Lidovky.cz

Česko prodává zbraně do nedemokratických zemí. Mohou skončit u islamistů, varují aktivisté

Česko

  6:00
PRAHA - Před rokem se našla česká munice u Islámského státu. Aktivisté z Amnesty International varují, že to může být jen špička ledovce. Česká republika totiž stále více vyváží zbraně do nedemokratických zemí, kde se mohou snadno ztratit kontrole. Ministerstvo obchodu oponuje. „Nález několika nábojnic československé nebo české výroby v místě, kde probíhá vojenský střet, nemá žádnou vypovídací hodnotu,“ tvrdí.

Zbraně zabavené bojovníkům islamistických milic Šabáb. foto: Reuters

Podle Amnesty International směřovalo v roce 2014 přes 49 % vojenského materiálu z Česka do států s nedemokratickým režimem, kde kvůli korupci hrozí, že se materiál dostane k extremistickým skupinám. Před rokem se objevily také první nelichotivé zprávy od nezávislé organizace Conflict Armament Research. Ta varovala, že se u Islámského státu našlo i české střelivo. Amnesty ve své zprávě varuje, že ve výzbroji teroristů jsou i automatické pušky vz. 58.

Islámský stát nakupuje zbraně ve východní Evropě, tvrdí Rusko

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu není nic překvapivého, že se vojenský materiál z Čech mohl dostat do nepovolaných rukou. „Československý zbrojní průmysl má dlouhou tradici. Nález několika nábojnic československé nebo české výroby v místě, kde probíhá vojenský střet, do kterého jsou na straně Islámského státu zapojeni lidé z desítek zemí světa, včetně zemí EU a kde docházelo k rabování muničních skladů, nemá žádnou vypovídací hodnotu,“ tvrdí František Kotrba, tiskový mluvčí ministerstva.

Podle Amnesty není taková argumentace na místě. „Pokud je sklad zabezpečený, tak se zbraně k Islámskému státu nemohou dostat. Je obrovské množství zbraní, které se za posledních pět let vyvezlo do Iráku a těch zbraní se také obrovské množství ztratilo. Může za to korupce nebo nedostatečné zabezpečení,“ míní Martin Balcar z Amnesty International.

Podle něj by mělo Česko následovat švédský příklad. „Švédský parlament zakázal od června vyvážet zbraně do nedemokratických států. Pokud se chce do Iráku vyvážet, tak musí Irák dokázat, že to dovede uhlídat,“ připomíná.

Problematičtí Saúdové

Problémem je ale také Saúdské Arábie, která se stala pro české zbrojovky významným odbytištěm. V roce 2014 se tam vyvezly zbraně za 1,9 miliardy korun. „V současném stavu ta země negarantuje nic. Vůbec nevíme, co se s těmi zbraněmi stane a nikdo není schopný zaručit, co se stane s municí v Saúdské Arábii,“ dodal Balcar.

Modlitba iráckého milicionáře, který se raduje z vítězství nad extremisty z Islámského státu. V pozadí na zdi černá vlajka, kterou tato džihádistická skupina užívá.

„Nejen, že je Saúdská Arábie nechvalně známá pro porušování základních lidských práv, ale rapidně rostou i hrozby související s extremistickými skupinami, zesílené její geografickou lokací uprostřed eskalujících konfliktů, se kterými se pojí i téměř jistá pravděpodobnost re-exportů zbraní ze Saúdské Arábie do Sýrie,“ upozorňuje memorandum neziskovky.

Kontrolovat prodej zbraní se snaží i ministerstvo zahraničí, které vyhodnocuje rizika prodeje zbraní do všech zemí a v některých případech může použít i právo veta. „V současné situaci považujeme plošný zákaz dodávek vojenského materiálu do zemí, jako Saúdská Arábie a Irák, za kontraproduktivní,“ píše v prohlášení tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Z problematických zemí podle Amnesty International se nejvíce vyváží do Saúdské Arábie (podíl 16,38 %), následuje Alžírsko (7,70 %) a Egypt (4,74 %). Irák je až na šestém místě s 2,42 %.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.