Lidovky.cz

Soud poslal do vazby dva ze čtyř údajných převaděčů, které pozatýkal ÚOOZ

Afghánistán

  12:28
PRAHA - Městský soud v Praze poslal do vazby Petra Karlíka a Zdenka Grundzu, dva ze čtyř údajných převaděčů, které v úterý v ČR při mezinárodní akci pozatýkal ÚOOZ. Nyní rozhoduje o další vazbě.

Ilustrační foto foto: Jan Skalík / Cvaklo.to

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý zadržel na základě eurozatykače tři muže a jednu ženu české státní příslušnosti, kteří údajně byli hlavními organizátory nelegálního převozu migrantů z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova do Británie.

Maďarský soud vyhověl žalobcům. Čtyři převaděči z kamionu smrti půjdou do vazby

„Nyní jsou u soudu návrhy na vzetí do předběžné vazby dvou mužů. O jednom bylo rozhodnuto, o druhém se pravděpodobně teď rozhoduje v jednací síni. Nicméně nejde o klasický režim do vzetí do vazby podle jednoho z vazebních návrhů, ale je to návrh na vzetí do předběžné vazby na základě předání k trestnímu stíhání do jiného státu Evropské unie,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. O vazbě pro další dvě osoby, tedy muže a ženu, pravděpodobně rozhoduje Krajský soud v Ústí nad Labem.

Advokát Petra Karlíka Michal Čerňanský po jednání řekl, že soud jeho klienta poslal do předávací vazby na základě zatýkacího rozkazu, který by vydán v Belgii. „Ty důvody momentálního vzetí do vazby jsou takové, že je důvodná obava, že by se mohl skrývat nebo vyhýbat řízení. Klient má opačný názor, cítí se spíše být v rovině poškozeného, protože nemá s touto organizaci v podstatě nic společného,“ řekl Čerňanský. Proti rozhodnutí chce podat stížnost, kterou bude muset přezkoumat vrchní soud. Advokát se nechtěl vyjadřovat k tomu, jakou roli v gangu údajných převaděčů Karlík měl.

Advokát Zdenka Grundzy František Lainer řekl, že se práva na stížnost vzdal. Bliží informace nechtěl komentovat. Od obdržení návrhu na vzetí do předběžné vazby běžela soudu čtyřiadvacetihodinová lhůta pro rozhodnutí. Nyní musí nařídit jednání o předání do jiného členského státu EU, konkrétně do Belgie. „Soud bude zjišťovat, zda-li jsou splněny podmínky k předání,“ upřesnil Čerňanský.

Výnos? 13 milionů

Mezinárodní organizované skupině prý převozy vynesly přes 13 milionů korun, jako řidiče nákladních vozů s migranty údajně najímala sociálně slabé Čechy a Slováky. V Belgii jí hrozí pět až 20 let vězení. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

„Tento případ procesně nezpracovává náš útvar, ale begická strana. Podezřelí byli zadrženi na základě evropského zatýkacího rozkazu.“ dodal pro Lidovky.cz Hanták.

Fotoreportáž z Maďarska: převaděči odvádí desítky lidí, policisté je nechávají být

Na rozkrytí mezinárodní organizované skupiny pracoval vyšetřovací tým ČR, Velké Británie, Belgie a Německa. Na odhalení a zadokumentování trestné činnosti měla podle Hantáka dominantní podíl právě česká strana zastoupená ÚOOZ. Útvar se prý informací o možném zapojení českých občanů do gangu převaděčů začal zabývat už loni v říjnu.

„Do současné doby bylo členy společného vyšetřovacího týmu zadokumentováno celkem 19 převozů nelegálních migrantů, bylo identifikováno 18 řidičů, fakticky bylo převezeno více než 100 nelegálních migrantů a výnos z trestné činnosti za uskutečněné převozy je odhadován na cca 500.000 eur (13,5 milionu korun),“ uvedl mluvčí.

Zadrženým Čechům je od 43 do 53 let. O jejich předání belgické justici budou rozhodovat Městský soud v Praze a Krajský soud v Ústí nad Labem.

Při dnešní akci koordinované Europolem provedli čeští policisté tři domovní prohlídky a jednu prohlídku jiných prostor, při kterých zajistili finanční hotovost v řádech statisíců korun či výpočetní techniku. Vyslechli téměř dvě desítky lidí.

Podle zveřejněných statistik zadržela česká policie od letošního ledna do konce října 117 převaděčů, přičemž loni jich bylo pouze devět. Mezi zadrženými jsou však hlavně řidiči vozů, kteří při tranzitní nelegální migraci převáželi především občany Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Kosova. Nelegálních migrantů odhalila česká policie za prvních deset měsíců roku celkem 7697, tedy o 3773 více než ve srovnatelném období loňského roku.

Český trestní zákoník postihuje jednak organizování nedovoleného překročení státních hranic, jednak umožnění nebo pomoc s takovým překročením hranice či s následnou přepravou přes území ČR. Za tento trestný čin v Česku hrozí v základní sazbě až dva roky odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Pašeráci lidí ale mohou dostat až 12 let vězení a přijít o veškerý majetek, a to například tehdy, když způsobí něčí smrt či těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.