Lidovky.cz

Podpálit tu školu s uprchlíky, napsala žena na Facebooku. Případ už řeší policie

Česko

  15:19
PRAHA/SOKOLOV - Zhruba desítka obyvatel Sokolova v čele s uživatelkou vystupující na Facebooku jako Hanička Kosařová šířila lživé informace o tom, že vedení města ubytovalo údajně nebezpečné uprchlíky v tamních školách a bytech. „Tak už to to k nám dorazilo,“ stálo vedle nenávistných komentářů na sociální síti u fotografie zahalených žen na ulici. Případem se zabývá policie.

Příspěvek na Facebooku ve skupině Nechceme Islám v Čechách foto: Lidovky.cz

Na začátku týdne se na Facebooku objevila fotografie zahalených žen procházejících se městem, patrně Sokolovem. Pod snímkem, který měl podle uživatelky Haničky Kosařové sloužit jako důkaz o tom, že vedení Sokolova ubytovává uprchlíky v tamních školách i bytech, stálo: „Bohemka Sokolov... tak už to k nám dorazilo!“

Arabští uprchlíci podřezali sedlákovi zvířata, lhala žena na síti. Hrozí jí trest

Diskutující na internetu pak autorka příspěvku přesvědčovala, že nejde o legraci a že se bojí o svou malou dceru. Podle dalších uživatelů prý vedení města ubytovalo imigranty kromě základní školy i v panelovém bytě u tamní chemičky. „Podpálit tu školu se všemi tam,“ napsala Kosařová.

Jenže jak se ukázalo, své informace neměla - podobně jako další uživatelé - jakkoli podložené. Vedení města se od takových zpráv důrazně distancovalo. 

„Město Sokolov v současné době a ani v blízké budoucnosti neuvažuje o tom, že poskytlo ubytování pro uprchlíky před IS. Není tedy ani zrnko pravdy na zvěstech o tom, že jsou ubytovaní ve 4. ZŠ v Sokolově či v ubytovně Sotesu (společnost zajišťující služby pro město - pozn.red.) či městských bytech,“ napsal v prohlášení starosta Sokolova Jan Picka.

Případ už řeší policie

Případem se nyní podle zjištění serveru Lidovky.cz zabývá policie. „Informace na sociální síti jsme také zaregistrovali, případem se zabýváme a budeme zjišťovat, zda zde došlo k protiprávnímu jednání,“ uvedla mluvčí sokolovské policie Kateřina Krejčí.

Kde se lživá informace vzala, starosta netuší. „Na první dva nebo tři komentáře jsem nereagoval. Potom se to ale rozjelo takovým způsobem, že jsem považoval za nutné to okomentovat. Nevím, jestli to vzniklo na základě té fotografie (zveřejněné na Facebooku uživatelkou, která vystupuje jako Hanička Kosařová) nebo viděním té rodinky. Ale jde skutečně o fámy,“ sdělil serveru Lidovky.cz Picka

Už jsou tady, varoval před otrhanými Afričany. Vyfotil i otce, který v Česku žije 10 let

Podle starosty fámu šířila skupina zhruba deseti lidí. „To mě trochu zarazilo, zvlášť když mi kvůli tomu volala i jedna novinářka. Většinou takové výkřiky na Facebooku moc nekomentuji, protože tam si každý pod vymyšleným jménem napíše, co chce, ale v tomto případě jsem usoudil, že je potřeba to zastavit hned v zárodku,“ zdůraznil.

Kromě příspěvků na sociálních sítích se dva lidé s dotazy obrátili i na úřad skrze dotazník pro starostu. „Ptali se mě, jestli jsou ubytovaní v městských bytech nebo v základních školách, proč to město dovolilo a tak dále,“ doplnil Picka. I přes vlnu nenávisti, která se na Facebooku kvůli nesmyslným informací zvedla, je starosta rád, že většina diskutujících na internetu fámám nenaletěla. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.