Lidovky.cz

Visegrád důrazně odmítá návrh na další přerozdělování migrantů

Evropa

  19:17
PRAHA - Země visegrádské skupiny v pátek důrazně odmítly chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků v rámci Evropské unie. Klíč k řešení současné migrační krize vidí jinde.

Mimořádný summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny k řešení migrační krize se konal 4. září v Praze. Na snímku jsou (zleva) maďarský premiér Viktor Orbán, premiér Bohuslav Sobotka, polská premiérka Ewa Kopaczová a premiér Slovenska Robert Fico. foto: ČTK

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po mimořádném summitu V4 uvedl, že jakákoliv diskuse o kvótách je pouze zástupná, podstatou problému je podle něj neschopnost unie regulovat migraci, a situace v zemích, jako je Sýrie nebo Libye.

Evropská komise přerozdělování uprchlíků z Itálie, Řecka a Maďarska, které jsou silně zasažené migrační krizí, navrhne příští týden. Mluvčí komise dnes potvrdila, že na návrhu, který by měl v europarlamentu zveřejnit šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker, se stále pracuje. Nové číslo podle ní doplňuje jarní návrh na redistribuci 40.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Komise by tedy nyní chtěla podle určitých kvót uvnitř EU přemístit 160 000 osob.

Kvóty EK

  • Evropská komise se chystá zemím Evropské unie navrhnout přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků, třebaže s jarním návrhem rozmístění 40 000 běženců podle závazných kvót neuspěla.
  • Asi 500 běženců v pátek odmítlo dále čekat v Budapešti na nádraží a pěšky se vydalo směrem k rakouské hranici. Stejně tak učinilo asi 300 jejich druhů v nedalekém Bickse, kde je chtěla policie umístit do přijímacího tábora.
  • Británie ohlásila, že přijme několik tisícovek Syřanů a že pošle na Blízký východ v rámci rozšířené pomoci syrským uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy korun).

Sobotka se nechal slyšet, že žádná nová čísla nejsou na stole a čtveřice premiérů o nich dnes nejednala. „To, na čem jsme se shodli, je, že ta debata o kvótách plní jediný účel. Odvádí pozornost od toho, co je skutečnou podstatou toho problému. Evropa ztratila schopnost regulovat migraci,“ řekl novinářům po skončení jednání.

Také polská premiérka Ewa Kopaczová je proti povinným kvótám. Když se diskuse omezí jen na přerozdělování uprchlíků, dojde podle ní k tomu, že se země EU budou každý měsíc setkávat, aby diskutovaly o číslech, když hlavní problém je jinde. Kvóty by podle ní navíc do Evropy přilákaly více uprchlíků.

Proti návrhu se vyslovil i slovenský premiér Robert Fico a ve společném prohlášení také šéf maďarské vlády Viktor Orbán. Fico se zároveň důrazně postavil za to, aby zůstaly otevřené vnitřní hranice Schengenu. Jejich zavření by podle něj bylo obrovskou prohrou evropské politiky.

„Viktor Orbán dnes o nějakou konkrétní podporu nepožádal,“ tlumočil Sobotka postoj maďarského premiéra. Dodal, že Orbán kolegům sdělil, že Maďarsko uplatňuje vůči imigrantům svá vlastní opatření a postupuje striktně podle pravidel pro ochranu schengenského prostoru.

Pokud se nepodaří dostat masovou migraci přes Maďarsko pod kontrolu, je možné, že Orbán svůj postoj přehodnotí. „Nevylučuje (Orbán), že pokud bude migrační krize pokračovat a Maďarsko bude dlouhodobě pod takto silným tlakem, jako je dnes, že se na země V4 s nějakým konkrétním návrhem nebo požadavkem obrátí,“ podotkl Sobotka.

Páteční summit Visegrádské čtyřky v Praze bude řešit hlavně uprchlíky

Sobotka se vyjádřil také ke spekulacím o možném budoucím spojení financování z evropských fondů a ochoty zemí přijímat uprchlíky. „Myslím si, že není možné vydírat země, které získávají prostředky z evropských fondů tím, že tady bude otevírána otázka toho, že by měly dostávat méně,“ poznamenal k tomu.

O dalších návrzích týkajících se kvót podle něj nebude Česko diskutovat, dokud nebude jasno o vnější ochraně schengenských hranic, dokud nebudou přijímací centra pro uprchlíky a jasná diplomatická snaha Evropy zaměřená na zastavení krizí v zemích, kde vlna vznikla. Zdůraznil také, že je nutné, aby i země jako Řecko nebo Itálie dodržovaly unijní pravidla. Česko je připraveno do nich v případě potřeby vyslat své experty

Hlavní body prohlášení předsedů vlád států Visegrádské skupiny

  • Poskytnutí expertů a technického vybavení pro ochranu vnější hranice EU. Společné operace vedené agenturou Frontex by měly doplnit stávající národní schopnosti v nejvíce postižených členských státech.
  • Posílení finanční, technické a expertní účasti na misích Společné bezpečnostní a obranné politiky EU proti sítím pašeráků a převaděčů.
  • Pokračování v podpoře mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu v Iráku a Sýrii a poskytnutí prostředků (politických, vojenských a humanitárních) přispívajících ke snahám koalice a ke stabilizaci Iráku jakožto hmatatelných forem postihování příčin migračních tlaků.
  • Opatření EU by se neměla soustředit pouze na řešení migrace ve Středomoří, ale musí adekvátně odrážet migrační cestu přes západní Balkán a východní migrační cestu, což zahrnuje i více vyváženou distribuci finanční pomoci.
  • Funkční systém registrace a efektivní návratové politiky běženců včetně vytvoření společného seznamu bezpečných třetích zemí. Evropská komise by měla bezodkladně představit návrh tohoto seznamu.

  • Zachování dobrovolné povahy solidárních opatření EU včetně případných kvót pro přijímání uprchlíků státy EU. Jakýkoliv návrh mající za cíl zavedení povinných a trvalých kvót pro solidární opatření by byl nepřijatelný.
  • Rychlé zavedení záchytných zařízení pro migranty, takzvaných hotspots, které by zajistily jejich identifikaci kvůli odlišení a návratu nelegálních migrantů. Tato zařízení by měla mýt okamžitě ustavena v nejvíce postižených tranzitních zemích mimo EU podél migrační cesty západního Balkánu.
  • EU a členské státy by měly navýšit svoji rozvojovou asistenci zemím původu migrantů a tranzitním zemím. EU a členské státy by také měly zintenzivnit se zeměmi původu a tranzitními zeměmi svoji spolupráci v otázkách prevence a boje s nelegální migrací, stejně jako při potírání příčin migrace.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.