Lidovky.cz

Dbalý: Žalobce je jako prokurátor Vaš, moje poznámky jsou psychedelické

Česko

  8:00aktualizováno  15:16
PRAHA - „Tato kauza bude exemplárním příkladem zpackaného boje proti korupci,“ prohlásil bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý na začátku procesu, ve kterém soud rozplétá kauzu manipulace s veřejnými zakázkami. Kromě něj zde figuruje jeho náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí. Exšéf u soudu odmítl, že by existovaly důkazy o korupci.

Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce. foto:  Dan Materna, MAFRA

Dbalý se při svém projevu ostře pustil do žalobce Zdeňka Matuly, kterého přirovnal k nechvalně známému prokurátorovi z 50. let Karlu Vašovi. Soudkyně ho však okamžitě napomenula. „To není na místě, takto nebudete mluvit o státním zástupci,“ utnula Dbalého palbu. Lékař dokonce plánoval přednést Matulův psychologický profil. Raději od něj ale po zásahu soudkyně upustil.

„Je to způsob obhajoby. Myslím si, že tato část už byla za hranou,“ reagoval na Dbalého slova státní zástupce.

Dbalý měl podle obžaloby z obou zmanipulovaných tendrů majetkový prospěch, do jeho kapsy šlo přes 27 milionů korun.

Vladimír Dbalý po svém příchodu do soudní budovy odmítl cokoli komentovat. Pouze řekl, že jde k líčení s veselými pocity. Státní zástupce Zdeněk Matula novinářům sdělil, že obžaloba je postavena na silných a přímých důkazech.

Po půl hodině vykázala soudkyně Silvie Slepičková kameramany a fotografy z prostoru pro veřejnost. S tím se pojí zákaz pořizování obrazových záznamů ze soudního líčení.

Dbalého malé vítězství. Na milionech z kufru nejsou otisky obviněných

Při výslechu Dbalý uvedl, že při jeho nástupu v roce 2006 se nemocnice potýkala se spoustou problémů. Odmítl, že by ovlivňoval zakázky. „Není pravda, že jsme si mohli vše domluvit mezi sebou, třeba v hospodě. Veškerá rozhodnutí bylo třeba komunikovat se zástupci zřizovatele,“ uvedl Dbalý. Podle něj důkazy o korupci při zakázkách na digitalizaci a nákup gama nože neexistují.

Dbalý také okomentoval jeden z důkazů obžaloby - svůj deník, který obsahuje podrobný popis finančních machinací. „Vytvořil na základě mého fiktivního textu hypotézu, kterou v obžalobě přizpůsobuje podle potřeby. Důkazy o korupci při zakázkách na digitalizaci a nákup gama nože neexistují,“ tvrdí lékař. Svoje poznámky označil jako „psychadelický text“.

Dále řekl, že nechápe, proč byl do vazby vzat pouze on. „Jsem nezaměstnaný, nemám kde bydlet, starám se o nemocného tatínka. Kdyby mi nepomohla sestra, nemám žádné prostředky. Proto mi promiňte, kdybych byl emotivní,“ pokračuje Dbalý. Ve své řeči dělá často pauzy, občas se zadrhne.

Komplikovaná digitalizace

Žaloba viní šestici z manipulace dvou zakázek - tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun.

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Kromě Dbalého a Toběrného v této části kauzy figuruje tehdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a předseda představenstva společnosti HOLTE MEDICAL Petr Kutil.

Tato čtveřice podle obžaloby vymyslela plán, že zakázku získá nastrčená firma, kterou budou ovládat, a zakázku provede subdodavatel za výrazně nižší cenu než z tendru. „Rozdíl mezi touto částkou a částkou skutečně vyplacenou Nemocnicí Na Homolce vyvedou na další spřízněné společnosti jako platbu za fiktivní plnění, aby zastřeli původ těchto peněz a následně je z účtů těchto společností nechají vybrat a rozdělí si je,“ napsal do obžaloby státní zástupce Zdeněk Matula.

Dbalého zakázky

Dalším obviněným je Kutilův známý Tomáš Kadlec, který se stal jediným jednatelem nastrčené firmy DISOL. Dbalý s Toběrným byli členové výběrové komise a při otevírání obálek s nabídkami zjistili, že nastrčená firma má soupeře s ekonomicky výhodnější nabídkou.

