Lidovky.cz

Do banky se vypravil čestný rytíř a čestný komunista, říká aktér Ransdorfovy kauzy

Zprávy z EU

  12:01
PRAHA - Vladimír Huněk z kauzy komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa má platné rozhodnutí českého soudu o svém švýcarském dědictví. Šlo prý o milion eur. Tvrdí to Slovák Peter Guzmický, který organizoval prosincovou návštěvu švýcarské banky v Curychu, při níž byl Ransdorf zatčen.

Peter Guzmický (na snímku) se 7. ledna v Praze zúčastnil tiskové konference poslance Evropského parlamentu za KSČM Miloslava Ransdorfa k takzvané švýcarské kauze. foto: ČTK

Jak Ransdorf, tak Guzmický jsou nadále přesvědčeni o tom, že dokumenty, které mají, jsou pravé. Řekli to ve čtvrtek novinářům.

Ransdorf o švýcarské kauze: Za mediální útok může pražská kavárna

„Soud zjistil, že podle sdělení Zürcher Kantonalbank žalovanému ze dne 3.11.2006 ve věci pozůstalosti po paní Heleně Husák-Huněk, zemřelé dne 27.3.2005, příslušelo dědictví žalovanému částka ve výši milionu eur,“ uvedl Guzmický. Později řekl, že nejde o milion, ale x milionů eur. Český soud ze Zlína nebo Prahy prý o dědictví rozhodl 18. února 2007. Během tiskové konference mluvil Guzmický i o roku 2008.

V médiích se hovoří o tom, že by nyní částka na účtu mohla být kolem 350 milionů eur. Dnes ani Guzmický, ani Ransdorf nepopřeli, že by mohla dosahovat takové výše. Do toho, jak by k ní Husák-Huňková mohla přijít, světlo nevnesli.

Rozsudek, který má dokazovat přiřknutí švýcarského dědictví.
Miloslav Ransdorf mluví na tiskové konferenci 7. ledna ohledně tzv. švýcarské...

Nevysvětlili ani to, proč byl Huněk v minulosti už dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku, pokud má skutečně pravé dokumenty.

Ransdorf se ostře obul do KSČM. Měl by spíš řešit svou obhajobu, říká Dolejš

„Já jsem organizátor, který způsobil to, že pan doktor Ransdorf skončí v Curychu tak, jak skončí. Jsem chlap a mám v sobě tolik odvahy a zodpovědnosti vůči panu doktorovi, že jsem oprávněný a povinný říci pravdu,“ uvedl dnes také Guzmický. Zopakoval, že cílem jednání Ransdorfa a trojice Slováků bylo navázat komunikaci se švýcarskou bankou. Huňka se podle něj zastal „čestný rytíř“ a „čestný komunista“.

Guzmický, který byl z vazby ve Švýcarsku propuštěn až 22. prosince, se prý s Ransdorfem ještě týden před návštěvou švýcarské banky neznal. Huňkovi, který se prý léta neúspěšně snažil s bankou komunikovat, podle svých slov pomáhá od září 2014. Na Ransdorfa se lidé kolem Huňka obrátili poté, co se prý po jedné z návštěv švýcarské banky pokusil o sebevraždu.

Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie loni 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítá, že se dopustil čehokoliv nezákonného.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.