Lidovky.cz

Řecko odvolalo z Prahy velvyslance. Jde o reakci na ‚nepřátelské výroky‘ prezidenta Zemana

Evropa

  13:22aktualizováno  21:03
ATÉNY/PRAHA - Prezident Miloš Zeman opět přispěl k vyostření diplomatických vztahů. Atény se rozhodly povolat zpět do Řecka na konzultace svého velvyslance Panayotise Sarrise v reakci na Zemanova slova, že Česko může vstoupit do eurozóny, až se vyřeší účast Řecka. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdilo řecké velvyslanectví. Velvyslanec už v úterý odletěl.

Řecký server informoval o tom, že Řecko odvolalo z Česka svého velvyslance. foto: www.skai.gr

Se zprávou přišel jako první řecký server www.skai.gr. Web uvedl, že jde o reakci na nepřátelské výroky prezidenta Zemana, které začaly už v létě a pokračovaly až do minulého týdne. Eva Žižková z Velvyslanectví Řecké republiky informaci potvrdila. „Ano, je to reakce na výroky prezidenta Zemana. Pan velvyslanec odcestoval dnes. Byl povolán ke konzultacím, což je pro Řeky terminus technikus, je to určitá forma protestu. Není to ale tak, že by přerušili diplomatické vztahy,“ sdělila serveru Lidovky.cz.

Zeman nerozčílil jen Řeky. Svými výroky pobouřil v minulosti několik zemí

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se k situaci nechtěl vyjádřit. „Krok Řecka nebudu komentovat, pokud jde o názor pana prezidenta, trvá na něm a bude trvat,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka u něj řecký velvyslanec ústně protestoval kvůli výrokům Zemana a ministra financí Andreje Babiše po setkání s poradci prezidenta na zámku v Lánech k otázce přijetí eura. Písemnou nótu nebo demarši u Kmoníčka prý Řekové nepodávali.

Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras řekl agentuře AFP, že Řecko již kvůli sérii protiřeckých výroků ze strany českých činitelů podalo Česku protestní nótu. „Nic se ale nezměnilo, tak jsme přešli k další etapě (protestních kroků),“ uvedl Kutras. Podle ERT tento krok je také signálem pro další země střední Evropy, konkrétně Slovensko a Maďarsko, jejichž politici rovněž pronesli protiřecké výroky.

Podle řeckých médií jsou nyní Atény krok před úplným přerušením diplomatických vztahů. Řecké diplomatické zdroje podotýkají, že vztahy mezi oběma zeměmi se mohou opět zlepšit, pokud se sporné výroky „opraví“.

Řecko si v předchozích dnech předvolalo velvyslance ČR v Aténách,aby mu sdělilo „tvrdá doporučení“, jak se má Praha k Řecku chovat, uvedla CNN Greece.

Atény se rozhodly povolat zpět do Řecka na konzultace svého velvyslance...

„V této chvíli se intenzivně pracuje na tom, aby si ministr zahraničí (Lubomír) Zaorálek zavolal se svým řeckým protějškem. Bude s ním konzultovat důvody, proč se Řecko k takovémuto kroku uchýlilo,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s tím, že teprve po tom, až budou známé okolnosti odjezdu velvyslance, se bude připravovat diplomatická odpověď řeckým partnerům. Podle informací serveru Lidovky.cz se ale telefonát s řeckou stranou uskuteční až ve středu.

Řeckému serveru diplomatické zdroje potvrdily, že v noci z pondělí na úterý byl velvyslanec odvolán na pokyn řeckého ministra zahraničí Nicka Kotzia.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro slovenskou tiskovou agenturu TASR minulý týden uvedl, že závidí euro Slovákům, ale v Česku ho chce až po odchodu Řecka. „Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo,“ řekl Zeman.

Řecké ministerstvo zahraničí slova českého prezidenta komentovalo již v pátek. „Česká republika je členem Evropské unie také díky Řecku,“ prohlásil mluvčí ministerstva.

Z ČR dříve stáhly velvyslance země jako KLDR, Írán či Srbsko

  • V říjnu 1993 rozhodla ČR po diplomatické roztržce o zrušení zastupitelského úřadu v severokorejském Pchjongjangu. Styky však nebyly přerušeny, nýbrž pozastaveny. KLDR rovněž odvolala velvyslance z Prahy, ale byla v ní vždy diplomaticky přítomna. Český zastupitelský úřad v KLDR byl znovu otevřen v roce 2004, severokorejský velvyslanec se do Prahy vrátil v červnu 2002.
  • Svého velvyslance z ČR odvolal v roce 1998 Írán kvůli zahájení pražského vysílání americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE) do Íránu. Pražský úřad od té doby vede nižší diplomat. Česko odpovědělo stejným krokem.
  • V listopadu 2002 povolalo běloruské ministerstvo zahraničí svého velvyslance v ČR ke konzultacím. Stalo se tak poté, co Česko neudělilo běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi vízum, aby se mohl zúčastnit pražského summitu NATO.
  • Běloruské úřady vypověděly v lednu 2005 českého diplomata Pavla Křivohlavého kvůli údajnému porušení zákonů. Česká strana označila postup běloruských úřadů za propagandu nedemokratického režimu. ČR v reakci vypověděla běloruskou diplomatku a povolala do Prahy ke konzultacím šéfa českého zastupitelství v Minsku.
  • V květnu 2008 stáhla srbská diplomacie velvyslance Vladimira Vereše zpět do Bělehradu na protest proti rozhodnutí české vlády uznat nezávislost Kosova. Vereš se po dvou měsících do Prahy vrátil a diplomatické vztahy se dostaly znovu na normální úroveň.
  • Český velvyslanec v Kanadě Karel Žebrakovský byl v červenci 2009 po obnovení víz pro Čechy povolán do Prahy ke konzultacím. V srpnu téhož roku se vrátil zpět do Ottawy.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.