Lidovky.cz

Policie zabavuje zbraně ze Slovenska. Akci Europolu spustil útok na Charlie Hebdo

Česko

  6:00
PRAHA - Policie po celém Česku ve spolupráci s Europolem prohledává sbírky militaristů a nadšenců do vojenské historie. Zabavují jim znehodnocené zbraně kupované na Slovensku. Tam totiž platí mnohem měkčí zákony než u nás. Akce s názvem MARS, která začala kvůli použití slovenské zbraně při teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo, současně probíhá i v dalších státech Evropské unie.
Kalašnikov, ilustrační foto

Kalašnikov, ilustrační foto foto: Reprofoto

V květnu tohoto roku začala policie v Česku masivně zabavovat expanzní zbraně nakoupené ve slovenských obchodech. Právě Slovensko je totiž známé volnějšími předpisy pro prodej expanzních zbraní, které mají být upraveny tak, aby z nich bylo možné střílet jen slepými náboji. Tamní obchody prodávaly i samopaly, které byly znehodnoceny jen částečně a po drobných úpravách mohly opět zabíjet.

V Česku ale takto dovezené zbraně neodpovídají přísnějším předpisům a je potřeba na ně mít udělenou výjimku ze zákona. Se slovenským znehodnocením totiž spadají do kategorie A, čili „zakázané zbraně“.

Důvod? Útok na Charlie Hebdo

Policejní akce s názvem MARS, kterou řídí Europol nejen v Česku, ale i v jiných státech Evropské unie, spustil lednový útok na francouzskou redakci Charlie Hebdo. „Ano, souvisí to s tím. Pokud vím, jde o zbraně, které byly na Slovensku přestavěny na expanzní a dostaly se do Belgie. Tam je někdo upravil tak, že šly zase normálně používat,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel policejní služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas. Že se v Bratislavě dají pořídit snadno opravitelné samopaly, se ví v kriminálních kruzích již delší dobu.

Slovenská prodejna na stránkách zahraničního tisku

Prodejna ze slovenského města Partizánske se v pátek dostala i na internetové stránky amerického listu The Wall Street Journal, a to jako pravděpodobný zdroj zbraní, použitých při nejméně dvou teroristických útocích ve Francii. Slovenští představitelé zprávy o použití zbraní ze Slovenska při teroristických útocích již dříve popřeli.

Pro připomenutí: po lednovém útoku na redakci satirického časopisu se ukázalo, že zbraně teroristů pocházely zřejmě ze Slovenska. Podle agenturních zpráv mělo jít o dva „slovenské“ kalašnikovy. I tehdy mělo jít o znovuoživené expanzní zbraně, které se podle některých zdrojů dostaly do rukou teroristů prostřednictvím překupníků z Belgie.

Ačkoli tuzemské úřady i samotný Europol k akci s názvem MARS zatím mlčí, serveru Lidovky.cz se podařilo zjistit, že se policie dosud zaměřovala především na akce nadšenců do vojenské historie, ale třeba i bývalých policistů, kteří chtěli mít doma repliku svého oblíbeného modelu.

Vojenská nostalgie

Dvě expanzní zbraně tak například policisté zabavili na začátku května během plzeňských Slavností svobody. „Vím o dvou lidech, kterým policie zabavila expanz ze Slovenska. Zbraně propadly státu. Jestli to byl jen přestupek, nebo se to posuzovalo jako trestný čin, to už nevím,“ líčí odborník na zbraně a člen klubu vojenské historie na Plzeňsku, který si nepřál být jmenovaný. Redakce serveru Lidovky.cz ale jeho totožnost zná.

Chyba policie? ‚Zadržené Francouze se samopaly jsme kvůli terorismu prověřili‘

Lidí, kteří nakoupili expanzní zbraně na Slovensku, má mezi svými přáteli více. „Jsou to většinou lidé z historických klubů nebo chlapi, co vzpomínají na samopal vzor 58 z vojny a z nostalgie si ho chtějí pořídit,“ popsal vojenský nadšenec profily průměrných zákazníků ve slovenských obchodech se zbraněmi. Jak sám vysledoval, Češi prý míří nakupovat za hranice především kvůli ceně. „Samopal si tam pořídili třeba za sedm tisíc, u nás by si ho koupili třeba i o dva tisíce dráž,“ popsal rozdíly v cenách v Česku a na Slovensku.

Teprve půl roku po lednových pařížských útocích slovenská vláda zpřísnila zákon. Podle expertů je nyní obtížnější, nikoli však nemožné takto znehodnocené zbraně opět uvést do funkčního stavu.

„Takové zbraně by si mohl koupit kdokoli. Jenže každý stát na to má jiné předpisy. Můžete si koupit v dobré víře, pak přejedete hranice a je z toho problém. Proto jde o mezinárodní problém. Evropská unie se teprve po všech těch průšvizích začala starat o sjednocení legislativy,“ dodal expert na zbraně.

