Lidovky.cz

Šnajdr ‚utrpěl‘ totální ztrátu paměti. Nevybavuji si, opakoval u výslechu

Česko

  5:00
PRAHA - Ještě citelnějšími výpadky paměti než šéf VZP Zdeněk Kabátek trpěl u výslechu další mocný muž českého zdravotnictví Marek Šnajdr. Bývalý náměstek ministra zdravotnictví, exposlanec a dodnes člen ODS musel na policii kvůli novým obviněním kolem pražské Nemocnice Na Homolce a jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Policisté se však od něj příliš nedozvěděli.

Marek Šnajdr foto: Onřej NěmecLidové noviny

Nevybavuji si. Nevím. Nejčastější Šnajdrovy odpovědi zazněly, jakmile přišla nepříjemná otázka. Dohromady použil slova během padesátiminutového výslechu devatenáctkrát.

Témat k rozhovoru je přitom více než dost. Šnajdr se, alespoň podle dnes již notoricky známého textu Dbalého, angažoval kolem poradenské smlouvy pro středočeského občanského demokrata Josefa Kantůrka. „Nevybavuji si,“ odvětil Šnajdr na otázku, zda s Dbalým řešil Kantůrkovo angažmá v­ nemocnici. A stejně odpovídal i­ na další dotazy týkající se tématu.

Šéf VZP Kabátek opět u výslechu kvůli Homolce a Rittigovi. Vysvětloval, zda hraje golf

„Byl expertem na zdravotnictví, měl velké zkušenosti s řízením nemocnic a současně s členstvím v ­dozorčí radě VZP... tedy si umím představit, že byl přínosný pro každého ředitele zdravotnického zařízení,“ rozpovídal se pouze na dotaz, zda měla na jmenování Kantůrka vliv jeho politická příslušnost. Kantůrek je členem středočeské ODS, dříve platil za muže tehdejšího hejtmana Petra Bendla (ODS).

V březnu 2009 se Kantůrek s­ Dbalým na popud Šnajdra sešel a­ angažmá probírali, jak stojí v poznámkách tehdejšího šéfa Nemocnice Na Homolce. V květnu pak skutečně Dbalý podepsal poradenskou smlouvu, o čemž si také udělal poznámku: „Ing. Josef Kantůrek, podepisuji s ním konzultační smlouvu na 70 000 a navrhuji dělbu, souhlasí.“ Podle obvinění Kantůrek z peněz musel uloupnout úplatek pro šéfa Homolky.

Josef Kantůrek v roli náměstka hejtmana Bendla v roce 2006.

Spojení s Kantůrkem pro Šnajdra není zdaleka jediným problematickým momentem v kauze Homolka. Ačkoliv ho policie z ničeho neobvinila, podle Dbalého diáře se účastnil schůzek s lobbistou Ivo Rittigem a advokátem MSBLegal Davidem Michalem, na nichž měli plánovat tunelování špitálu. (ČTĚTE VÍCE)

Kdo je Marek Šnajdr?

  • Od roku 2006 do roku 2010 byl 1. náměstkem třech ministrů zdravotnictví za ODS (Tomáše Julínka, Daniely Filipiové a Dany Juráskové).
  • Zároveň byl předsedou správní rady pojišťovny VZP ČR. V roce 2010 se stal jejím předsedou.
  • V roce 2012 se vzdal poslaneckého mandátu, který získal dva roky předtím, následně zasedl v dozorčí radě státní společnosti Čepro. Policie ho poté spolu s Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem obvinila kvůli údajnému přijetí úplatku ve formě takzvaných trafik]. Nejvyšší soud však nakonec tři exposlance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Marek Šnajdr

U výslechu Šnajdr pouze připustil, že Rittiga zná a osobně se s ­ním viděl. Na dotaz, zda s ním někdy řešil Homolku či Dbalého nebo zda byl při jejich setkání tehdejší šéf Homolky, však již následovalo obligátní „nevybavuji si“.

O Michalovi prý Šnajdr ví jen, alespoň to tvrdil, že je právník. Řešili spolu nějaký projekt ohledně Nemocnice Na Homolce? „Nevybavuji si,“ nepřekvapil. Jeho paměť selhala i­ při otázce, zda si s Dbalým tykal, či vykal. „Nevím,“ marně vzpomínal.

Jak již server Lidovky.cz informoval, zmínkami o Šnajdrovi se to ve Dbalého poznámkách jen hemží a ukazují na angažmá vysokého úředníka i při zakázce na digitalizaci, kvůli níž již Dbalý čelí obžalobě. „David Michal, kterému předávám tři témata, která se všechna týkají suspektní nespolupráce Šnajdra a Kabátka – Bulovka, digitalizace, IT – David volá Rittigovi, který rychle svolává konečně schůzku Rittig+Šnajdr+Kabátek, to bude mela,“ zní například Dbalého zápisek ze 4. června 2009.

Skupina kolem Dbalého, aspoň podle zápisků, Šnajdrovi dávala moo, jak bývalý šéf elitní nemocnice nazýval úplatky. „17:00 binge v­ Bodeguitě, kolem 22:00 sem přichází Ivo Rittig rozpálený do běla na Šnajdra a přináší mi zpět moo, které měl převzít Šnajdr (2M),“ poznamenal si k tomu Dbalý.

Server Lidovky.cz se Šnajdra chtěl na kolaps paměti u výslechu zeptat, v pátek však měl vypnutý telefon a na SMS zprávu nereagoval. Dříve již spojení s kauzou Nemocnice Na Homolce označil za nesmysl. Dbalý zase v rozhovoru pro LN tvrdil, že při výslechu po zadržení čelil tlaku, aby bývalého náměstka jmenoval v souvislosti s ­údajnými manipulacemi. O svém textu Dbalý opakovaně mluví jako o směsi reality a fikce.

Leksellovu gama noži požehnal arcibiskup Dominik Duka (uprostřed). Na fotografii s exšéfem Homolky Vladimírem Dbalým (vlevo) a tehdejším předsedou správní rady VZP Markem Šnajdrem.

Druhá vlna obvinění v kauze Homolka se dále týká manipulací se zakázkami na poradenské služby. Nemocnici kvůli ní podle zastupitelství vznikla škoda 50 milionů korun. Dbalého, jeho tehdejšího náměstka Michala Toběrného a dalších pět lidí detektivové navrhli obžalovat letos v únoru kvůli zmanipulovaným zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.