Lidovky.cz

Dvojí poradce Turek. Od Zaorálka a Chovance loni inkasoval téměř 870 tisíc

USA

  5:00
PRAHA - Po volbách měl našlápnuto na ministra obrany, post ale nakonec připadl hnutí ANO. O sociálně demokratického politika Radima Turka se ale jeho ČSSD postarala. Stal se totiž dvojím poradcem na vnitru a zahraničí a za své rady loni inkasoval bezmála 870 tisíc korun. Teď ale u Lubomíra Zaorálka končí.

Exposlanec ČSSD Radim Turek (uprostřed) je bezpečnostním poradcem hned dvou ministrů: Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance (oba ČSSD). foto: Koláž Lidovky.cz

Post ministra mu unikl, tak se stal dvojím poradcem. U Zaorálka i Chovance

Po podzimních volbách v roce 2013 byl horkým kandidátem na ministra obrany. Ještě coby poslanec se totiž oblasti obrany a bezpečnosti věnoval dlouhodobě.

„Skoro deset let jsem byl v bezpečnostním výboru, byl jsem členem stálé komise pro kontrolu BIS, jsem zakládajícím členem sdružení Jagello 2000 (občanské sdružení, které se zaměřuje na bezpečnostní problematiku - pozn. red.). Ve sněmovně jsem devadesát procent času věnoval bezpečnosti a obraně,“ odpověděl Radim Turek na dotaz, proč si ho hned dva ministři zvolili jako poradce pro oblast obrany a bezpečnosti.

Odměny pro poradce

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, nejprve nastoupil na ministerstvo vnitra. Za jeho „rady“ mu měsíčně na účet chodilo a stále ještě chodí padesát tisíc korun. Odměna v této výši ho činí vůbec nejlépe placeným poradcem ministra Milana Chovance. Pro ilustraci: druhá nejvyšší sjednaná odměna na vnitru činí podle aktuálních údajů 35 tisíc korun. Tu od rezortu dostává třeba poradkyně pro oblast eGovernmentu a poštovních služeb Marcela Hrdá nebo Tomáš Kubeš za poradenství v oblasti bezpečnosti státu.

Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Na vnitru pracuje Turek na základě dohody o pracovní činnosti, která byla uzavřena 12. února loňského roku. Turek „radil“ Chovancovi v únoru jen polovinu měsíce, přesto mu na účtu přistála odměna v plné výši, tedy rovných 50 tisíc korun. „Zaměstnavatel zadal úkoly odpovídající sjednané odměně a zaměstnanec je v plném rozsahu nepochybně splnil. V tomto případě bylo namístě vyplatit celou měsíční částku,“ vysvětlil Otta Mojžíš z personálního odboru.

  • Podle ministerstva vnitra se Turek podílel například na reformě soukromých bezpečnostních služeb, věnoval se aktuální otázce migrační krize či vzdělávání členů bezpečnostních složek
  • „Pro oblast bezpečnosti má pan Turek jak kvalifikaci, tak praxi, a to například v podobě osmi let člena výboru pro obranu a bezpečnost nebo čtyři roky v komisi pro kontrolu BIS,“ vysvětlil Jiří Korbel z tiskového oddělení.

Sám Turek ale na dotaz, čemu konkrétně se na ministerstvu vnitra věnuje, odpověděl neurčitě. Odkázal na mlčenlivost, kterou podepsal ve smlouvě. Mimo jiné ale prý pracuje na legislativních věcech, postavení bezpečnostních služeb či se věnuje záležitostem pyrotechniků. 

Být prospěšný České republice

A na oblast obrany a bezpečnosti se soustředí i jako poradce ministra Lubomíra Zaorálka, kde začal pracovat v dubnu loňského roku. „Bezpečnostní služby tohoto státu mají záběr, který souvisí s agendou vnitra i zahraničí, do určité míry se to prolíná. Zabývám se takzvanými asymetrickými hrozbami, které pramení z nových bezpečnostních situací ve světě,“ popsal Turek. 

Zmínil i svou stáž ve Spojených státech, ze které se prý snaží využít znalosti i kontakty. „Na tomto poli jsem etablovaný a snažím se být co nejlépe prospěšný nejen pánům ministrům, ale i České republice a hájit její zájmy,“ dodal.

