Lidovky.cz

Z nuly patnáct milionů. Manželka Nečesaného stvořila ekonomickou kometu

Česko

  5:00
PRAHA - Jak raketově vylétla vzhůru, tak rychle i zhasla. Firmě manželky stíhaného šéfa liberecké nemocnice Luďka Nečesaného se podle výkazů podařil ekonomický zázrak. Hned v prvním roce vydělala 14 milionů a téměř vše vyplatila na mzdách. Podle policistů nešlo o podnikatelský úspěch, ale praní špinavých peněz. Peněz, které měl jako úplatky inkasovat právě Nečesaný.

Ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. foto: Ota Bartovský, MAFRA

S ředitelem liberecké nemocnice Nečesaným obvinila policie i jeho ženu Šárku

Protikorupční policie viní šéfa liberecké nemocnice Luďka Nečesaného z přijetí úplatku v řádech milionů. „Úplatkem mají být peněžní prostředky zasílané na základě účelově fakturovaných služeb a poradenské činnosti Sarmed na účet této společnosti,“ prozradil Nečesaný na mimořádném shromáždění dozorčí rady. 

Podle detektivů se jedná o zakázky z let 2008 až 2009 a právě zmíněná firma může při bližším zkoumání poskytnout vodítko, kudy vedly kroky kriminalistů.

Sídlo firmy v rodinné vile

Jak server Lidovky.cz vyčetl z interních dokumentů, společnost Sarmed založila v lednu roku 2009 Nečesaného manželka Šárka. Ta také byla s vkladem 200 tisíc korun jediným společníkem. Firma od začátku sídlila v jejich rodinném domě ve vilové části Liberec-Rochlice.  I pohled přes plot dává tušit, že Nečesaná mohla mít uvnitř maximálně kancelář. O samotné činnosti firmy se lze dozvědět jen málo. Například že předmětem podnikání byla „poradenská a konzultační činnost“.

Firma od začátku sídlila v jejich rodinném domě ve vilové části Liberec-Rochlice. I pohled přes plot dává tušit, že Nečesaná mohla mít uvnitř maximálně kancelář.

  • Nečesaného obvinění se přitom vztahuje k zakázkám Krajské nemocnice Liberec právě z let 2008 až 2009. 
  • Obvinění souvisí s vybavením kardiocentra a traumacentra nemocnice za 239 milionů korun
  • Modernizace oddělení měla být předražena o 24 milionů
  • Policie viní Nečesaného z přijetí úplatku, za což mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Jeho žena Šárka je stíhána pro legalizaci výnosů z trestné činnosti s trestní sazbou tři až osm let.

Hned v prvním roce se přitom Nečesaná vypracovala z nuly na obrat patnáct milionů. Jak lze zjistit z výkazu zisku a ztráty Sarmedu za rok 2009, podařil se jí ekonomický zázrak. Firma vykázala celkové tržby 14 025 000 korun. Jenže takřka vše - přesně 13 934 000 - odešlo z firmy jako mzdové náklady. Kolika zaměstnancům? To z oficiálních dokumentů nelze vyčíst. Kdyby zaměstnávala pouze sama sebe, její měsíční plat by překračoval milion korun. Každopádně po mzdových nákladech se zisk firmy v prvním roce scvrkl na 79 tisíc korun.

Zlaté časy pokračovaly i v roce 2010, byť trajektorie ekonomické komety měla již sestupnou tendenci. Firma utržila - oproti předchozímu roku - ‚jen‘ pět milionů korun, stále ale vyplácela horentní mzdy. Z tržeb 5,5 milionu korun zaúčtovala Nečesaná do osobních nákladů 4,481 milionu. Konečný provozní výsledek firmy pak byl o něco lepší - 130 tisíc korun.

Nečesaný vstupuje do firmy

  • Ředitel Nečesaný prohlásil, že jeho obvinění může souviset s nedávným osvobozením jeho syna Lukáše, který byl odsouzen na 13 let za pokud o vraždu kadeřnice v Hořicích. 
  • Exministryně spravedlnosti Helena Válková podala ve věci stížnost a Lukáše Nečesaného nakonec osvobodil Nejvyšší soud. 
  • Případ se nyní vrací ke Krajskému soudu v Hradci Králové.
  • LIDOVKY.CZ: Nečesanému pomohly na svobodu známost otce s političkou i miliony za obhajobu
Nejvyšší soud v Brně zrušil 20. května třiadvacetiletému Lukáši Nečesanému...

Do firmy Sarmed vstoupil v březnu roku 2011 také sám Nečesaný. Ovšem jenom na skok. Jeho žena na něj tehdy převedla 50 procent podílu ve výši 100 tisíc korun. „Touto smlouvou převádí podíl za předem dohodnutou cenu ve výši dva tisíce korun,“ stojí v dokumentu. Jenže hned o měsíc později se firmy manželé zbavili úplně.

V dubnu 2011 převedli Nečesaní svůj podíl na Jana Podolského z Chrastavy na Liberecku, který se v tu chvíli stal jediným majitelem. Z obchodního rejstříku je vidět, že společnost přejmenoval na Mirassol.

A také ji přesunul z rodinné vily Nečesaných přímo do Prahy. Jenže na adrese Evropská 695/17, kde má mít oficiální sídlo, o společnosti Mirassol nikdo neslyšel. „Vůbec nic mi to neříká, nikdo takový tady není,“ sdělila pracovnice velkoobchodu s oblečením, který se na místě nachází.

A také ji přesunul z rodinné vily Nečesaných přímo do Prahy. Jenže na adrese Evropská 695/17, kde má mít oficiální sídlo, o společnosti Mirassol nikdo neslyšel. „

Kolečko se opakuje

Jenže ani nový majitel Podolský, který mimochodem loni požádal soud o osobní oddlužení, nevydržel ve společnosti dlouho. Už v srpnu 2011 přepsal celý svůj podíl na Petra Peukera z Hrádku nad Nisou. Společnost v té době údajně neměla žádné závazky, v pokladně zůstalo něco málo přes třináct tisíc korun v hotovosti a na účtech necelých 62 tisíc. Server Lidovky.cz se snažil Peukera kontaktovat. Neúspěšně - nebral telefon.

Nečesaný ovšem trvá na tom, že raketový růst firmy, následovaný pádem a pochybnými převody, s jeho prací v Krajské nemocnici Liberec nesouvisí. Prý jde o účelové spojení. „Firma je majetkově i rozsahem a obsahem své činnosti nezávislá a zcela oddělená,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Uvěřila mu i dozorčí rada špitálu, která ponechala Nečesaného ve funkci. 

„Usnesení o zahájení trestního stíhání působí zmatečně a neopírá se o žádné validní důkazy, kterými by bylo možné prokázat spáchání trestného činu,“ stojí v oficiálním komuniké. Už dříve se za Nečesaného postavil také jeho manažerský tým.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat i vysvětlení Nečesaného manželky, která měla podle obvinění právě přes Sarmed prát peníze. Zatím bezvýsledně.

  • Krajská nemocnice Liberec patří mezi největší zdravotnická zařízení v Libereckém kraji. Má 1140 lůžek a 2 500 zaměstnanců v nemocnicích v Liberci a Turnově.
  • Policie se na ni nezaměřila poprvé. Například před dvěma lety bylo zařízení v hledáčku policie v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. 
  • V případu nakonec soud vynesl osvobozující rozsudek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.