Lidovky.cz

Policejní hříčka ve zlaté kauze Kladívko. Pomohl utajený svědek Tomáš Hrdlička

Česko

  5:01
PRAHA - Musel to být někdo přímo zevnitř. A ten někdo jako jediný utvrdil policii v tom, že v kauze kolem exsenátora Tomáše Kladívka (ODS) figurovaly úplatky. I tak ale státní zástupce výpověď utajovaného svědka, kterému detektivové dali přezdívku Tomáš Hrdlička, hodnotí velmi opatrně.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Kreativitu při vymýšlení názvů policejních akcí prokázali vyšetřovatelé například už v kauze Rath. Utajená akce kolem bývalého hejtmana Středočeského kraje tehdy nesla název Důvěra. A podobně tomu bylo i při nedávné olomoucké razii, která kromě podnikatelské sféry zasáhla i tamní policejní špičky. Akce Vidkun tehdy odkazovala na norského vlastizrádce a zradu z vlastních řad.

A hravost detektivů se projevila i při vyšetřování možné korupce ve státním podniku Řízení letového provozu. Případ, ve kterém figuruje i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko (rozhovor s ním čtěte ZDE), totiž policii pomohl mimo jiné rozkrýt také utajený svědek.

Úsměvná příhoda

„Popsal personální vazby, záměr a motiv jednotlivých aktérů,“ stojí v dokumentu policie, který má server Lidovky.cz k dispozici. A jméno, které mu detektivové dali? Tomáš Hrdlička. Tedy jako známý kontroverzní pražský politik a zejména bývalý člen ODS.

„Úsměvná příhoda, je to docela zajímavé. Jestli to někomu pomůže, mně to neublíží,“ uvedl na dotaz redakce zjevně pobavený „pravý“ Tomáš Hrdlička.

Podnikatel Tomáš Hrdlička.

Že policie pojmenovala utajeného svědka právě po něm, ho prý ale nepřekvapuje. V době, kdy se skupina podnikatelů snažila za milionové úplatky ve zlatě získat křeslo šéfa Řízení letového provozu, byla situace v ODS podle Hrdličky doslova vyhrocená.

Čestní proti špinavým

„Byl to souboj čestných proti špinavým. Když ta kauza začínala, kritizoval jsem některé členy ODS a byl jsem jejich nejvýraznější oponent. A navíc to byla doba, kdy mě ze strany vyloučili. Ne z konkrétního důvodu, ale kvůli názorům,“ myslí si Hrdlička, podle kterého se jedná jen o „hrátky policie“. „Ale třeba mysleli, že tím něco vyvolají,“ dodává.

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

ODS vyloučila Hrdličku kvůli jeho výrokům do médií v srpnu 2013, a právě do tohoto období se datuje i kauza Řízení letového provozu. Skupina byznysmenů v čele s královéhradeckým podnikatelem Pavlem Chovančíkem (viz box Kdo je kdo) podle policie chtělastátní podnikobsadit. Údajně si k tomu už připravila nejméně 8,9 milionu ve zlatě. Z e-mailové komunikace, kterou policie zabavila při domovních prohlídkách, totiž detektivové objevili i konkrétní plán na ovládnutí Řízení letového provozu včetně obsazení jednotlivých pozic.

Plán na ovládnutí Řízení letového provozu: Ty budeš ředitel, ty šéf technologií

Každopádně utajovaný svědek Hrdlička policistům jako jediný ze všech aktérů kauzy potvrdil jejich domněnky: tedy že ve snaze obsadit státní podnik figurovaly také milionové úplatky.

A možná i na základě těchto informací sledovali detektivové dům senátora Tomáše Kladívka, až se jim zadařilo: v červnu 2013 tam zadrželi Kladívkova asistenta Milana Čmelíka, předsedu sdružení ODS v pražských Letňanech. U sebe měl zlato, které podle daktyloskopických stop bylo právě od podnikatele Chovančíka.

Nicméně i přesto je žalobce Jan Polanecký k výpovědi svědka Hrdličky opatrný. „S výjimkou výpovědi utajeného svědka, kdy ovšem i tu je třeba hodnotit velmi střízlivě, žádná z osob o korupci nehovoří,“ napsal státní zástupce do obžaloby. Ta prstem ukazuje jen na podnikatele Štěpána Prášila, a to kvůli krádeži investičního zlata v hodnotě zhruba 8,9 milionu.

Přičemž možnou variantou podle žalobce je, že sám Prášil byl kurýrem úplatku. „Uplácení nelze dostatečně spolehlivě dovodit ani z ostatních skutečností, kupříkladů pohybů na bankovních účtech, telefonické či e-mailové komunikace, materiálů zajištěných při prohlídkách domovních a jiných prostor,“ stojí v závěru obžaloby.

Kauza Řízení letového provozu

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba devíti milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.

VŠE o kauze Řízení letového provozu na serveru Lidovky.cz:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.