Lidovky.cz

Smog v Čechách i na Moravě. Řidiči by neměli vyjíždět, říkají meteorologové

Česko

  9:02
KOLÍN - Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vyhlásil smogovou situaci pro Středočeský kraj. Řidiči automobilů by neměli vyjíždět, situace by se zhoršila, uvedl Jan Šrámek z ČHMÚ.

Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vyhlásil smogovou situaci pro Středočeský kraj. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na některých stanicích ve Středočeském kraji překročil čtyřiadvacetihodinový průměr koncentrací částic polétavého prachu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech. Mezní hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti by se neměli příliš zdržovat venku a měli by se vyvarovat zvýšené fyzické zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží nejsou podle ČHMÚ nutná žádná omezení.

„Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého,“ uvedl Šrámek.

Nadlimitní hodnoty v Moravskoslezském kraji

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky také. Ve Věřňovicích na Karvinsku je imisní limit pro polétavý prach překročen téměř trojnásobně, naměřeno tam bylo 144 mikrogramů na metr krychlový. Mezní hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový. Nadlimitní hodnoty vykazují všechny stanice v regionu. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno v rozmezí od 60 do 144 mikrogramů na metr krychlový. Více než dvojnásobné hodnoty byly naměřeny kromě Věřňovic ještě v Orlové na Karvinsku a Frýdku-Místku. Meteorologové neočekávají, že by se situace dnes výrazně zlepšila, čemuž nasvědčují i aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu.

„Dnes nepředpokládáme vzhledem k meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony. Kvalitu ovzduší kromě topení v domácnostech ovlivňuje i doprava a škodliviny z průmyslových podniků či sousedního Polska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.