Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Kam zmizelo pět Čechů? Kam zmizela díla z Národní galerie?

Česko

  21:01
PRAHA - Pátraní po pěti Češích v Libanonu, odhalený průvan ve sbírkách Národní galerie a také vysvětlení, proč obchodníci nabízejí v tuzemsku levné a nekvalitní jídlo... podívejte se na přehled pondělních zpráv tak, jak je zaznamenal server Lidovky.cz.

Řidič taxi, z něhož zmizelo pět Čechů na východě Libanonu, je bratrem Alí Fajáda, muže zadrženého loni v Praze pro podezření ze spolupráce s teroristy. foto: ČTK

Potréty unesených, další scénáře podle bývalých agentů, tipy, za koho bude možné vyměnit zmizelou pětici českých „turistů“ v Libanonu... pondělí odstartovalo, jak víkend skončil. Minimálně tajné služby a Černínský palác nyní žijí případem pěti českých mužů, po kterých v západní části Údolí Bekaa zbyly jen cennosti a pasy.

V pondělí se navíc objevila informace, že mezi zmizelými je i vysoce postavený bezpečnostní činitel. „Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni... Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady,“ popsal situaci zdroj libanonskému listu L´Orient-Le Jour.

Libanon, země, kde unesli pět Čechů, je cílem další expanze Islámského státu

Abyste si mohli udělat lepší představu o regionu, v němž pětice mužů zmizela, přečtěte si článek Milana Rokose, který detailně popisuje, v jaké atmosféře se nyní Libanon nachází. Čtení to není veselé, tak snad bude veselý alespoň konec pravděpodobného únosu.

Mnohem blíže se odehrává jiný zajímavý případ. Hlavní roli v něm hrají kontroloři z NKÚ a také Národní galerie, resp. díra, která zbyla po inventarizaci sbírek z roku 2012. Podle závěrečné kontrolní zprávy chybí „bronzová plastika, obraz, 31 kreseb a 978 sbírkových předmětů evidovaných v podsbírce grafiky a inventarizovaných naposledy v letech 1959–1962“. Jde například o díla Jana Zrzavého či Josefa Lady (kompletní seznam najdete ZDE). Kam se umělácká díla poděla, není jasné.

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje na Karlově mostě v Praze od Karla Dvořáka.

Svérázně však jejich zmizení popisuje (nebo spíš obhajuje?) bývalý ředitel statní instituce Milan Knížák. „Problémů tam bylo tolik, nemám tušení, o čem mluvíte,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. A než naštvaně položil telefon, ještě dodal:

Knížák: Na ztracený obraz si nepamatuji. Problémů v galerii byla spousta

 „Za mého ředitelování se udělalo tolik práce, kolik se neudělalo nikdy předtím ani nikdy potom. Jestli nemáte žádný lepší program na léto, tak si ho laskavě najděte někde jinde mimo mě.“

Rozhovor s Milanem Knížákem nebyl jediný, který stojí za vaši pozornost. Velmi zajímavě mluvil i šéf kvality obchodního řetězce Ahold, která má pod sebou prodejny Albert. Redaktor Michal Pavec se ho mimo jiné ptal, proč se na českých na pultech servíruje ve stejném obalu horší (méně kvalitní) zboží než v sousedním Německu. Uvidíte sami, jestli vás odpovědi Pavla Mikošky přesvědčí.

Češi poslušně v životopise uvádějí věk. Sami tak umožňují diskriminaci

Abychom ale nesvalovali vinu jen na druhé, připomněla Šárka Kabátová, jak si Češi v životopisech sami sedají na vidle. Zcela zbytečně totiž vyplňují kolonku „věk“. Takže nezapomeňte, až příště budete posílat někam životopis, víte, jakou „položku“ můžete vynechat.

Co stojí také za přečtení:

Lobbista Rittig si pořídil hrobku mezi velikány. Vedle Erbena a Tyrše

Severokorejci zamířili k volebním urnám. Zpívali a tančili, pochvalují si místní média

‚Druhý Winton.‘ Brit pomáhá do Evropy křesťanům prchajícím před Islámským státem

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.