Lidovky.cz

Soukromé hřbitovy a důstojné uložení dětí, jež se narodily mrtvé. Resort navrhuje změnu

Česko

  18:21
PRAHA - Těla dětí, které se narodily mrtvé, by podle novely zákona o pohřebnictví, neměly končit v nemocničních spalovnách. Jejich rodiče by směli nově rozhodnout o podobě pohřbu. O takovém návrhu, který počítá i se vznikem soukromých hřbitovů, nyní jedná komise ministerstva pro místní rozvoj.

Pohřebiště - ilustrační foto: Shutterstock

Resort pro místní rozvoj připravuje novelu zákona o pohřebnictví. Ta počítá s dvěma velkými změnami - těla mrtvě narozených dětí (plody starší než 28 týdnů těhotenství, popřípadě o hmotnosti 500 gramů a více, bez projevů známek života; ostatní mrtvé děti se zařazují mezi potraty - pozn. red.) by už neměly putovat do nemocničních spaloven, návrh dále nabízí možnost pohřbení ostatků člena rodiny na vlastním pozemku.

Pražské hřbitovy chtějí soutěží oživit zájem o funerální design

„Účelem navrhované změny právní úpravy je zabránit tomu, aby pozůstatky mrtvě narozených dětí končily v nemocničních spalovnách, kde dochází k jejich zpopelnění společně s ostatním nemocničním odpadem a lidskými amputáty,“ uvedl k jedné z částí připravované novely Marek Hanák z kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové.

Zákonná úprava by tak zakotvila právo rodičů na vydání těla jejich mrtvě narozeného dítěte, včetně plodu po potratu. „Není žádný rozumný důvod pro to, aby rodiče dětí, které zemřely ještě před porodem, nemohli požádat o vydání svého mrtvě narozeného dítěte za účelem jeho pietního pohřbení dle svého přání,“ dodal právník, který je členem pracovní komise.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby bylo možné pohřbívat na soukromém pozemku?

Ano 558
Ne 89
Neumím se rozhodnout 11

Česko si teprve zvyká na jiné pohřby

Dalším bodem připravované novely zákona, kterou se komise zabývá, je umožnění pohřbívání na soukromém pozemku. „Stávající zákon umožňuje zřízení a provozování neveřejného pohřebiště pouze, pokud jde o uložení lidských pozůstatků nebo zpopelněných ostatků členů řeholních řádů nebo kongregací,“ vysvětlil Hanák s tím, že další výjimkou jsou registrované církve a náboženské společnosti, jejichž vnitřní předpisy neumožňuji ukládání lidských ostatků na veřejném pohřebišti. 

V Praze se otevírá přírodní pohřebiště. V lese a bez náhrobků

Ačkoli v Česku roste zájem o alternativní pohřbívání, například ke kořenům stromů či rozprášení do řeky, pohřbívání na soukromém pozemku nemá v republice oproti jiným zemím zatím stále vybudovanou tradici. „Názory na toto téma budou určitě různé a nalezení shody nebude jednoduché. Důležité ale je, že ministerstvo k revizi zákona o pohřebnictví přistoupilo. Bude zajímavé sledovat, k jakým závěrům v komisi dospějeme,“ tvrdí Hanák.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.