Lidovky.cz

Vyperu za vás látkové pleny po dětech, nabízí student. Rozvážet je chce elektromobilem

Česko

  7:00
PRAHA - V Česku se možná objeví služba, která za vás vypere použité látkové pleny vašich ratolestí. V zahraničí běžná praxe, kterou se v Česku snaží spustit student Petr Bouchal. Zatím to ale na úspěch nevypadá. Z potřebných 680 tisíc se dosud podařilo vybrat 25 tisíc korun.

Vyperu za vás látkové pleny po dětech, nabízí student. Rozvážet je chce elektromobilem. foto: Plenkový servis/Petr Bouchal

„Byl jsem na letní škole v Mnichově, obor podnikání, a tématem byl odpad. Celkem třicet pět lidí z celého světa, kteří přijeli, rozdělili do sedmi týmů. Dopoledne jsme měli přednášky na tvorbu byznys plánu a odpoledne jsme promýšleli různé nápady. Sestřenici se v té době narodilo dítě a na sociální síti si stěžovala na plenky,“ popisuje zrod nápadu Petr Bouchal, student Vysokého učení technického v Brně.

Kolik spotřebuje dítě plenek? Za život tunu

Jen tak mimochodem si prý začal vyhledávat informace o dětských plenách a čísla ho zarazila. „Celosvětově skončí každý rok na skládkách 27 miliard jednorázových plen, v České republice je to 1,2 milionu plen denně. Napadlo nás, že to budeme řešit.“

Ochota za službu zaplatit

Původně chtěla čtveřice studentů v čele s Bouchalem, kteří se do projektu pustili, začít recyklovat jednorázové pleny, nakonec ale od nápadu ustoupila. Prý je nereálné, aby někdo platil za to, že plenu vyhodí do speciálního boxu. Podobně jako prý u PET lahví - nikdo nebude dávat peníze za to, že ji vyhodí. Nakonec skupina vymyslela koncept plenkového servisu.

„Z rozhovorů, které jsme dělali, víme, že o službu zájem je. Jenže druhá věc je, jestli zákazník vytáhne platební kartu a zaplatí za ni. Maminky, které nyní používají látkové pleny, to většinou dělají z ekonomických důvodů a nevadí jim je prát. My se ale zaměřujeme na ty, které čas nemají, chtějí to nejlepší pro své dítě a jsou orientované na ekologii. Naše cílová skupina je spíše bohatší vrstva,“ vysvětluje Bouchal.

"Z rozhovorů, které jsme dělali, víme, že o to zájem je. Jenže druhá věc je,...

A jak bude proces plenkového servisu fungovat? Bouchal má nasmlouvaného výrobce látkových plen z Jablonce, který dodá zboží. Přes logistickou firmu bude Bouchal pleny doručovat rodinám, které si službu objednají přes internet. Každé dva dny pak použité pleny vyzvedne, doveze na jedno místo, kde se o ně postará prádelna. A cena? Jak spočítal Bouchal, v začátku je celý tento proces schopen zajistit za tři tisíce korun měsíčně.

Uznává, že cenu podstatně navyšuje právě logistika, neboť vše funguje skrze prostředníky. „Ze začátku budeme rádi, když to bude nezisková služba, až časem se z toho může stát byznys, který mě může živit. Asi mám růžové brýle, ale když seženeme předobjednávky pro 100 pražských rodin, budeme vědět, že o to je zájem a lidé jsou ochotni zaplatit,“ věří. Praha je podle jeho názoru na tuto službu připravená, teoreticky zde vidí potenciál až pro 1500 rodin.

Inspirace v zahraničí

Bouchal se pro projekt plenkového servisu inspiroval v zahraničí, kde tato služba běžně funguje a například v Británii, Belgii či některých státech Ameriky je rodiči hojně využívaná.

Například v kanadském Londýně funguje služba s názvem Cheerful Cheeks. Zakladatelka Carrie McEachern na internetových stránkách vysvětluje, že v jejím zájmu stojí právě ekologie. Za bezmála 480 korun týdně nabízí stejnou službu jako Bouchal - doručování čistých látkových plenek ve voděodolném pytli, slevy nabízí po předplacení služby či objednávku pro více dětí.

Ve velké Británii funguje třeba Nappy Ever After, která je pro „rodiče, kteří chtějí přejít od jednorázových na znovupoužitelné plenky, ale nemají na to čas ani energii prát je“, stojí na internetových stránkách. Servis praní plenek nabízí v přepočtu za zhruba 560 korun týdně.

Obstojí česká verze?

Na rozjezd plenkového servisu v Česku potřebuje Bouchal 1,7 milionu korun. Proto se na crowfundingovém portálu Hithit snaží do začátku vybrat částku bezmála 700 tisíc korun, což odpovídá provozu při předplatném služby pro sto rodin. Pokud uspěje a požadovaný počet lidí si službu zaplatí dopředu, zbytek financí dodá soukromý investor.

Projekt spustíme, pokud si předplatné služby Plenkový servis objedná sto...

Zatím se ale moc nedaří, což přiznává i sám Bouchal. Do konce sbírky zbývá 32 dní a z potřebných 680 tisíc korun zatím projekt přilákal 14 lidí, kteří přispěli celkem 25 tisíc korun. „Zatím je to takové zklamání. Uvědomil jsem si ale, že je to jako proces zákazníka na e-shopu. Něco uvidí, začne o tom přemýšlet a týden mu trvá, než si to koupí,“ věří stále Bouchal, který už do projektu investoval zhruba šedesát tisíc korun a zabralo mu to dva měsíce práce na plný úvazek.

Přestože zatím služba moc na úspěch nevypadá, i tak Bouchal plánuje dál. Na diskuzních fórem přitom z řad maminek padla také otázka, jak bude plenky vyzvedávat. Pokud totiž pro svůj projekt argumentuje zejména ekologií, měl by službu zajistit jinak než automobily.

„Přemýšlíme o elektromobilech. U nás na Vysokém učení technickém je vyvinutý elektromobil, který má lepší parametry než například Tesla. Moc se mi o tom zatím nechce mluvit, ale potenciál tam je. Přemýšleli jsme také, že přes léto budeme plenky rozvážet na kolech. Nyní ale máme dopravu zařízenou auty v benzínu a dieselu,“ dodává Bouchal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.