Slovenské zbraně v rukou švédských zločinců

Zločinci si na Slovensku legálně nakoupili expanzní zbraně a následně je upravili na střelbyschopné. Podle odborníků se z expanzních zbraní může během pěti minut stát opět zbraň schopná zabíjet. „Velký podíl zadržených zbraní pochází ze Slovenska a je to obrovský problém,“ uvedl pro švédský rozhlas vyšetřovatel Petter Norman.

Švédský rozhlas informoval o případu 26letého muže z Malmö, který na Slovensku nakoupil až 150 expanzních zbraní. Následně je upravil tak, aby z nich šlo střílet ostrými náboji, a prodal je zločineckým gangům.

Redaktor švédského rozhlasu koupil na Slovensku za 430 eur (11 600 Kč) rumunskou verzi samopalu Kalašnikov. Po malých úpravách se z expanzní zbraně stal smrtící nástroj.

Některé zájemce o slovenské znehodnocené zbraně však policejní zásah odradil od koupě. „Chtěl jsem si pořídit jeden kousek na Slovensku, nakonec jsem od toho ale upustil. Vím, že s tím mají někteří lidé problémy,“ popsal muž, který je členem klubu vojenské historie v Benešově. Jméno si ze strachu nepřál prozradit.

Server Lidovky.cz před několika dny navíc upozornil i na dosud neznámou skutečnost, která může zase souviset s dalším teroristickým útokem ve Francii, který se odehrál před dvěma týdny. Zlínská policie letos v dubnu na hranicích zatkla dva Francouze, kteří do Česka pašovali zbraně ze Slovenska. Jednomu soud uložil 14 měsíců nepodmíněně za nelegální převoz zbraní, druhý vyvázl s jednoletou podmínkou s odkladem na tři roky a také byl na pět let vyhoštěn.

Nebezpečné zbraně

Kvůli expanzním zbraním panuje v Evropě poněkud dusná atmosféra. Před nebezpečím v podobě zbraní, které se dají předělat na funkční zbraně, varuje již dlouhodobě například soudní znalec zaměřující se na střelivo a výbušniny Pavel Jirkovský. „Už mnohokrát jsem na to upozorňoval. Je to nebezpečné. Vůbec se nedivím, že na to policie reaguje. Slovensko mělo jiné předpisy a nechávalo se to běžně upravit do funkčního stavu. Jedna ze zbraní se navíc objevila ve Francii v souvislosti s terorismem,“ neskrývá rozhořčení. Vzpomněl si totiž na případ, kdy expanzní zbraň usmrtila desetiletého chlapce.

„V hlavních slovenských zbraní nejsou žádné překážky a kdyby někdo nabral třeba hlínu nebo jakýkoli jiný předmět, tak to funguje jako náboj, což vzhledem ke vzdálenostem, ze kterých na sebe lidé střílejí při rekonstrukcích válečných bojů, může způsobit těžké zranění nebo dokonce smrt. Říkám si tedy, jak je možné, že jim to mohlo projít,“ vysvětlil Jirkovský, proč expanzní zbraně považuje za nebezpečné.

Kalašnikovy použité v Paříži pochází ze Srbské zbrojovky

Několik zbraní použitých muslimskými radikály při krvavých pařížských útocích z 13. listopadu bylo podle identifikace vyrobeno ve zbrojovce Zastava v srbském městě Kragujevac. Uvedl to šéf firmy Milojko Brzaković.

Zbraně firma vyprodukovala ještě před rozpadem bývalé Jugoslávie v 90. letech, řekl Brzaković. Dva dny po atentátech, při nichž ve francouzské metropoli zahynulo 130 lidí, srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović poslal řediteli společnosti Zastava sériová čísla zbraní nalezených v Paříži během útoků a po nich.

"Myslím si, že jich bylo sedm či osm, ve všech případech šlo o kalašnikovy," prohlásil Brzaković.

Před rozpadem někdejší Jugoslávie byly všechny bývalé jugoslávské republiky zásobovány zbraněmi vyráběnými firmou Zastava, včetně upravené verze sovětské pušky AK-47 (kalašnikov). Brzaković uvedl, že tyto zbraně mohly být po rozpadu země kteroukoli stranou prodány dalším zájemcům.

"Tyto pušky byly dodávány na vojenské základny ve Slovinsku, v Bosně či Makedonii pro potřeby Jugoslávské lidové armády," řekl Brzaković. Nyní podle něj nesmí být prodán ani jediný kus bez souhlasu srbského státu.

Po skončení válek na Balkáně začal vzkvétat nezákonný obchod se zbraněmi z regionu, které se prodávaly na většinu kontinentů. Srbský ministr vnitra Stefanović v pátek řekl, že Srbsko zahájilo vyšetřování s cílem zjistit, jestli se z oblasti stále nějaké zbraně pašují.

Zdroj: ČTK

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.