Lidovky.cz

Příšerná, zlá, arogantní, řekla o Rittigově advokátce u výslechu podřízená

Česko

  5:00
PRAHA - Vyšetřování kauz kolem Ivo Rittiga již podruhé odkrylo poměry ve firmách spojených s jeho právníky. Nejnověji se u výslechu kvůli údajnému tunelování pražského dopravního podniku rozmluvila Jana Šádková, stíhaná účetní a podřízená lobbistových advokátů Davida Michala a Karolíny Babákové.

Karolína Babáková se svým klientem Ivem Rittigem 14. února 2014 u pražského Kongresového centra. foto: MAFRA - Petr TopičČeská pozice

Policistům tvrdila, že dokonce kvůli enormnímu tlaku zkolabovala. K samotnému případu se od ní nicméně kriminalisté příliš nedozvěděli.

Šádková podle svých slov nastoupila do účetní společnosti Peskim advokátů spojených s Rittigem v roce 2006 jako vůbec první zaměstnanec. Postupně se z ní stala hlavní účetní a jednatelka firmy. Michal s Babákovou, dnes také obvinění, se tak stali jejími nadřízenými a pracovat pod nimi, alespoň pokud jsou slova Šádkové pravdivá, muselo být velmi obtížné.

Dvořák u výslechu: Byt ve Špindlerově Mlýně nevlastním, nemám to tam rád

„V roce 2010 jsem zkolabovala. Práce ve firmě byla psychicky a časově náročná, pracovalo se pod velkým tlakem, často dlouho do noci,“ popsala u říjnového výslechu, s jehož obsahem se server Lidovky.cz seznámil.

Úkoly dostávala především od Michala. „Byl to velký puntičkář, velmi pracovitý. Práci chtěl vždy včas odvedenou. Pracovat pod ním bylo hodně náročné, hlavně psychicky, vyžadoval maximální oddanost zaměstnanců, a když tak nebylo učiněno, filtroval to křikem a vztekem,“ vzpomínala Šádková.

Ke zvýšení hlasu došlo

Zastání však podle svého tvrzení nenašla ani u Babákové, spíše naopak. „Jako nadřízená byla naprosto příšerná, zlá, arogantní, ráda ponižovala lidi a často na mě křičela,“ nebrala si Šádková servítky. Sám Michal připouští, že atmosféra pod jejich vedením byla čas od času vypjatá. „Pracovali jsme spolu několik let, určitě se během té doby stalo, že jsem na ní zvýšil hlas,“ reagoval.

Jak informoval server Lidovky.cz, poměry ve společnosti Peskim již dříve popsala i obžaloba týkající se petrochemické společnosti Oleo Chemical, kde je podobně jako Šádková popsali další dva zaměstnanci.

Peskim představuje v propletenci firem kolem Rittiga a jeho advokátů podle policie zásadní místo. Právě odtud se totiž měly řídit složité finanční toky vedoucí z dopravního podniku k zahraničním společnostem, z nichž nakonec podle obvinění profitoval Rittig a tehdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák.

Kriminalisté jsou přesvědčeni, že fungování systému jim odkryl Šádkové bývalý kolega a spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska, podle něhož se účetní na finančních machinacích podílela. Šádková to ale u výslechu opakovaně popřela.

Nic jsem nedělala sama

Nikdy jsem nespravovala portfolio zahraničních firem. Každá mnou zaplacená faktura byla vždy odsouhlasená, nikdy jsem neplatila nic z vlastního přesvědčení nebo úsudku,“ tvrdila. Nesmyslné je podle ní také Kubiskovo tvrzení, že docházela na porady s Rittigem do hotelu Ventana u Prašné brány v centru Prahy.

David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal.

„K celkovému postoji k panu Rittigovi bych uvedla, že jsem ho po dobu, co jsem pracovala ve společnosti, viděla maximálně desetkrát. Platila jsem za něj složenky k energiím, plynu, pojištění,“ vypočítala. Práci pro Rittiga považovala za pouhou administrativu. „Nikdy jsem s ním neprobírala obchody, jakékoliv smlouvy a nikdy jsem nebyla na žádném jednání, kde byl přítomen,“ tvrdila.

Své obvinění u výslechu označila za pomstu kvůli odmítnutí spolupráce s policií. „Celé ho považuji za útok na svoji osobu hlavně z důvodu, že jsem odmítla být spolupracující obviněnou, což mi nabízel Kubiska a následně on s policií,“ uvedla.

Ani přes špatné vzpomínky si nevymýšlí

Šádkové se zastává i Michal. „Z její výpovědi je jasně vidět, že přestože třeba nemá na některé kolegy nejlepší vzpomínky, nechová se jako Kubiska, aby si vymýšlela věci, které by je mohly poškodit. Byla účetní českých společností. Účetní vždycky pracují dle zadání, nic neobvyklého,“ míní.

Bývalá účetní Rittigových advokátů je obžalována právě kvůli Oleo Chemical, v říjnu ale vypovídala kvůli novému stíhání týkajícího se dopravního podniku, kde je kromě Šádkové stíháno dalších 13 lidí včetně Rittiga, Michala, Babákové či Kubisky. Právě výpověd posledně jmenovaného představuje klíčový důkaz v kauze sms jízdenek a takzvané m-peněženky, prodeje kuponů a tisku papírových jízdenek.

Kubiska, jenž z firmy Peskim odešel také po sporu s nadřízenými, kriminalistům popsal finanční toky mezi údajně nastrčenými firmami. Detektivům pomáhá i v kauze Oleo Chemical.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig- jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal- jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek- jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek- jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera- výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť- dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková- jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska- konsolidační specialista, exzaměstnanec účetní firmy Peskim
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.