Lidovky.cz

Zmizely miliony ve zlatě určené na úplatky. K soudu musí i exsenátor Kladívko

Česko

  5:01
PRAHA - Na počátku bylo silné podezření, že se skupina podnikatelů chystá uplatit senátora ODS Tomáše Kladívka a s jeho pomocí hodlá ovládnout státní podnik Řízení letového provozu. Byznysmeni si dokonce přichystali investiční zlato za 8,9 milionu korun. Jenže zprvu jasný případ se rozpadl a k soudu nyní doputovala jen obžaloba pro krádež – zlato totiž zmizelo.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

I když server Lidovky.cz shromáždil k pozapomenuté kauze dosud neveřejné dokumenty, příběh dodnes vykazuje řadu bílých míst, které nasvědčují, že se policie v nepřehledné partii ztratila: plně nevyužila informace od utajeného svědka a při jedné z domovních prohlídek byl postřelen policista.

Kladívkem proti letišti

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

V červnu před dvěma lety protikorupční policie spustila sérii domovních prohlídek, mimo jiné zavítala i do domu a kanceláře tehdy vlivného senátora ODS Tomáše Kladívka. Zásah se v té době mylně spojoval s kauzou Nagygate, která vedla k pádu premiéra Petra Nečase. Kriminalisté však u Kladívka hledali něco jiného – zlato, za které se mělo nakoupit křeslo šéfa leteckých dispečerů.

„Pro podezření z přečinů nepřímého úplatkářství, které se má dopouštět Tomáš Kladívko – senátor za obvod č. 24,“ stojí v soudním příkazu k domovní prohlídce, s nímž se Lidovky.cz seznámily.

Kladívka chtěl podle policejních a soudních protokolů využít královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který se snažil do Řízení letového provozu dosadit svého člověka. Za zákonodárcem proto poslal spojku, údajně schopného lobbistu Štěpána Prášila, aby peníze předal a personální výměnu vyjednal.

Volební štáb ODS, Tomáš Kladívko (vpravo)

Účel byl podle policie zřejmý: Chovančík by se tak mohl dostat k veřejné zakázce na letový systém, jejíž rozpočet dosahoval zhruba jedné miliardy korun.

Sám Kladívko měl podle původní policejní verze jako prostředník na politické špičky slíbeno 15 milionů, přičemž část od Prášila převzal. „Měl obdržet v restauraci Zlaté sele 600 tisíc korun, rozdělených na plnění ve zlatě v hodnotě 400 tisíc a v hotovosti pak částku 200 tisíc korun,“ citoval už před časem časopis Týden z policejního spisu.

Kurýr úplatku

Jenže: policisté nedokázali prokázat, že peníze byly úplatkem.

„Trestní řízení bylo původně zahájeno pro trestnou činnost korupční, kdy podezřelé osoby mohly participovat na uplácení některých osob z politických špiček, za účelem politického schválení a prosazení obměny vedení podniku Řízení letového provozu,“ napsal dozorující státní zástupce Jan Polanecký do čerstvé obžaloby, kterou Lidovky.cz získaly s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Detektivové sice zmapovali, že Chovančík uložil do bezpečnostní schránky v bance investiční zlato v hodnotě 8,9 milionu korun a že jej Prášil coby disponent účtu vybral. Ale už jim chyběly důkazy, že zlato se mělo směnit za post v Řízení letového provozu. Nepomohly ani následné domovní prohlídky ani odposlechy. Beze stopy zmizelo asi sedm milionů korun ve zlatě.

„Absence investičního zlata,“ říká tomu státní zástupce v obžalobě. „Vzešlo podezření na trestný čin obviněným Prášilem, a to ve smyslu, že uvedené zlato odcizil, byť samo o sobě de facto mohlo být úplatkem,“ vysvětluje v dokumentu návladní Polanecký, proč k soudu žene jen Prášila.

Senátor Tomáš Kladívko.

