Lidovky.cz

Surové bití bezdomovců na Hlaváku? Praha si na to posvítí a vyšle kontrolu

Česko

  14:26
PRAHA - Výpovědi sociální pracovnice o násilí páchaném na lidech bez domova, kteří se pohybují v okolí pražského hlavního nádraží, nenechalo vedení Prahy v klidu. Její druhá městská část proto vyšle na místo zaměstnance radnice. Ti mají zkontrolovat, co se v hale i mimo ni během nočních hodin skutečně děje.

Bezdomovci byli před rekonstrukcí Hlavního nádraží velkým problémem. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Fyzické i verbální ataky ochranky páchané na lidech bez domova, které jsou podle sociální pracovnice na hlavním nádraží běžnou praxí, přimělo vedení druhé městské části v Praze k řešení. Protože radnice dosud nemá žádné relevantní důkazy o údajném bití a slovní šikaně, rozhodla se zakročit sama. Na místo proto pošle radniční zaměstnance, aby zjistili, zda je popis sociální pracovnice skutečným odrazem reality či nikoli. 

„Všichni víme, že hlavní nádraží je problémové místo. Hala, z níž chce majitel vytvořit solidní, čisté nákupní centrum, slouží jako útočiště lidem bez domova, kteří jsou mnohdy pod vlivem alkoholu, a jako ‚meet point‘ pro drogově závislé. Situace pro pracovníky ochranné služby určitě není jednoduchá. Případné násilí ale absolutně neschvalujeme,“ reagovala na dřívější texty serveru Lidovky.cz starostka Prahy 2 Jana Černochová.  

‘Žádné hlášení od policie nemáme’

Od městské policie na Praze 2 prý nemá od počátku tohoto roku nahlášené žádné napadení bezdomovce soukromou ochrankou. 

Přitom pražská státní policie jen od ledna tohoto roku řešila už dvanáct případů údajného násilí páchaného ochrankou soukromé společnosti Grandi Stazioni, jež zrekonstruovala halu hlavního nádraží a má ji v dlouhodobém pronájmu. Hetmánková však upozorňuje, že někteří lidé bez domova napadení ani nenahlásí, protože to považují za zbytečnou snahu. 

Podle Černochové se ale patrně nejedná o rozsáhlý problém. Má totiž za to, že kdyby šlo o masovou záležitost, obrátila se by se na ní policie sama. Jenže tak podle starostky dosud neučinila. 

Není to jen Praha 2, která se v případu údajného mlácení bezdomovců začala angažovat. Na hlavní nádraží se vydají též pracovníci neziskové organizace Naděje, jež poskytuje bezdomovcům nejrůznější služby. „Chybí nám věrohodní svědci či klienti, kteří by nám řekli, že na nich bylo spácháno násilí a že to třeba řešili s policií. Chceme si proto vytvořit vlastní zkušenost. Budeme monitorovat halu hlavního nádraží. Byli jsme tam už dvakrát, ale je potřeba sledovat situaci hlavně v nočních hodinách,“ nastínil plány vedoucí terénního programu Naděje Aleš Strnad. 

Anketa

Vadí vám bezdomovci na pražském hlavním nádraží?

Ano 677
Ne 53
Nevnímám je 24

Zlomeniny, vylomené zuby a urážky

Sociální pracovníci v čele s Hetmánkovou již delší dobu varují, že se obětmi násilí na hlavním nádraží stávají hlavně lidé bez domova, kteří pobývají buď přímo v hale nebo v jejím blízkém okolí. Výjimkou prý nejsou zlomeniny rukou ani vyražené zuby či pohmožděniny po celém těle. Sepsali proto petici, v níž žádají veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou o pomoc. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Nezvykle drsné praktiky ochranky na pražském hlavním nádraží však serveru Lidovky.cz popsal i běžný cestující a čtenář Jakub Č. Tomu jeden z členů ochranky vyhrožoval zmlácením kvůli tomu, že prý vypadal zdrogovaně a šel v doprovodu bezdomovce. „Měl jsem slušné oblečení, prý jsem se ale motal, takže jsem byl podle nich jasně zdrogovaný. Je nesmysl, abych byl třeba i připitý, protože nepiji,“ divil se. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.