 4,5 roku vězení. Hendrichovou a Mlíčka by poslal za mříže na čtyři roky.

Soud začal projednávat spornou zakázku Úřadu vlády pro Promopro

Jednatelům Veselému a Maxovi přitěžuje podle žalobce to, že se dopustili jednak podvodu, jednak legalizace výnosů z trestné činnosti. Stěžejní je prý vysoká výše škody a také to, že jejich společnosti na trestné činnosti přímo profitovaly. Vedle odnětí svobody požaduje pro oba muže zákaz činnosti ve statutárních orgánech společností a také zákaz podnikání v oblasti poskytování služeb audiovizuální techniky. Zvažoval u nich prý i trest propadnutí majetku, od něj ale ustoupil s tím, že přednost má náhrada škody a propadnutí majetku by už nemělo žádný efekt.

Dalších pět obviněných jednatelů zúčastěných firem by podle Černého mělo strávit ve vězení zhruba šest let.

Obžalovaní ve svých pondělních závěrečných vyjádřeních vinu popřeli, podle nich se tvrzení obžaloby nepodařilo prokázat. „Důvod obžaloby proti mně mi dodnes není jasný. Obvinění a obžalobu jsem po celou dobu nesla a nesu špatně. Pociťuji ztrátu prestiže a možnosti uplatnění, zasažen byl pochopitelně i můj soukromý život,“ řekla Hendrichová. „Svou funkci jsem vykonával s nadšením, že mohu pomoci státu a vládě při zvládnutí tak náročného úkolu. Cítím se velmi dotčený, že stát mé vynaložené úsilí a oddanost věci odměňuje tímto procesem,“ prohlásil Karlík. „Práci jsem věnoval většinu osobního života. Je otázkou, jestli takto jedná člověk, který je nedbalý nebo dokonce páchá úmyslnou trestnou činnost,“ přidal se Mlíčko.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.