Kdo je Radim Turek (45 let)

  • Ve volbách v roce 1996 byl zvolen poslancem, ve funkci vydržel deset let - mandát totiž obhájil i v dalších volbách 1998 a 2002. 
  • V letech 1998 až 2006 působil ve výboru pro obranu a bezpečnost.
  • V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva Třince a na stejnou pozici zvítězil i o čtyři roky později.
  • Nechvalně na sebe upozornil eskapádou, když se v listopadu roku 1999 během schůze sněmovny opil. Jeho počínání tehdy natočily kamery České televize.
  • Kritika se na Turka snesla i při jeho odchodu ze sněmovny v roce 2006. Česká televize upozornila na nevýhodné zakázky s firmou ČEZ. Smlouva byla uzavřena s třineckým podnikatelem, který měl vlivné kontakty na tamní politiky z ČSSD. V tu dobu se dokonce se mluvilo o tom, že Turek stranu možná opustí.

Za toto své snažení na ministerstvu zahraničních věcí získal loni odměnu přesně 318 800 korun, měsíčně zhruba 35 tisíc korun. Za loňský rok si tak coby poradce přišel celkem na 868 800 korun. 

„Věnuji se tomu víc hodin, než se uvádí, protože ne vždy se dá moje práce zcela hodinově vyjádřit. Moje činnost není jen o tom sedět v kanceláři, ale stýkáte se s řadou lidí, ať už z bezpečnostní sféry, rozebíráte možné i nemožné situace. Hodiny se velmi těžko zapisují,“ popsal Turek. Odmítá, že by ho straničtí šéfové a zároveň kolegové přepláceli: do Prahy dojíždí z Třince a kromě dopravy si platí také ubytování i stravu.

Radit bude už jen Chovancovi

Kšeft s dvojím poradenstvím ale Turkovi zatrhl služební zákon, který vešel v účinnost letos 1. července. „Zákon stanovil limity, které říkají, že externí služby, které nakupujeme, se mají snížit. Mají zůstat jen ty extrémně podstatné pro plnění povinností a které není ministerstvo schopnost zajistit z vlastních řad,“ vysvětlila mluvčí Michaela Lagronová, proč ministerstvo zahraničí nebude od září Turkovy služby využívat.  

Podle Lagronové došlo v červnu k vypovězení všech externích smluv poradců ministra i jeho náměstků, nyní běží výpovědní lhůta. „To se dotklo i pana Turka, zůstali jen ti nejnutnější,“ vysvětlila s tím, že v současné době se jedná o tom, s kým bude uzavřena smlouva nová. Superporadce Turka se to prý netýká. „Z personálního oddělení jsem dostala informaci, že smlouva se mu obnovovat nebude a nebude ani interním zaměstnancem,“ dodala.

  • „Pan Radim Turek má v tuto chvíli s ministerstvem podepsanou smlouvu do konce roku 2015. Pokud jde o poradenské služby obecně, Ministerstvo vnitra na výzvu státního tajemníka plánuje v souladu se zákonem o státní službě revizi stávajících dohod o externí poradenské činnosti. V tuto chvíli však nelze výsledky této revize jakkoliv předjímat,“ uvedl Jiří Korbel z tiskového odboru na dotaz, zdali podobný osud jako na vnitru čeká Turka i na  zahraničí.

Politik ale stále věří, že se na ministerstvo zahraničí znova probojuje. „Zatím přesně nevím, jak je to se mnou. Původně jsem měl informaci, že ano, na druhou stranu jsme ale ještě neměli šanci se o tom bavit,“ dodal Turek.

Na správné straně

Turek platí uvnitř sociální demokracie za spojku premiéra Bohuslava Sobotky. V době takzvaného lánského puče, kdy se strana neoficiálně rozdělila na haškovce a sobotkovce, se postavil na tu „správnou“ stranu, tedy na stranu předsedy Sobotky. 

V odpovědi na otázku, zdali post dvojího poradce získal jako odměnu za podporu Sobotky, má ale Turek jasno. „Chápu, že se to nabízí, ale beru to tak, že v bezpečnostní oblasti jsem někým, koho ta strana má a koho si třeba i váží. Je to velmi specifický obor a okruh lidí, kteří se v něm mohou pohybovat, není široký. Když to srovnáte s jinými rezorty, kde je odborník téměř každý, tady se to říct nedá,“ dodal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.