Lidovky.cz

Soud živě: Nedůvěřoval jsem jí, řekl lékař o sestře obžalované z vražd

Česko

  9:15
Druhým dnem pokračuje u ústeckého krajského soudu projednávání případu vražd pacientů v rumburské nemocnici. Před soudem vypovídá jeden z klíčových svědků, lékař Petr Vondráček. Loni v červnu zaznamenal nestandardní úmrtí a zajistil důkazy. Vondráček u soudu řekl, že podání vysoké dávky draslíku považoval za chybu zdravotní sestry Věry Marešové. Žena nyní čelí obžalobě z vraždy šesti pacientů, hrozí jí až doživotní trest.

Věra Marešová čelí obžalobě z vraždy šesti pacientů. foto: ČTK

Vondráček měl službu loni v červnu, když zemřela třiasedmdesátiletá žena. Podle lékaře nic nenaznačovalo tomu, že by se u ní náhle měla objevit komorová tachykardie (zrychlená srdeční činnost), která vedla k úmrtí. „Na odpolední vizitě byla pacientka dušná, prosakovaly tekutiny, nebyl tam ale žádný náznak arytmie,“ popsal stav seniorky Vondráček. Kolem 23:00 ho zavolala Marešová s tím, že se stav pacientky výrazně zhoršil. „Na monitoru byly komorové arytmie, řešili jsme to dvěma výboji, srdeční masáží a kyslíkovou maskou,“ uvedl Vondráček. I přes resuscitaci žena zemřela.

Seniorce dal odebrat krev, zajistil i infuzi, kterou připravila Marešová. „Pojal jsem podezření, zda nedošlo k chybnému podání draslíku,“ řekl Vondráček. Dodal, že Marešové nedůvěřoval.

Seniorce dal odebrat krev, zajistil i infuzi, kterou připravila Marešová. „Pojal jsem podezření, zda nedošlo k chybnému podání draslíku,“ řekl Vondráček. Domníval se, že draslík dostala pacientka namísto v infuzi přímo. „Napovídala tomu náhlá tachykardie. Předtím hladina draslíku nevykazovala žádné změny, nebyla tam žádná arytmie. Náhlá tachykardie napovídala, že se manipulovalo s draslíkem přímo,“ vysvětlil Vondráček. 

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky, které v rámci dokazování zazní u soudu pravděpodobně v srpnu.

Svědčit by měli i další zaměstnanci nemocnice, včetně sester z jednotky intenzivní péče, kde obžalovaná pracovala. Marešové hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.

Právní zástupkyně Marešové hned na začátku druhého jednacího dne požádala soud o vyloučení veřejnosti s tím, že podrobné zpravodajství poškozuje právo obžalované na spravedlivý proces. Soudce Roman Felzmann návrh, proti němuž se postavil advokát pozůstalých Jiří Císař, zamítl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.