Lidovky.cz

Po vzoru Univerzity Karlovy. Pomoc uprchlíkům zvažují i další vysoké školy

Česko

  18:20
PRAHA - Odpuštění poplatků za ubytování a studium. České vysoké školy chtějí pomáhat běžencům. Podobně jako Univerzita Karlova plánují připravit speciální programy, aby uprchlíkům umožnily ekonomicky zvládnout studia.

Univerzity chtějí pomoc uprchlíkům. (ilustrační foto) foto: Reuters

Ubytování na koleji a studium v angličtině zdarma nabídne uprchlíkům Univerzita Karlova. Podmínka? Běženci se zájmem o vzdělání musí složit přijímací zkoušky. Univerzita Karlova však není jediná. Svou formu pomoci hodlá poskytnout více českých vysokých škol. Speciální program pro uprchlíky zvažuje například i Jihočeská univerzita, na které učí jeden z vůdců xenofobního hnutí Islám v České republice nechceme docent Martin Konvička. Univerzita se však od jeho aktivit dlouhodobě distancuje a považuje je za soukromé.

Vědci a akademici jsou znepokojeni xenofobií v Česku. Spouští petici

Server Lidovky.cz oslovil vybrané veřejné vysoké školy s otázkou, jestli chystají podobný podpůrný program pro uprchlíky jako Univerzita Karlova a zdali podobné iniciativy na pomoc běžencům vítají.

Vysoká škola ekonomická v Praze, odpovídá rektorka Hana Machková
„Univerzita Karlova zvolila správnou formu pomoci. Vysokoškolské studium umožní těm, kteří získali řádně politický azyl, lépe se integrovat do společnosti a získat důstojné uplatnění na trhu práce. Myslím, že se jedná o správnou iniciativu a po prázdninách navrhnu děkanům fakult, které realizují placené studijní obory v angličtině, aby se k tomuto projektu fakulty VŠE připojily."

Univerzita Palackého v Olomouci, odpovídá mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková 
„Univerzita Palackého se dlouhodobě angažuje během humanitárních krizí, ať už prostřednictvím charitativní činnosti či speciálních stipendijních programů. Byla první českou univerzitou, která nabídla kupříkladu speciální stipendijní program pro studenty z Ukrajiny v roce 2014. Pro akademický rok 2015/2016 již univerzita přijala ke studiu studenty magisterských i bakalářských oborů z ukrajinských univerzit, kteří byli vybráni zastupitelským úřadem ČR na Ukrajině.

V tuto chvíli se zaměřujeme především na nový program integrace stávajících a budoucích zahraničních studentů, včetně těch, kteří pocházejí z oblastí, odkud k nám uprchlíci přicházejí. Do budoucna však nevylučujeme podporu potřebným formou speciálních programů. V tomto směru nadále UP úzce spolupracuje s Odborem mezinárodních vztahů MŠMT. Aktivně se připravujeme na zapojení do vládního programu „Nové elity pro Sýrii“, kde připraví optimální podmínky pro studium vybraných studentů syrských univerzit, jejichž studium bylo násilně přerušeno válkou."

Migranti přecházejí podél železnice hranici mezi Maďarskem a Srbskem.

Masarykova univerzita, odpovídá mluvčí Tereza Fojtová
„Vedení univerzity zastává názor, že nabízet studium imigrantům za situace, kdy není zřejmé zda a kolik jich bude chtít zůstat v Česku je poněkud předčasné. Bezplatné studium je taková třešnička na dortu. 

I naše univerzita bude otevřena tomu, aby se ti, kteří budou chtít a moci zůstat, normálně začlenili do společnosti včetně vzdělávacího systému. V první fázi je ale třeba pomoci uprchlíkům řešit úplně elementární otázky – nabídnout jim právní poradenství, pomoci jim komunikovat s úřady, jsou zapotřebí tlumočníci, musí se vyřešit zdravotní problémy.“

Univerzita Karlova nabízí uprchlíkům studium zdarma. Zaplatí jim i ubytování

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, odpovídá rektor Libor Grubhoffer
„Jihočeská univerzita je připravena zapojit se do pomoci uprchlíkům v mezích svých možností. Považujeme to za naší samozřejmou morální povinnost, ostatně podobně jsme se zachovali i nedávno v případě ukrajinských zájemců o studium. Zatím jsme se otázkou studia uprchlíků nezabývali, ale jsme připraveni tak učinit hned, jakmile se objeví zájem či potřeba."

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), odpovídá prorektor Josefa Jettmara 
„ČVUT zváží možnosti až se začátkem semestru. Vzhledem ke skutečnosti, že jsme technická vysoká škola a vyučujeme i jaderné programy, nemůžeme se dostat do rozporu se sankcemi stanovenými ministerstvem školství.

Studenty samoplátce přijímají naše fakulty v souladu s vysokoškolským zákonem, azylanti musí tedy stejně jako jiní studenti splnit vše potřebné - třeba doložit maturitu. U poplatku za studium je možné diskutovat možnosti stipendií."

Ostravská univerzita v Ostravě, odpovídá rektor Jan Lata
„Univerzita velmi uvítala iniciativu Univerzity Karlovy (UK) a připravuje totožný program za stejných podmínek jako UK, včetně přijetí poměrného počtu studentů vzhledem k velikosti naší univerzity."

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, odpovídá rektor Martin Balej 
„Situaci s migranty a reakce vysokých škol na univerzitě pozorně sledujeme, avšak konkrétní opatření pro přijímání migrantů nepřipravujeme. V minulosti jsme například již dokázali pomoci mladým lidem, azylantům z Běloruska, které přijala naše přírodovědecká fakulta. Sami navíc máme velké zkušenosti s citlivým nastavováním ekonomických podmínek studia, neboť působíme ve strukturálně postiženém regionu a poskytujeme vzdělávání i osobám sociálně a ekonomicky znevýhodněným.“

Anketa

Souhlasíte s tím, aby vysoké školy odpustily vybraným uprchlíkům poplatky za studium a ubytování?

Ano 242
Ne 494
Je mi to jedno 6

Technická univerzita v Liberci, odpovídá mluvčí Jaroslava Kočárková 
„Máme dlouholeté zkušenosti se studenty ze zemí, ze kterých nyní přicházejí uprchlíci. Jsme připraveni některé z nich přijmout ke studiu, pokud budou mít statut uprchlíka a budou splňovat podmínky podle našich zákonů. To znamená, pokud odpovídající vzdělání. Jsme schopni vytvořit určité grantové programy. A pokud budou dobří, mohou u nás získat stipendium i příspěvek na ubytování a stravování. V minulosti jsme pořádali jazykové kurzy češtiny pro studenty z Asie. Jsme ochotni je obnovit a nabídnout ji prostřednictvím státu, pokud bude mít stát o tuto službu zájem."

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), odpovídá mluvčí Michal Janovský
„Akci Univerzity Karlovy považujeme za hezké gesto podpory lidem, kteří se ne vlastní vinou ocitli v přetěžké životní situaci. VŠCHT nabízí možnost studia v angličtině na všech čtyřech fakultách v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. Pokud dojde k situaci, že se úspěšný žadatel o azyl a právo pobytu v ČR rozhodne studovat na VŠCHT a splní požadavky na přijetí ke studiu, může požádat o odpuštění poplatku za studium. Jeho žádost posoudíme individuálně, což jsme ostatně činili dosud u talentovaných a sociálně i jinak znevýhodněných zahraničních studentů.“ 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.