Lidovky.cz

I kvůli strachu jsou Slovem roku ‚islám‘ a ‚uprchlík‘ a vedle nich mluvčáček

Rallye Dakar

  9:20
PRAHA - Stal se v letošním roce klíčovým pojmem pro uprchlickou krizi, střet kultur i pro komentáře k útokům Islámského státu. „Islám“ proto zvítězil v tradiční anketě LN Slovo roku.

Davy lidí před mešitou. foto: Reuters

Obyvatelé Česka mají z islámu dokonce podle posledního průzkumu agentury STEM větší strach než z uprchlíků, kteří míří do Evropy. Přes 80 procent z nich napříč věkovými i vzdělanostními skupinami se obává rozšíření tohoto náboženství v tuzemsku. I proto získal na oblibě předák hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička. Logo tohoto uskupení – přeškrtnutá mešita – se objevilo i na transparentech během oslav 17. listopadu, kdy si lidé na pražském Albertově připomínali události z let 1939 a 1989. Na pódiu tam po boku Konvičky vystoupil i prezident Miloš Zeman.

Čtenáři serveru Lidovky.cz zvolili slovem roku 2015 výraz ‚uprchlík‘

Strach, tentokrát z majority, už ale pociťují i čeští muslimové. Předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Alrawi se snaží o jejich integraci do společnosti přes 20 let, letošní rok mu ale podle jeho slov práci značně zkomplikoval. „I ti, kdo nechodí do mešity a dříve se s námi nespojovali, se nám nyní ozývají a ptají se, co mají dělat,“ popsal pro LN Alrawi. Veřejnost by podle něho měla rozlišovat mezi islámem a radikalismem Islámského státu.

Čtenáři serveru Lidovky.cz se tématu střetu kultur, který hýbe celou Evropou, svým výběrem také dotkli. Pro téměř 51 procent z nich nejlépe vystihuje rok 2015 právě pojem „uprchlík“.

Hned na druhém místě u čtenářů zabodoval „mluvčáček“. Toto označení pro Jiřího Ovčáčka jako mluvčího prezidenta však podle ředitele Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karla Olivy spíše spadá do slangu používaného v internetových diskusích. Předpovídá tedy, že brzy, tak jako jiná podobně utvořená slova, z jazykového obzoru zmizí.

Dále v pondělních LN najdete:

2016: změny u úvěrů a další novinky

Přinášíme přehled hlavních změn právních předpisů včetně několika letošních posunů, které se ale naplno projeví až v příštím roce.

Na Dakaru jsme málem spali i za jízdy

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar, v rozhovoru LN vzpomíná, jak před 30 lety poprvé vyrazil na start legendárního závodu

Modré stíny aneb Případ Vidkun jako detektivka

Olomoucký případ začal jako tuctová regionální zpronevěra, ale postupně vyšetřovatelé zjistili, že nitky vedou do důmyslné sítě kamarádšoftů, klientelismu a korupce, jejíž loutkovodič dlí v nejvyšších patrech politiky. Kriminalisté si proto nemohou být jisti, komu při rozplétání případu mohou důvěřovat a kdo vůbec nechce, aby se pravda rozkryla.

Popsaná zápletka by mohla být synopsí filmového či literárního zpracování letošní kauzy Vidkun. Jenže patří detektivce Modré stíny, v níž třaskavou olomouckou kauzu o dva roky dříve „předpověděl“ Michal Sýkora, vysokoškolský pedagog působící na Univerzitě Palackého.

Operace Vidkun

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.