Lidovky.cz

Zlaté časy skončily šéfovi GIBS s Nečasem. 800tisícové prémie mu klesly na třetinu

Česko

  14:55
PRAHA - Šéf hlídačů policistů Ivan Bílek postupně ztrácel důvěru politiků. Lze to snadno vysledovat z výše prémií. Ještě v roce 2013 mu premiér Petr Nečas podepsal 800 tisícový bonus. Letos už bral Bílek navíc jen 238 tisíc korun. Lidovky.cz se o odměny šéfa GIBS zajímají dlouhodobě, nyní jako první získaly kompletní, oficiální přehled.

Ivan Bílek foto: Michal KamarytMAFRA

Ředitel elitního útvaru, který odhaluje nepoctivé policisty, vězeňské dozorce a celníky, se v minulých letech těšil z vysokých odměn. Koaliční vláda pod vedením premiéra Nečase z ODS k němu totiž byla nebývale štědrá. Po nástupu do čela nově vzniklé generální inspekce mu v roce 2012 přistála na účtu odměna více než půl milionů korun. Rok na to mu Nečas podepsal bonus ještě o čtvrt milionu vyšší (viz tabulka Odměny ředitele GIBS). Jen pro srovnání: Bílek tak v nejtučnějším roce inkasoval k platu o sto tisíc víc než hradní kancléř Vratislav Mynář, s 692 966 korunami rekordně odměněný úředník za rok 2014.

Zemanova úřednická vláda, která vystřídala Nečasův kabinet, hlásala, že přiškrtí odměny úředníků. V praxi to pocítil i Bílek, který v roce 2014 vedle své milionové mzdy (šéf GIBS bere 88 130 měsíčně, pozn. red.) dostal 475 tisíc jako odměnu.

„Oproti odměnám, které dostával šéf GIBS za Nečasovy a Rusnokovy vlády, jsem panu Bílkovi, ale i ostatním vysokým státním úředníkům, snížil odměny o cca 60 procent. V roce 2015 tak dostával ředitel GIBS měsíčně necelých 30 tisíc korun, což pokládám za zcela přiměřené,“ řekl serveru Lidovky.cz Sobotka.

Rok:2012201320142015
Odměny ředitele GIBS Ivana Bílka: 550 000 Kč800 000 Kč475 000 Kč238 000 Kč

Přes svého mluvčího také Sobotka vzkázal, že žádnou další odměnu už Bílek, který v úřadu končí k 30. listopadu, nedostane. Bílkova odměna se tak letos přiblíží bonusům ostatních vysoce postavených policistů. Například ředitel elitního protimafiánského útvaru Robert Šlachta dostal v roce 2014 odměnu 226 tisíc korun.

V čele inspekce Bílek skončil letos na podzim. Byl dlouhodobě kritizován, mimo jiné za nepotvrzené obvinění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, kterého Bílkův útvar obvinil z pomluvy a úniku informací. Soud se ovšem přiklonil na Lessyho stranu a plně jej očistil.

Mezi další případy, kdy inspekce čelila kritice za špatně odvedenou práci, patří vyhazov a následné očištění Petra Netušila. Toho hlídači policistů stíhali za údajné zneužití pravomocí, nic mu však nedokázali. Skandál také vyvolalo loňské odhalení sledovacího softwaru v mobilních telefonech pracovníků GIBS.

Akce Vidkun

Naposledy na sebe GIBS upozornil rozporuplnou rolí v olomoucké kauze Vidkun. Doteď se neví, proč případ, do něhož jsou zapojení vysoce postavení policisté, řeší Šlachtův protimafiánský útvar a nikoli inspekce. Nejpravděpodobněji se státní zástupci vyhnuli elitnímu útvaru proto, že mezi vyslýchanými figuruje vedoucí olomoucké pobočky GIBS Tomáš Uličný.

"Rozhovor s ředitelem GIBS nerozptýlil mé pochybnosti o fungování inspekce. Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení,” prohlásil Sobotka po setkání s Bílkem, po kterém chtěl vysvětlit selhání v kauze Vidkun. Později premiér přitvrdil, když prohlásil, že by měl Bílek rezignovat. Jeho hlavu chtěli i ministr vnitra Milan Chovanec nebo místopředseda vlády Andrej Babiš.

Podle právničky z Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty však selhal i Sobotka, když Bílka nechal tak dlouho v šéfovském křesle. „Vzhledem k množství skandálů kolem inspekce neměl být Bílek šéfem už dávno,“ zdůraznila v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Liga vedla s inspekcí dlouhodobý spor, neboť aktivisté chtěli získat informace o příslušnících GIBS a jejich odměnách. Soud jim dal nakonec za pravdu a inspektory pokáral, že neoprávněně zatajovali informace.

Platy a odměny na serveru Lidovky.cz

Server Lidovky.cz sleduje platy a odměny ve veřejné sféře dlouhodobě.

  • Žebříčku loňských odměn vévodil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten byl ke svým podřízeným vůbec nejštědřejší. První půl milion k platu udělil současné pražské primátorce Prahy Adrianě Krnáčové, ještě vyšší částku, 525 tisíc korun získala další náměstkyně Monika Pálková, ředitel odboru Jiří Kaucký inkasoval ještě o dva tisíce více.
  • Na paty mu ovšem šlapal i šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO). Přesně 465 tisíc navrch získal od vicepremiéra náměstek Lukáš Wagenknecht, to Ondřej Závodský si přešel na 423 tisíc korun.
  • Pořadím ovšem poté výrazně zamíchal Vratislav Mynář. Hradní kancléř, který mimochodem neobdržel bezpečnostní prověrku, dlouhodobě odmítá sdělit výše platů a odměn prezidentské kanceláře, přestože mu to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím i judikatura Nejvyššího správního soudu.
  • Serveru Lidovky.cz se ale podařilo zjistit, na jaký plat a odměny si Mynář ve své funkci přišel. Za dva roky inkasoval od Miloše Zemana jako bonus 1,613 milionu korun.
  • LIDOVKY.CZ: Hradní tajemství se hroutí: Mynář jako kancléř dostal prémie 1,6 milionu korun
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.