Lidovky.cz

Většina Čechů z hotelu u místa masakru zůstane v Tunisku

Česko

  18:45aktualizováno  19:20
PRAHA - Jak reagují čeští turisté po pátečním útoku v Tunisku? Ze skupiny 52 českých turistů, kteří bydleli v hotelu vedle místa útoku, bude většina v dovolené pokračovat. Z lidí, kteří měli zamluvený pobyt v Tunisku, si nechalo vrátit zpět peníze nebo změnilo destinaci 7 až 9 procent, což české cestovky po teroristickém útoku v letovisku Súsa umožnily.

Záchranáři, policisté a členové ochranky eskortují turisty do hotelu. V prvních hodinách po útoku nebylo jasné, kolik bylo útočníků. Podle tuniských vyšetřovatelů byl jen jeden, policie ho zastřelila. foto: APČTK

Dřívější návrat z dovolené chtějí využít desítky lidí ze zhruba 3500 Čechů, kteří v severoafrické zemi jsou, řekl v neděli místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Zatím jde spíše o odhady podle volání klientů do call center, přesnější čísla bude asociace znát v pondělí.

„Vracet se jich chtějí desítky, do jedné stovky,“ uvedl Papež, podle kterého je největší skupinou přibližně 40 lidí, kteří bydleli v hotelu blízko masakru. „Dva nebo tři lidé odletěli pravidelnou linkou do Vídně, devět lidí dostane letenky od Exim Tours, aby se vrátili zítra (v pondělí),“ řekl. Další část Čechů bude následovat v úterý.

Podle nedělního vyjádření zástupkyně cestovní kanceláře Best Riesen CZ ale většina Čechů, kteří bydleli vedle místa útoku, bude pokračovat v dovolené. Do tuniského Monastiru se přesunulo 29 lidí.

12 lidí odlétlo domů

Osm se v neděli mělo vrátit do Česka charterovým letem a další čtyři pravidelnou linkou z Tunisu do Vídně, odkud se do Česka dopraví sami. V Súse svůj pobyt dokončí 11 českých turistů. Obdobná čísla ČTK poskytla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Cestovní kancelář Best Reisen uvedla, že  hned po pátečním útoku v hotelu chybělo šest Čechů. Byla to čtyřčlenná rodina a babička s vnučkou. Později se ale ukázalo, že jsou v pořádku. Na pláži se ukryli u místních obyvatel. 

Cesta z tuniského letoviska Súsa do letoviska Monastir.

Češi si nejvíce odhlašují zájezdy, na které měli odlétat v následujících dnech. „Lidé, kteří mají objednaný zájezd na září, to nepotřebují řešit v sobotu a v neděli,“ uvedl Papež.

Varování ministerstva

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) v neděli vyzvalo české turisty, kteří v Tunisku pobývají nebo se tam chystají odjet, k maximální obezřetnosti. „MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu a individuálnímu cestování po zemi,“ uvedl úřad.

Poblíž tuniské hranice s Alžírskem a Libyí je podle MZV velmi nestabilní bezpečnostní situace a operují zde extremistické, respektive teroristické skupiny. Turisty mohou unést nebo na ně zaútočit. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim - Džandúba - al-Káf - Kasrín - Sídí bú Zíd - Gafsa - Túzir a také oblasti na jih od linie Túzir - Kiblí - Madanín - Zarzis, uvedlo ministerstvo. „Důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí,“ dodalo.

Kvůli častým teroristickým aktivitám MZV taktéž nedoporučuje cesty do oblastí Kasrín a al-Káf s výjimkou center oblastí a hlavních přístupových cest. „I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné,“ doplnilo ministerstvo.

Atentátník v Súse střílel v pátek na zahraniční turisty na pláži a v přilehlém hotelu. K útoku s 38 oběťmi se přihlásila organizace Islámský stát. České ministerstvo zahraničí nemá informaci o tom, že by mezi mrtvými byli Češi. Cestovní kanceláře žádného českého klienta nepostrádají

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.