Lidovky.cz

Vítězství Bradáčové v průlomovém rozsudku: úplatný soudce Havlín je vinen

Česko

  6:00
KLADNO - Policisté několik měsíců sledovali skupinu šesti osob okolo pražského soudce Ondřeje Havlína kvůli ohýbání spravedlnosti za úplatu. „Zaplať pánbůh pro obžalované, že jen několik měsíců. Minimálně někteří z nich by zplakali nad výdělkem, pokud by to trvalo déle.“ Tato slova kladenského soudce Petra Sedlaříka budou zřejmě odsouzeným ještě nějaký čas v hlavě znít.

Bývalý soudce Ondřej Havlín v jednací síni Okresního soudu v Kladně. foto: ČTK

Čtvrteční verdikt ve sledovaném případu patří k průlomovým rozsudkům hned z několika důvodů. Začněme tresty. Samotný Havlín by si měl za zahlazování trestných činů řidičů podle prozatím nepravomocného verdiktu odsedět 6,5 roku ve věznici s dohledem. Navíc musí zaplatit pokutu 350 tisíc korun, jinak se mu trest zvýší o dalších 15 měsíců.

Do vězení by se měl odebrat i Havlínův známý a bývalý státní zástupce z Prahy 2 František Fiala, který pomáhal zahlazovat kauzy například odklonem trestního řízení. Tomu soud uložil tři roky a deset měsíců, navíc i finanční sankci 150 tisíc korun.

Zbytek skupiny, kterou tvořili i zástupci dalších právních profesí advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, odešel od soudu s podmíněnými tresty. Štefl dostal 2,5 roku se čtyřletou podmínkou a Matějka sedm měsíců s dvouletou podmínkou.

Za úplatky navrhla žalobkyně Bradáčová pro soudce Havlína šest let vězení

Tresty dopadly i na zprostředkovatele justičních kšeftů. Nejhůře skončil Ludvík Sýkora s dvěma lety vězení a Jaroslav Kříž s desetiměsíčním trestem. Zbylý odsouzený Gejza Berky dostal 18měsíční podmínku.

Čtvrtečního vyhlášení rozsudku v Kladně se však zúčastnili pouze Sýkora a Štefl.

Případ lze považovat za důležité vítězství pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která případ osobně dozorovala. Ostatně právě její práci, ale i nasazení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vysekl pochvalu sám soudce Sedlařík.

Na Okresním soudu v Kladně zazněl rozsudek v kauze bývalého soudce Ondřeje...
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Orgány policie i státní zastupitelství postupovaly velmi pečlivě tak, aby věc u soudu mohla obstát. A to se jim zjevně podařilo,“ prohlásil.

Videonahrávky přímo z akce

O co tedy vlastně šlo? Většina zmapovaných případů se týká zahlazování trestního řízení v souvislosti s alkoholem za volantem. Šlo o důmyslný systém, v němž hrál ústřední postavu právě soudce Havlín. Podstatným momentem je, že právě dopravní agenda v Praze spadá na soud a státní zastupitelství pro Prahu 2.

Předávání peněz bylo zaznamenané operativní technikou přímo v Havlínově soudní kanceláři. Videonahrávky se promítaly i u soudního líčení. Z nich vyplynulo, jak soudce ovlivňoval trestní kauzu obžalovaného Jaroslava Kříže, kterého policisté dříve přistihli při řízení vozu s 1,2 promile alkoholu v krvi. V listopadu 2012 kvůli tomu za Havlínem přišel advokát Matějka, aby se s ním poradil, jak věc zahladit. Křížovi totiž hrozilo stíhání.

V obálce advokát Havlínovi předal nejdříve tři tisíce korun. Při další návštěvě bylo podle pozdějšího výslechu Matějky pro ochotného soudce připraveno 50 tisíc korun. Nahrávka zaznamenala, jak si inkasované peníze přepočítal a uložil je do kapsy, šuplíku a aktovky. Část měla být určena pro žalobce Fialu.

„Můžeme si líznout kilo“

Jiný důkaz představuje nahrávka z rozhovoru mezi soudcem Havlínem a jeho známým, dalším obžalovaným Ludvíkem Sýkorou. Ten chtěl zařídit pro jinou osobu urychlené navrácení řidičského průkazu. „Tam bysme si mohli každej líznout kilo. Vždyť já nemůžu jet ani na hory. Já na to nemám,“ říkal do telefonu Sýkora.

Mezi odsouzenými je i bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl. S někdejším spolužákem konzultoval případ svého příbuzného, pro kterého se snažil zařídit odklon trestního řízení, opět v souvislosti s jízdou v opilosti. I jejich rozhovor zaznamenala policejní štěnice. „Mu řeknu, aby mi dal 200 papírů, dostanou kilo oni a kilo my. Rozdělíme peníze na 50, 50 a 50,“ říkal například Havlín advokátnímu koncipientovi Šteflovi. Později dodal: „Dá to dohromady půl melounu ty vole, ty krávo. Z toho chlastu ho vytáhnu.“ Štefl u soudu tvrdil, že šlo o způsob Havlínovy mluvy a že se s ním běžně bavil o trestních kauzách.

Média už v minulosti upozornila, že Štefl patřil mezi osoby napojené na vlivovou síť někdejšího bosse pražského podsvětí Františka Mrázka.

Případ vzbuzuje údiv celé justice i vzhledem k míře zapojení různých právnických profesí, které se do korupčního jednání zapojily, od soudce, přes žalobce až po advokáta. Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové jde o individuální selhání soudce, kterých je okolo 3000. „Je důležité sledovat, jak dlouho se soudce negativního jednání dopouštěl a jestli to okolí nemělo zareagovat dřív. To je to, co musí profesní organizace sledovat,“ upozornila LN Zemanová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.