Lidovky.cz

Říkají si vojáci a chtějí chránit hranice. Armáda se od extremistů distancuje

Česko

  6:00
PRAHA - Aktivně cvičí na obranu hranic a nepřátelé pro ně nejsou ruští vojáci, ale čeští politici. I když se skupina Českoslovenští vojáci tváří jako součást českých obranných složek, ministerstvo obrany se od nich striktně distancuje. A tvrdí, že žádní vojáci v extremistické skupině nefigurují.

Ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze v nejsou příslušníci české armády. foto: ceskoslovenstivojaci.orgReprofoto

Na Facebooku mají tisíce příznivců, odmítají členství Česka v NATO a často šíří ruskou propagandu. Řeč je o uskupení, které se pokřtilo Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Název ale mate, spolek nemá nic společného s Armádou České republiky či skutečnými záložáky, kteří jsou definováni zákonem.

Skupina je už nějaký čas pod dohledem armády. „Ministerstvo obrany aktivity skupiny “Českoslovenští vojáci v záloze“ zaznamenalo a striktně se od této skupiny distancuje,“ řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Extrémistická domobrana Tyršův prapor dráždí sokoly. Zneužívají jméno, zlobí se

Kdo všechno je voják v záloze

Podle armády dokonce ve skupině nejsou ani opravdoví vojáci. „V současné době nemáme žádnou informaci o tom, že by k této skupině patřil jakýkoliv příslušník Armády ČR či příslušník Aktivní zálohy,“ tvrdí Lukovský. Pokud by se však situace změnila, bude se jí ministerstvo zabývat.

Nicméně pojem „voják v záloze“ je velmi široký. „Zahrnuje všechny občany, kteří dříve absolvovali základní vojenskou službu či bývalé vojáky z povolání, kteří po skončení služebního poměru odešli do civilu,“ upozorňuje Lukovský.

Pokud by došlo k ohrožení republiky, tak by mohli být vybraní „záložáci“ povolání k obraně. „Jinak ale nemají k armádě či resortu obrany žádný aktivní vztah,“ dodal Lukovský.

Server Lidovky.cz přední představitele skupiny Českoslovenští vojáci v záloze oslovil. Žádnou reakci se mu však do uzávěrky článku nepodařilo získat. Stránky uskupení nicméně pravidelně informují o tom, jak se „vojáci“ připravují na ochranu hranic a republiky.

Dopis prezidentovi

Migrace je teď totiž uvnitř klubu velké téma. Samozvaný „velitel praporu“ Marek Orbel dokonce poslal na Hrad dopis prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Pane prezidente, je mezi námi už nyní mnoho těch, kteří budou schopni a ochotni na výkon takovéto služby nastoupit jako dobrovolníci a další záložáky jsme schopni pro tuto službu postupně získávat. Nabízíme svoji pomoc při ostraze hranic. Přísahali jsme věrnost vlasti a jsme připraveni svoji přísahu naplnit,“ píše se v otevřeném dopise.

„Vojáci v záloze“ také vystupují blízko extrémistické strany Národní demokracie, jejímž představitelem je kontroverzní politik Adam Bartoš, kterého ministerstvo vnitra pravidelně zařazuje do své zprávy o extrémismu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.