Lidovky.cz

Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace pro Agrofert. Ten to odmítá

Evropa

  8:59
PRAHA/BRUSEL - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) začal vyšetřovat podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše neoprávněně změnila pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Pokud by se podezření potvrdilo, hrozí Agrofertu postih v podobě vrácení Evropských dotací a vyšetřování před soudem.

Ministr financí Andrej Babiš. foto: ČTK

S informací přišel jako první server Neovlivni.cz. OLAF se měl začít zabývat případem poté, co údajně obdržel velice obsáhlé oznámení od anonymního zdroje. To mělo být adresováno hned několika institucím v Bruselu.

Oznámení prý velice podrobně popisuje postup, kterým se podařilo jednomu z manažerů Agrofertu prosadit změnu státní správou, aniž by zafungoval nějaký ochranný mechanismus. Afrofert si tak měl přijít na více peněz z eurofondů.

OLAF odmítl celé vyšetřování komentovat s prohlášením, že by to mohlo ohrozit důvěryhodnost vyšetřování a mohlo by to vést k ohrožení potencionálních právních úkonů.

Babišovo majetkové přiznání: od Agrofertu dostal loni 200 milionů korun

Hlavním důkazem je podle korespondence mezi Evropskou komisí a výborem pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu dopis, který zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petra Cingra náměstkovi ministerstva průmyslu a obchodu Tomáši Novotnému. Ten měl být odpovědný za čerpání dotací v projektu OPPIK v hodnotě 120 miliard korun.

Cinger neměl podepsat dopis coby místopředseda Agrofertu, ale zaštítil se funkcí prezidenta Svazu chemického průmyslu. V dopise Novotnému pak požadoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent místo dvaceti, které požaduje Brusel. Toto omezení pro firmy s více než 250 zaměstnanci zavedla Evropská unie proto, že v těchto případech lze stěží doložit, zda dotace přispěly k rozvoji výroby a novým pracovním uplatněním nebo jestli jen vylepšily hospodářský výsledek firmy.

Mluvčí Agrofertu: Odmítáme jakoukoliv spojitost s naší firmou

Pokud by se tato obvinění ukázala jako pravdivá, mohla by mít pro Agrofert za následek vrácení vyplacených peněz z evropských dotací i značně negativní dopad na jeho reputaci.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poskytl k celé kauze oficiální stanovisko, podle kterého prý Cingr jednal správně. Zároveň odmítl spojitost Agrofertu s celým případem.

„Petr Cingr zastupoval Svaz chemického průmyslu ČR v květnu 2015 na hromadné schůzce s náměstkem Tomášem Novotným na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde bylo přítomno dalších cca 15 až 20 lidí. Schůze se zúčastnil jako prezident Svazu chemického průmyslu ČR, který sdružuje 86 subjektů, převážně velkých firem. Schůzky se mimo jiné zúčastnili zástupci TAČR, SP, ČEZ, MF a další.“

„Následně odešel jménem Svazu chemického průmyslu ČR, kde Petr Cingr běžně podepisuje oficiální korespondenci, dopis s návrhy na úpravy OP PIK. To je vše, kde se Petr Cingr v této věci zúčastňoval a kde se angažoval. Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou. Není nám nic známo o tom, že by kdokoli v této souvislosti prověřoval dotace Agrofertu. „

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.