Jeho úlohu označil v obžalobě jako „zásadní“ s možnou přímou vazbou právě na senátora Kladívka. Dokonce o něm píše jako o „kurýrovi úplatku“. I tak ale ostatní aktéři vystupují v kauze jen jako svědci. „Původce investičního zlata, Pavel Chovančík, pak mohl žádat svou vloženou hodnotu zpět, načež se zjistilo, že tuto má celou u sebe obviněný Prášil, a ten z ní vrátil jen nepatrnou část,“ popsal nejpravděpodobnější verzi žalobce. Navíc všichni zúčastnění začali v průběhu šetření napadat jeden druhého a objevila se i řada protichůdných trestních oznámení.

V jednom má přitom státní zástupce jasno: skupina kolem Chovančíka skutečně zkoušela ovládnout státní dispečery. „Za dostatečně prokázané lze mít aktivity ve věci snahy o převzetí Řízení letového provozu,“ napsal do obžaloby.

Navíc: o výměně šéfa dispečerů se v té době začalo spekulovat i v tisku.

Kladívko: A bude to

Kdo je Tomáš Kladívko?

  • Tomáš Kladívko vstoupil do Občanské demokratické strany v roce 1991, o sedm let později se stal místopředsedou pražské organizace.
  • Do senátu byl zvolen v roce 2008, předtím byl od roku 1997 poslancem.
  • Čtyři roky působil také jako starosta Městské části Praha 9. Zde se po sametové revoluci podílel na založení Občanského fóra.

Proč se detektivům nepodařilo prokázat korupci? Na to nelze oficiální cestou získat odpověď. „Vzhledem k tomu, že v části této věci stále probíhá trestní řízení, nebudeme věc komentovat, aby nedošlo k jeho ovlivnění,“ obrnil se obvyklou frází mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

A víc nejde vydolovat ani z žalobce Polaneckého. „Státní zástupce se nechce do doby, než se věc začne projednávat u soudu, podrobněji vyjadřovat,“ odmítla zprostředkovat rozhovor mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Proč, když je případ uzavřen? „Detaily si chce ponechat do soudní síně,“ odvětila.

A stejnou strategii zřejmě razí i hlavní aktér Štěpán Prášil. Reportéři serveru Lidovky.cz se jej snažili zastihnout poprvé už na začátku listopadu. Svůj mobilní telefon však nezvedá a nereaguje ani na zanechané vzkazy ve firmě.

Víc světla do zamotaného příběhu nevnáší ani bývalý senátor a dlouholetý poslanec Kladívko, byť se rozhovoru původně nebránil. Nejprve však tvrdil, že vůbec netuší, jak se kauza Řízení letového provozu vyvinula, aby o chvíli později přiznal, že mu přišla pozvánka k soudu. Na přímý dotaz, zdali někdy v souvislosti se státním podnikem přijal jakékoli peníze či investiční zlato, ale ani napopáté neodpověděl. „Je to před soudem, nemůžu vám nic říkat. Na co se mě zeptají, se pokusím odpovědět. A bude to,“ odmítl Kladívko jakýkoli komentář, aniž by úplatky vyloučil, a zavěsil.

Zlomové svědectví už nadto není možné očekávat ani od majitele zlata Pavla Chovančíka. Jak totiž zjistil server Lidovky.cz, zabil se letos v březnu ve vazební věznici. A to jen den poté, co se dozvěděl, že v jiné kauze byl za zpronevěru odsouzen na pět let do vězení a má uhradit peněžitý trest více než deset milionů korun.

Celý rozhovor s Tomášem Kladívkem si můžete přečíst ZDE.

O jaké zlato šlo?

  • 150 ks zlatých mincí 1 UNZE GOLD 999,9 Republik Österreich Wiener Philharmoniker 100 euro
  • 45 ks zlatých mincí KRUGERRAND, FYNGOUD 1 OZ FINEGOLD, South Africa
  • 2 ks zlatého slitku o váze 500 g, GOLD 999,9 Switzerland

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.