Lidovky.cz

Gang českých pašeráků obchodoval s lidmi, tvrdí Belgičané. Velkou roli v něm hrála žena

Afghánistán

  5:00
PRAHA - Pašerácký gang, který rozprášily policejní jednotky ze čtyř zemí, nese výrazný český podpis. Belgičtí vyšetřovatelé viní mezinárodní skupinu kromě převaděčství i z obchodu s lidmi. Jednou z hlavních postav je Češka, které hrozí až dvacet let za mřížemi.

Uprchlíci čekající na dodávku. Čeká je dlouhá cesta... foto: Jan Skalík / Cvaklo.to

Zadrželi jsme pašeráky zapojené do mezinárodní obchodu s lidmi, ohlásil protimafiánský útvar koncem listopadu. Serveru Lidovky.cz se nyní podařilo shromáždit detaily k případu, který nemá v Česku obdoby.

Informace z policejních a justičních kruhů mimo jiné ukazují, že jednou z hlavních postav mezinárodního gangu, který propašoval více než stovku migrantů napříč Evropou, byla žena. Ta nyní čeká ve vazební věznici na vydání do Belgie. Totiž: vyšetřování zločinů organizované mezinárodním gangem dozoruje právě belgická policie.

Pašerácké trasy gangu podle Europolu

1. Turecko/Řecko - Belgie - Velká Británie

2. Bulharsko/Srbsko - Česko - Německo - Velká Británie

Ale zpět k jedné z hlavních postav, kterou detektivové viní hned z několika trestných činů. „Jde o kriminální organizaci, legalizaci výnosů trestné činnosti, převážení mladistvých osob a poslední trestný čin nazvaný jako ‚znalost okolností‘,“ předčítá z belgických paragrafů mluvčí Krajského soudu v Plzni David Ungr. V Belgii, kam ji česká justice hodlá vydala, jí za to hrozí pět až dvacet let za mřížemi.

Vedle ženy, jejíž jméno policie i žalobci úzkostlivě tají, figurují v případu také čtyřicátníci Petr K., Zdenek G.. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je třetím zadrženým mužem jejich vrstevník Ivan G. Všichni tři muži jsou ve vazebních celách a čekají na rozhodnutí o vydání do Belgie. Během razie, při které byli zadržení, prohledala policie mimo jiné tři nemovitosti a zajistila hotovost v řádech statisíců.

Soud poslal do vazby dva ze čtyř údajných převaděčů, které pozatýkal ÚOOZ

Na případu je zajímavý také fakt, že o jejich vazebním stíhání rozhodoval Městský soud, což podle zdroje z justičních kruhů svědčí o tom, že kromě pašování lidí je skupina podezřelá také z obchodování s lidmi. „Skupina čtyř zadržených Čechů byla mozkem převážně česko-albánské skupiny, která si převozem více 100 lidí na cestě do Velké Británie vydělala přes 500 tisíc eur (13,5 milionu korun),“ popisuje význam české stopy v případu Europol. Gang podle něj pašoval lidi už od roku 2013. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták připomněl, že čeští detektivové spolupracovali se zahraničními kolegy od loňského října.

Členové gangu údajně najímali nemajetné Čechy a Slováky jako řidiče dodávek, v nichž pašovali migranty po dvou trasách (viz infobox Pašerácké trasy gangu podle Europolu). Vyšetřovatelům se podařilo zmapovat celkem 19 převozů, na nichž se podílelo 18 řidičů. V dodávkách z Turecka, Řecka, Bulharska či Srbska zamířilo do Velké Británie více než 100 uprchlíků.

Razie proti převaděčům v Česku

Podle v úterý zveřejněných statistik zadržela česká policie od letošního ledna do konce října 117 převaděčů, přičemž loni jich bylo pouze devět. Mezi zadrženými jsou však hlavně řidiči vozů, kteří při tranzitní nelegální migraci převáželi především občany Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Kosova. Nelegálních migrantů odhalila česká policie za prvních deset měsíců roku celkem 7697, tedy o 3773 více než ve srovnatelném období loňského roku. ́

Zdroj: ČTK

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.