Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: důkazy k Rittigovu Oleu, masakru před 20 lety a Rathovu penězovínu

Česko

  20:10
PRAHA - Odposlechy jednání lobbisty Ivo Rittiga, dokument od protikorupčního fondu, klíčová výpověď spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky a další výpovědi popisující i poměry v advokátní kanceláři Šachta&Partners. Tady jsou zprávy dne.

Mučedník (David Rath). foto: aTeo.czReprofoto

Obžaloba: Za peníze z Olea Chemical Rittig koupil tři apartmány v Dubaji

Server Lidovky.cz vybral osm klíčových momentů z žaloby týkající se daňové kauzy kolem petrochemické firmy Oleo Chemical. Trumf obžaloby představuje výpověď dlouholetého finančního analytika společnosti Peskim řízené advokáty Šachta&Partners Jaroslava Kubisky. Detektivům mimo jiné popsal roli klíčové offshorové společnosti Cokeville Assets. Podle Kubisky jde o prázdnou skořápku, přes níž miliony z Oleo Chemical pouze putovaly dál k Rittigovi a jeho právníkům.

„Cokeville plnil funkci sběrného místa pro provize z českých a zahraničních firem, které byly následně děleny a převáděny na účty Ivo Rittiga a jeho obchodních partnerů. Vše na pokyny Michala a Babákové,“ tvrdí bývalý zaměstnanec. Kriminalistům také předal flash disk a DVD s dokumenty, které si stáhl před odchodem z Peskimu.

Rathmistr

Zatímco Rittig na soud ještě čeká, to David Rath už čeká jen na závěrečný verdikt. Ten se v pondělí podle očekávání pokusil u soudu další úhybný manévr. Hned z kraje jednání požádal o prodloužení lhůty pro svoji advokátku Marcelu Ondřejovou, aby mohla lépe nastudovat spis. Soud však jeho návrh zamítl, advokátka nakonec pronesla hodinu a půl dlouhý projev, v němž žádala úplné zproštění expolitika, jemuž kvůli korupci hrozí 12 let a propadnutí majetku.

Ondřejová taktéž nabídla novou verzi, jak se v pověstné krabici od vína, s níž byl Rath zadržen, ocitlo sedm milionů. Exšéfce kladenské nemocncie Kateřině Kottové (dřív Pancové) a jejímu partnerovi Petru Kottovi se podle ní jednodušše nevešly do trezoru. „Mohla si je ukládat do krabic od vína a pan doktor Rath si jednu odnesl omylem,“ dedukovala advokátka.

Tak určitě. Pojďme se radši podívat na masakr, který už několikrát soud probíral, přesto stále není jasné, kdo se ho všechno účastnil. V pondělí večer to bylo přesně 20 let, kdy bosenští Srbové pobili 1000 - 1500 zajatých Bosňáků. 

O tom, co se stalo večer okolo 18. hodiny, existují dvě různé verze událostí. Podle té srbské se jeden ze zajatých muslimů dostal ke zbrani a pokusil se z kravína vyběhnout a zaútočit na své věznitele. Podle Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) spustili Srbové střelbu bez varování. V kravíně se strhlo peklo. Vojáci stříleli z pušek, samopalů, kulometů, házeli granáty, dovnitř odpalovali rakety z RPG.

Čast zavražděných Bosňáků v kravíně v Kravici.

Svědek označený jako D2 před ICTY vypověděl, že ráno 14. července začali Srbové volat, že dorazil Červený kříž a kdo žije, ať se ozve, neboť jej odvezou do nemocnice. Několik lidí se skutečně ozvalo. „Přinutili je pak hodinu zpívat srbské národní písně. Potom je zastřelili a začali mrtvoly odvážet buldozery.“

V masakru měli podle všeho prsty i místní, některé oběti byly ubodány noži a zmrzačeny. Mrtvá těla vojáci naházeli do nedaleké řeky, jiné pohřbili do masových hrobů.

Masakr se odehrál i na jedné tuniské pláži, kde osamělý terorista zastřelil 38 turistů.  Jak již dříve avizovala, Velká Británie proto začala během víkendu stahovat své občany z Tuniska. Mnozí z nich však nejsou tímto krokem příliš nadšeni. V Londýně jsme více v nebezpečí než tady, argumentují. Někteří turisté pak naopak vidí riziko útoku spíše v masivním přesunu britských občanů. Velká Británie si však za svým krokem stojí.

„Všichni jsme zklamaní,“ povzdechne si Michelle Ayres. Do Sousse dorazila minulou sobotu a stejně jako dalším britským turistům, kteří do Tuniska dorazili v posledních dnech, se jí domů nechce hned vracet.

Ani další turisté moc pochopení pro krok britské vlády nemají, i když z úplně jiného důvodu. Shodují se, že úřady tímto krokem nahrávají teroristům. A že Londýn je podstatně nebezpečnější destinace než Tunisko. „Londýn je v takové situaci víceméně pořád. Úroveň hrozby se neustále mění z vážné na akutní,“ uvádí Mark Henzley.

Náš server proto připravil článek s radami, kam na bezpečnou dovolenou. Můžete si přečíst, kde nenarazíte na teroristy ani uprchlíky.

„Pokles prodeje zájezdů do Tuniska je markantní, ubývá i cestovatelů, kteří míří do Turecka,“ vyjmenoval mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež země, které kvůli bezpečnostním rizikům přestaly vábit české cestovatele. Kvůli přílivu migrantů i několika teroristickým útokům ztratila v minulých měsících punc zcela bezpečné země také Francie.

Staré moudro praví, že nejbezpečnější je sedět doma v chalupě, případně se vydat na pláž za chalupu k rybníku.

S pomocí své ochranky se prezident dostane zpátky na břeh.

Tak hezký večer a pěkné posezení. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.