Lidovky.cz

Na dětské hřiště bez vodítka, po chodníku s ním? diví se odpůrce psí vyhlášky

Česko

  7:00
PRAHA - Vyhláška, která od listopadu výrazně změní podmínky pro venčení psů v Praze, budí u obyvatel hlavního města velké emoce. Pražané rozdělení na dva tábory teď usilovně diskutují o tom, zda je připravená změna ku prospěchu či nikoli. A důležitou roli hrají jednotlivé městské části. Ty totiž zrovna překreslují „mapy pejskařů“.

Portugalský vodní pes v originálním sestřihu foto: Reuters

Od listopadu už nebude volné pobíhání psů v metropoli samozřejmostí. Městské části měly do konce srpna rozhodnout o výjimkách, kde budou psi moci běhat volně, i o místech, v nichž bude platit naprostý zákaz vstupu psů a která doplní dosavadní zákaz psů na dětských hřištích. Prostor pro venčení bez omezení se tak výrazně zmenší. Jakých míst se vyhláška týká, zatím není úplně jasné. V některých městských částech se nové psí teritorium teprve rýsuje.

Psi ve městě:

V Praze je evidováno zhruba 80 tisíc psů, podle odhadů jich v metropoli žije spíše cca 100 tisíc.

Za první půl rok řešili policisté kolem 2000 přestupků, které se týkaly ať už vodítek, exkrementů nebo nezaplacení poplatku za psa. Ten činí 1500 korun za rok.

V Praze dojde asi ke 120 konfliktům mezi psem a člověkem.

Některé změny však už teď vyvolávají mezi obyvateli nesouhlasné reakce.

Redakci kvůli tomu kontaktoval jeden ze čtenářů, který už před nedávnem zaslal kritické dopisy primátorce, zastupitelům hlavního města a městské části. Sebe popisuje jako velkého odpůrce nové vyhlášky.

Na konci srpna začal pátrat po tom, jak se k věci staví Praha 4, kde bydlí. V usnesení rady nakonec našel místa vyhrazená pro volný pohyb psů. „Seznam jsem očima proběhl a zarazila mě položka č. 39 v naší ulici. Jedná se o místo s dětským hřištěm, kam jsem dvakrát zavítal s dětmi příbuzných a známých a ani jednou mě nenapadlo vzít psa s sebou, ačkoliv ho beru skoro vždy, když to jde,“ sdělil serveru Lidovky.cz pejskař Ivan Veselý.

„To je snad ještě víc než Kocourkov – na dětském hřišti bude zřízena plocha pro psy a po chodníku bude muset pes pouze na vodítku,“ podivoval se nad tím, co si přečetl na stránkách městské části. „To snad musí být nějaká provokace, záměr či absolutní debilita navrhovatele a schvalujících členů rady – jinak si to nedovedu vysvětlit,“ stěžoval si. Vyjádření Prahy 4 redakce zjišťuje, mluvčího se v neděli nepodařilo zastihnout.

Diskuse s exremistickými názory

Jeho stížnost ilustruje přesně to, proč je řada pejskařů v Praze momentálně nespokojených. Panuje zmatek a obava, že změny nebudou příznivé jak pro lidi, tak především pro jejich čtyřnohé mazlíčky.

Na druhou stranu sílí hlasy i těch, kteří souhlasí s tím, aby byl volný pohyb psů co nejvíce omezen. Jak upozorňuje například zpravodaj Prahy 6, diskuse o psí vyhlášce dokonce hraničí s extremismem. V diskusích se totiž objevují i takové komentáře, že by se psi měli nechat utratit či by měl být jejich pohyb po městě úplně zakázán.

Přístup jednotlivých radnic se k otázce venčení psů ve veřejném prostoru liší: některé horlivě diskutují s občany a snaží se změny co nejvíce přizpůsobit jejich potřebám, jiné se pro změny rozhodly, aniž by zahájily debatu.

Všeobecně se však městské části staví proti vyhlášce, už kvůli tomu, že pro volné pobíhání psů nemají dostatek lokalit. Výhrad je však vícero: vadí jim třeba i to, že větší kumulace psů na jednom místě zapříčiní více neshod a možná i zvýší agresivitu psů. O tom, kde všude pohyb psů v Praze omezen, se - na rozdíl od většiny měst, kde už jsou „psí“ vyhlášky platné - teprve definitivně rozhodne.

Proti vyhlášce se staví nejen pejskaři, ale také někteří odborníci. V rozhovoru pro Lidovky.cz svůj nesouhlas dal před nedávnem najevo i psí psycholog Rudolf Desenský. „Proč na nevychované a nezodpovědné psy mají doplácet i majitelé psů, kteří své mazlíčky vychované mají?“ ptá se. „Vyhlášky podle mě nejsou potřeba, protože toto všechno je řešeno v zákoně. U nás nikdo nevymáhá, když nějaký pes udělá průšvih. Líbí se mi model, který mají v Bratislavě – když se tam stane, že pes poraní člověka, musí být od té doby označen. Značku musí mít pes na sobě povinně pod podmínkou pokuty a nesmí udělat žádný další průšvih,“ řekl k tématu. (CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.