Lidovky.cz

Švindlování s docházkou? Hrozí nekompromisní a okamžitý vyhazov

Česko

  11:32
PRAHA - Dávno neplatí, že pracovní doba musí být automaticky „od do“. Oproti zažitým představám není rozhodující ani to, co ukazují „píchačky“, ale jak člověk skutečně pracoval. Zákoník práce totiž přistupuje k těmto otázkám daleko flexibilněji, než byste možná čekali.
Pracovní dobu zásadně určuje zaměstnavatel.

Pracovní dobu zásadně určuje zaměstnavatel. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Pracovní dobu, která činí v základní variantě osm hodin denně a 40 hodin týdně, rozvrhuje zaměstnavatel. Může však být daleko kreativnější než pouze stanovit, že se začíná každý den v osm hodin ráno a končí v půl páté – protože půlhodinová přestávka na oběd se do pracovní doby samozřejmě nezapočítává. „Zákoník práce je velice benevolentní a zaměstnavatel může zaměstnanci například nařídit směnu o víkendu nebo v nočních hodinách, přičemž k tomu nepotřebuje jeho souhlas,“ říká Tomáš Procházka z advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners.

Zaměstnavatel také může například stanovit takzvanou pružnou pracovní dobu nebo konto pracovní doby. Každopádně se ale musí nějak rozhodnout. „Pokud není pracovní doba rozvržena, popřípadě je rozvržena v rozporu se zákoníkem práce, může se zaměstnanec řádného rozvržení dožadovat,“ říká Jan Procházka, advokát kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. „Zaměstnanec také nemusí v době rozvržené v rozporu se zákoníkem práce do práce docházet, aniž by ho čekal zákonný postih,“ dodává.

Pokud jsou tedy pravidla nastavena jakkoliv a odpovídají zákoníku práce, zaměstnanec se jim musí podřídit.

Vyhazov za pozdní příchody

Co hrozí zaměstnanci, který nedodržuje jasně stanovenou pracovní dobu? „Zaměstnavatel jej může postihnout krácením dovolené, ale také výtkou, či dokonce výpovědí,“ říká Jan Procházka a přidává i opravdu flagrantní porušení povinností: „V případě, že zaměstnanec nedochází bez omluvy na pracoviště po delší dobu, například v řádu dní, může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr, popřípadě mu dát výpověď pro zvlášť hrubé porušení pracovních povinností.“ Výpověď zde obecně přichází v úvahu například tehdy, když zaměstnanec chodí pozdě, nebo naopak odchází dříve, a to opakovaně. „Při prvním porušení zpravidla upozorní zaměstnavatel zaměstnance ústně, při druhém mu již dá písemnou výtku s upozorněním na možnou výpověď, bude-li se jakékoliv porušení pracovní kázně opakovat, a při třetím porušení dá zaměstnanci výpověď,“ nastiňuje možný scénář advokátka Eva Blechová z právní firmy Rödl & Partner. Znamená to tedy, že za jediný pozdní příchod vyhazov určitě nehrozí.

.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.