Lidovky.cz

Vracíte se do Česka? Připravte si doklady. Policie prohledává vlaky, busy i auta

Česko

  12:10
PRAHA - Kontroly jsou téměř všude. Policie zastavuje autobusy i auta. Střeží celé území. Nejvíc běženců k nám přijíždí vlakem z Rakouska, často také autobusovým spojem Vídeň-Praha. Schengen neschengen, znovu začaly kontroly dokladů. Už jsme na dvaačtyřiceti chycených cizincích denně, říká mluvčí cizinecké policie. Situaci ale dopravcům ztěžují padělané doklady.

Cizinecká policie monitoruje pohyb uprchlíků ve vlacích. foto: Marek Podhora, MAFRA

Lidé se řadí k nástupu do autobusu. Směr: Vídeň-Praha. Většina z nich si ale nepřipravuje doklady, které má (podle pokynů dopravce) před vstupem do autobusu předložit stevardce. Jenže ta je bez dokladů nepustí.

„Proč? Cestou z Prahy jsem nic ukazovat nemusel,“ diví se jeden z cestujících. „Každou cestu teď máme policejní kontrolu kvůli migrantům. Ještě se mi nestalo, aby mě nekontrolovali,“ vysvětluje stevardka Student Agency, která si nepřála jmenovat. „Kdyby vás chytili bez dokladů, seberou vás a já budu mít problém.“

Nelegální migranti

„Nelegální migrant je každý, kdo se pohybuje na území ČR nelegálně, přičemž rozlišujeme za a) tzv. transitní nelegální migraci, což jsou tady ti běženci, kteří chtějí přejet přes naše území někam jinam, a za b) tzv. vnitrozemní migraci, sem spadají všichni ti, které zachytáváme při nelegálním pobytu, které najdeme už ve vnitrozemí, kdy už tu vyvíjejí nějakou činnost, třeba neoprávněně (dělníci na stavbách atd.),“ vysvětluje mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Kontroly cestujících v dopravních prostředcích začaly 17. června. „Jsou vyhlášeny ministrem vnitra ve vztahu k česko-rakouské hranici, protože ti migranti k nám nejčastěji vstupují z Rakouska. Provádí se ale po celé České republice,“ upozorňuje mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Právě cizinecká policie má odchytávání nelegálních migrantů na starosti.

Každý den jich policisté chytí přes čtyřicet. „Za poslední dva měsíce se počet zadržených cizinců za den ztrojnásobil. Začínalo to na nějakých patnácti běžencích denně a dnes už jsme na nějakých dvaačtyřiceti. Při stejné intenzitě kontrol,“ řekla Rendlová.

Migrační vlna sílí

Vyšší počet zadržených značí podle Rendlové jediné: „Migrační vlna sílí, uprchlíků je čím dál víc. Nehledě na to, že Česká republika je absolutně okrajovou trasou. Přes nás chodí ta nejmenší část migrantů, kteří využívají balkánskou cestu.“

Skoro všichni migranti jsou zadrženi v dopravním prostředku. „Tam zachytáváme 99 procent případů a nejvíc jsou to určitě vlaky, autobusy a nákladní auta, někdy i osobní auta. Asi v tomto pořadí,“ hodnotí Rendlová.

Kontrola dokladů

„Většinou jsou dva. Nastoupí jeden zepředu, jeden zezadu. Obcházejí cestující a znovu kontrolují doklady. Když doklad nemáte nebo se jim něco nezdá, tak vás seberou. Musíte hned vystoupit z autobusu a jít s nima do auta. Tam si váš doklad zkontrolují přes systém a když je něco špatně, tak vás odvezou zpátky do Vídně. Většinou to ti migranti zkouší po pár dnech znovu,“ popisuje své zkušenosti z policejních kontrol stevardka. „Když by se mi tohle stalo, tak mám vyhazov. Máme k tomu i školení, protože některé stevardky to nekontrolovaly a byl z toho velký průšvih,“ dodává.

Společnost Student Agency se podle svých slov kontrolami svých autobusů podrobně nezabývá. Zadržela policie někoho v jejích autobusech? „Bylo tam nějaké zadržení cestujících,“ řekl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj s tím, že měli zadržení padělané doklady.

Problém s padělky

„Nepoznám padělky českých pasů, natož cizích,“ krčí rameny stevardka a mluvčí společnosti palubní personál chápe. „Jsme dopravce, nikoli kontrolní orgán a máme možnost ověřit doklady pouze do omezené míry,“ uvedl mluvčí.

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů,
Cizinecká policie monitoruje pohyb uprchlíků na nádraží.

A kolik těch zadržených bylo? „To nevím. Omlouvám se, ale tyhle informace, to jsou příliš velké detaily,“ sdělil. Policie si statistiky o jednotlivých společnostech nevede. Mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová nicméně sdělila, že k zadržení migrantů ve žlutých autobusech nedošlo jen jednou. „Určitě to bylo víckrát,“ řekla serveru Lidovky.

Za každou cenu

Policie ovšem kontroluje všechny autobusy. „Kontroluje nás jak na hranicích, tak na Vysočině. Ty kontroly jsou většinou dvě. Nedá se říct, že by kontrolovali 100 procent spojů, kontrolují odjezdy z Rakouska. Nikdy to nezabere víc než 10 minut. Vzhledem k tomu, že odbavení ve Vídni dělá náš rakouský partner, zatím se nám nestalo, že by u nás někoho vyložili,“ řekla mluvčí společnosti Eurolines Pavla Lauermannová.

Podle stevardky kontroly před pár týdny lehce polevily, prý si migranti hledají nové cesty. S tím ale Rendlová nesouhlasí. „Tak to zjevně není. Záchytů je čím dál tím více. Kontroly jsou úplně všude, ale těm migrantům na tom nesejde, oni prostě chtějí do Německa a udělají všechno pro to, aby se tam dostali. Nemají o těch kontrolách informace.“

„Dneska je to poprvé, co mě nekontrolovali,“ sděluje na zastávce v Brně stevardka. To bylo před týdnem na nedělní cestě autobusem z Vídně do Prahy.

Co se děje s chyceným migrantem?

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů,

Pokud policie najde u cestujícího v dokladech nesrovnalosti, odveze si ho na služebnu, kde ho za pomoci tlumočníků vyslýchá. Mimo jiné odebere zadrženému člověku otisky prstů a hledá o něm údaje ve sdílených mezinárodních databázích.

Stává se, že si už migrant požádal o azyl v jiné zemi. Podle tzv. dublinského řízení jej v tomto případě policie pošle zpět do země, kde o něj zažádal

Pokud o azyl zatím nikde nepožádal, zahájí policie s člověkem řízení o správním vyhoštění a mezitím ho pošle do zařízení pro zajištění cizinců v Bělé. Jakmile je vyřízeno potvrzení o správním vyhoštění, musí se člověk vrátit do země, odkud prokazatelně přijelNejčastěji do Rakouska.

Když policie zadrží člověka, který je na našem území nelegálně, ztrácí tento člověk možnost požádat u nás o azyl. O azyl může požádat jedině tak, že se po vstupu k nám dobrovolně nahlásí u policie.

Postup vysvětlila pro server Lidovky mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.