Lidovky.cz

Ransdorfova cesta do Švýcarska? Věnovat se dědictví není v programu strany, tvrdí Dolejš

Evropa

  16:31aktualizováno  19:21
PRAHA - Komunisté se postavili za europoslance Miloslava Ransdorfa. „Cesta do Švýcarska byla jeho soukromou záležitostí,“ zopakoval několikrát stranický místopředseda Jiří Dolejš. „Sešli jsme se proto, abychom ochránili KSČM před podezřením, že se některý z našich představitelů dostal do konfliktu s trestním právem,“ zdůvodňuje úterní schůzku.

Nejvyšší představitelé komunistické strany s Miloslavem Ransdorfem (třetí zprava). foto:  Petr Topič, MAFRA

Kdo byl V.H.?

Ransdorfova kauza je podle České televize velice podobná případu Vladimíra Huňka: ten měl slibovat lidem peníze za to, že mu pomohou získat peníze po (pravděpodobně neexistujících) příbuzných ve Švýcarsku.

Lidovky.cz: Uspokojilo vedení komunistické strany vysvětlení europoslance Ransdorfa?
Pan Ransdorf přinesl nějaké vysvětlení k tomu, co se tam dělo, ale pro naše rozhodování bylo úplně nejdůležitější, že byla potvrzena informace, že státní návladní ve Švýcarsku nikoho z těch čtyř neobvinil (podle nejnovějších informací ale švýcarská prokuratura pohlíží na Ransdorfa a tři Slováky jako na obviněné - pozn. red.). Sešli jsme se tak především proto, abychom ochránili KSČM před podezřením, že se některý z našich představitelů dostal do konfliktu s trestním právem. Co tam dělal pan Ransdorf na soukromé cestě, to jsme neřešili.

Lidovky.cz: Proč?
Byli jsme v časovém presu. Debata samozřejmě může být, proč se věnoval takovým věcem a ne jiným, ale to je debata, která by měla směřovat k němu.

Lidovky.cz: Pan europoslanec pro Parlamentní listy spekuloval, že zadržen mohl být kvůli kritice předních politiků EU. Poté tvrdil, že možná někomu „šlápl na kuří oko“ a nepočítal s tím, jak je mocný bankovní sektor ve Švýcarsku. Co na to říkáte?
Už to nechci komentovat, protože je to věc pana Ransdorfa. Pro nás je hlavní, a očekává to veřejnost i vedení strany, že nebudeme staženi do kriminální kauzy prostřednictvím našeho funkcionáře.

Miloslav Ransdorf (KSČM) před novináři.
Miloslav Ransdorf a Vojtěch Filip (oba KSČM) na mimořádné tiskové konferenci k...

Lidovky.cz: A jak jste vy spokojen s vysvětlením pana Ransdorfa?
Chápu, že se věnuje nějakému dědictví. Je to jeho soukromá iniciativa. Jako člověk zvolený za KSČM má ale v programu naprosto jiné priority.

Lidovky.cz: Přines Ransdorf nějaké písemné důkazy, jak ho před tím vyzvala například europoslankyně Kateřina Konečná?
Doložil nám nějaké dokumenty týkající se jeho zadržení v Curychu a pak věci týkající se toho dědictví. Ale to, že se věnuje dědictví nějakého miliardáře, je skutečně jeho soukromá záležitost. Jistě chápete, že by měl prosazovat náš volební program a tam naše akcenty tedy rozhodně nejsou.

Lidovky.cz: Když Ransdorf přicházel do sídla KSČM, tak u sebe neměl žádnou tašku ani brašnu. Jak vám ty dokumenty doručil na jednání?
Některé nám poslal e-mailem a další přes svou asistentku.

Lidovky.cz: Měl by se po takovém skandálu vzdát Ransdorf své funkce europoslance?
Ještě jednou to zopakuji - podle jeho tvrzení nebyl obviněn.

Ondráčka: Ransdorf se musel zbláznit, švýcarská prokuratura bude tvrdá

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro Kauzu dne Rádia Impuls řekl, že se europoslanec Miloslav Ransdorf musel zbláznit.

„Působí to na mě naprosto bizarně... Můj názor je, že se pan europoslanec musel zbláznit a že by to mělo znamenat konec jeho fungování v politice. Měli by z toho vyvodit něco i komunisté, protože ti se velmi často tváří, že se jich korupce a tyto problémy netýkají... Podstatné je, že je to naprosto šílený případ, kdy si asi plete roli poslance nebo europoslance, do čeho se má zamíchávat. Podle mě je to důkaz o ztrátě soudnosti... Já to vidím jako výmluvy, kdy se snaží najít nějakou variantu, která by byla aspoň trochu prodatelná a vysvětlitelná, ale to podstatné je, že švýcarské instituce se na to budou dívat velmi cíleně, to znamená, jaký měl mandát, jestli mohl v té věci jednat, jaké byly doklady a jestli naplnil nebo nenaplnil skutkovou podstatu trestné činnosti. Moje zkušenost je, že ty švýcarské instituce a prokurátoři jsou v tom velmi tvrdí a nekompromisní. On žádnou imunitu ve Švýcarsku nemá, takže mu reálně hrozí, že bude odsouzen.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.