Lidovky.cz

Uprchlické zařízení ve Vyšních Lhotách otevře v říjnu. Lidí v Tisu migranti už vítají

Česko

  17:52
VYŠNÍ LHOTY - Uprchlické zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku by se mohlo otevřít v říjnu. Mělo by mít kapacitu 220 míst. Ministerstvo vnitra lidem z obce slibuje posílení bezpečnosti. Při veřejné debatě to v úterý řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Vláda v pondělí schválila také otevření zařízení Balková pro migranty.

Cizinecká policie monitoruje pohyb uprchlíků na nádraží. foto: Marek Podhora, MAFRA

„Primární záležitostí bude zajištění bezpečnosti občanů. Občané nesmí mít pocit ohrožení nebo znejistění z toho, že takovéto zařízení se v jejich obci objeví,“ uvedl Nováček. Podle něj bude vnější ostrahu zajišťovat Policie ČR, vnitřní pak smluvní bezpečnostní agentura. Uprchlíkům nebude umožněn volný pohyb, budou se moci pohybovat jen v areálu zařízení.

Obyvatelé vesničky Tis u Blatna na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje otevření detenčního zařízení pro běžence v Balkové vnímají jako přínos. Doufají ale v to, že areál, kde už uprchlíci dříve pobývali, bude dobře hlídán. Mělo by to přinést desítky pracovních míst v oblasti, kde je práce velmi málo, shodli se místní. Někteří se obávají exotických nemocí, které by s běženci mohly přijít.

„Důležité je, aby je udrželi za plotem, aby neběhali po lesích, jako se to tu občas stávalo,“ řekl Jan Křepelka, starosta Tisu u Blatna se 104 obyvateli, na jehož katastru Balková leží.

Vnitro dostane 230 milionů na uprchlíky. Příští rok očekává příchod až 7000 imigrantů

Podle starosty by mělo jít jen o záchytné zařízení, kde mají běženci pobýt jen omezenou dobu. „Nyní ale půjde o jinou sortu lidí, než tady bydleli ještě tak zhruba před sedmi lety,“ uvedl. Tehdy šlo o nelegální cizince zadržené na hranicích nebo ve vlacích a autobusech.

„Místní lidé tam mohou vařit a pracovat jako uklízečky. Volala jsem kamarádkám, že budeme mít v důchodu práci,“ uvedla místní důchodkyně Marie Křepelková, která v areálu pracovala do roku 2005, kdy tam bylo zaměstnáno zhruba 50 lidí z okolních obcí. „A dalších určitě 50 bylo policistů z celé republiky, kteří tam byli ubytovaní a hlídali je,“ uvedl starší muž, který v obci pobývá zhruba 30 let.

Křepelková uvedla, že některé ženy ze sousedního Blatna, které v táboře pracovaly, se obávají nemocí, které by mohli běženci mít. „Měli jsme tu tenkrát hodně Číňany, obyvatele rusky mluvicích zemí i bývalé Jugoslávie, ale i uprchlíky ze Sýrie,“ uvedla.

Areál v Balkové, který stojí dva kilometry od zástavby v lesích, byl podle místních postavený asi před 35 lety. Nejdříve sloužil jako škola v přírodě a pak jako policejní škola. Podle Křepelkové byly pokoje zhruba v roce 1995 doplněné mřížemi a byly v nich instalovány pevné dveře. Podle starosty je kapacita areálu zhruba 200 lidí. Objekty, které nyní slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody, jsou trvale hlídané policií a nechátrají.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.