Lidovky.cz

Zeman zrušení limitů těžby vítá, opozice mluví o drancování

Česko

  17:15
PRAHA - Pondělní rozhodnutí vlády prolomit těžební limity v lomu Bílina vyvolalo rozporné reakce. Kabinet jednoznačně podpořil prezident Miloš Zeman či předák odborářů Josef Středula. Lidovci schvalují prolomení limitů za určitých podmínek. Proti se vyslovil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo představitelé Strany zelených.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

Ministři schválili variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Počítá s budoucím rozšířením těžby v Bílině, ale také s postupným utlumením těžby v lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o lomu ČSA vrátit.

„Pan prezident již během únorové návštěvy Ústeckého kraje uvedl, že nevidí problém v prolomení limitů u dolu Bílina. Je dobře, že vláda v této věci nepodlehla nátlaku ze strany aktivistů,“ sdělil Zemanův názor na rozhodnutí vlády jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman chce limity těžby uhlí prolomit, tripartita neví

I podle poslance ČSSD za Ústecký kraj Jaroslava Foldyny jde o dobré rozhodnutí. „Jen se ptám, proč je polovičaté? A co důl ČSA?“ reagoval na dotaz ČTK Foldyna, který prolomení limitů dlouhodobě podporuje. Prolomení limitů na dole ČSA by nejspíš vedlo ke zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice.

Lidovci souhlasili s prolomením limitů za podmínky, že vytěžené uhlí budou využívat přednostně teplárny. „Dalším naším požadavkem bylo férové nakládání s prostředky na rekultivaci,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Kalousek mluví o drancování

Podle představitelů opoziční TOP 09 vláda rozhodla špatně. „My jsme dlouhodobě proti prolomení limitů. Nemyslíme si, že by si naše krajina dál zasloužila další drancování a poškozování,“ řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek. Poslanec Michal Kučera zvolený za Ústecký kraj dodal, že rozhodnutí vlády je lhostejné vůči zájmům regionu. „Pokud by ministři řešili něco jiného než jak zalátat díry v rozpočtu, nemohli by se rozhodnout byť jen pro částečné prolomení těžebních limitů,“ uvedl Kučera v prohlášení pro média.

Proti prolomení limitů dlouhodobě vystupuje senátor za Stranu zelených (SZ) Václav Láska. „Uhlí z limitů nepotřebujeme, stát na tom prodělá, místním to ublíží,“ uvedl Láska. Předsedkyně SZ Jana Drápalová prohlásila, že vláda se vrací ke komunistické praxi drancování krajiny s fatálními ekologickými i sociálními důsledky. Zeleným také vadí, že revizí rozhodnutí z roku 1991 vláda sebrala lidem jistotu, že kvůli těžbě v budoucnu nepřijdou o své domy.

Osud dolu ČSA

Ústecký poslanec za hnutí Úsvit - Národní koalice David Kádner považuje za chybu, že ministři nerozhodli také o těžbě v lomu ČSA. „Mostecko i okolní regiony nutně potřebují znát rozhodnutí o limitech na lomu ČSA. To všechny u nás na severu trápí,“ uvedl Kádner ve zprávě pro média.

Českomoravská konfederace odborových svazů podle svého předáka Středuly rozhodnutí vlády vítá. „Je to logické rozhodnutí, které jde správným směrem. Důležité je hlavně pro budoucnost českého teplárenství,“ řekl. Kabinet podle něj měl ale stejně postupovat i u lomu ČSA. „Zbytečně se vyčerpal potenciál příprav. Jakákoli příští vláda bude znovu muset provést analýzy,“ dodal.

Ekologové i vědci prolomení limitů kritizují

  • "Je potřeba si uvědomit, že populace lidí v severních Čechách je poškozena kvůli znečištění ze 70. a 80. let. Ponese si to stále v sobě. I přesto, že se to v poslední době výrazně zlepšilo, dopad se přenáší na další generace," míní genetik Radim Šrám z Akademie věd ČR a předseda Komise pro životní prostředí ČR. Pro Ústecký kraj by se podle něj měl vytvořit plán modernizace výroby a cestou těžby uhlí by se jít nemělo.

  • Expert Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR Jan Hollan také míní, že prolomení limitů je špatným signálem pro zahraničí právě před nadcházející Světovou klimatickou konferencí v Paříži, kde se státy zavazují ke snížení emisí. "Jde o reputaci České republiky, která se, myslím, tímhle bude zhoršovat a to je škoda," konstatoval Hollan.
  • Podle poradce asociace Zeleného kruhu Daniela Vondrouše měla vláda možnost rozhodnout o české energetice koncepčně a modernizovat ji, nyní ale konzervuje její fosilní charakter.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.