Obžalovaní se proto podle Matuly rozhodli, že lepší nabídku z tendru vyřadí pro údajné nesplnění zadávacích podmínek. Jejich plán vyšel a podle obžaloby tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. DISOL totiž dostala za zakázku zaplaceno přes 150 milionů, firma ICZ mohla dle spisu stejnou práci udělat za necelých 94 milionů. Nemocnici tak podle žalobce vznikla škoda téměř 57 milionů korun.

Dbalý při psaní deníku příliš sněžil, tvrdí advokát MSB Legal

V této části kauzy vstupuje do hry další obžalovaný - Josef Veselý. Tento muž byl jednatelem společnosti DRUPPI, přes kterou se „čistily“ peníze z veřejné zakázky. Peníze pak Kutil vybíral v bankomatech nebo peněžních ústavech. Celkem na zakázce obvinění podle obžaloby vydělali přes 53 milionů korun. Dbalému připadlo 25 milionů a zbytek si rozdělili Toběrný, Kutil a Kocourek. Zakázka na digitalizaci chorobopisů přitom byla dokončena až po termínu, za což měl DISOL zaplatit pokutu 130 milionů korun. Dbalý však pokutu kvůli své angažovanosti na zakázce vůbec nepožadoval.

Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009. Dbalý a Toběrný podle obžaloby nejprve vedli jednání s ministerstvem zdravotnictví, aby jejich nemocnice získala dotaci a poté zakázku přidělili firmě, s kterou se na podmínkách dopředu domluvili. Její jednatel Jozef Kavalský je posledním obviněným v kauze. Zdravotnický přístroj, který slouží k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu, měl vyjít na necelých 140 milionů korun a lékaři měli získat úplatek ve výši čtyř procent z celé zakázky.

Vladimír Dbalý při příchodu k soudu.
Dbalý je spolu s dalšími šesti lidmi obžalován z manipulování zakázek, korupce...

Úplatek 5,6 milionu korun si Dbalý od Kavalského převzal před Vánocemi 2009 v pražském hotelu Mövenpick. O peníze se pak podle obžaloby rozdělil s Toběrným. Poté, co Homolka gama nůž koupila, tvrdili někteří odborníci, že za něj nemocnice zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.

Případ vyšetřovala protikorupční policie, která proti obviněným zasáhla v červnu 2014, žalobci kauzu poslali k soudu letos v dubnu. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za popsanou trestnou činnost až osm let vězení.

Soudkyně zatím nařídila deset termínů soudního jednání od 11. ledna a stejný počet dní od 7. března.

Exředitel Homolky Dbalý již strávil deset měsíců ve vazbě

  • 25. června 2014 - Protikorupční policie zasahovala na několika místech v Česku kvůli Nemocnici Na Homolce. Policie zadržela a obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce. Údajně postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci. Nemocnici tak prý způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Obviněni byli bývalý generální ředitel nemocniceDbalýa jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný. Podle médií dalšími obviněnými jsou zaměstnanec dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil a další zástupce firmy Pavel Kocourek, bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví. Policie večer zadržené krom Dbalého propustila.
  • 27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.
  • 21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze zakázky na digitalizaci chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva - Josef Veselý a Tomáš Kadlec. Podle médií údajně převáděli peníze ze zakázky na další účty.
  • 31. července 2014 - Soud zamítl Dbalého stížnost proti vazbě.
  • 2. srpna 2014 - Podle serveru Lidovky.cz čelí Dbalý a Toběrný dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Údajně si řekli o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun.
  • 4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že Dbalý a Toběrný podle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.
  • 26. srpna 2014 - Česká televize uvedla, že ve vazbě skončil další obviněný v kauze chorobopisů, a to bývalý šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil. Údajně fyzicky napadl jednoho ze svědků.
  • 15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.
  • 25. září 2014 -Dbalýneuspěl s ústavní stížností proti vazbě.
  • 26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem na dobu tří let za výběr 700 tisíc korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185 tisíc eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru prý Dbalému také pomáhala manželka.
  • 15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví pro poslance, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v Nemocnici Na Homolce, nemocnice nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné.
  • 21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie manipulováním zakázek způsobili škodu téměř 62 milionů korun, napsaly Lidové noviny (LN).
  • 24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.
  • 1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili Nemocnici Na Homolce o víc než 50 milionů korun. Žalobce Zdeněk Matula uvedl, že se to týká veřejných zakázek nemocnice, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý
  • 3. dubna 2015 -Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové složil peněžitou záruku, odevzdal pas, bude pod dohledem probačního úředníka a slíbil, že nevycestuje. Soud naopak poslal do vazby bývalou hlavní účetní nemocnice Bialešovou, uvedla Česká televize.
  • 8. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval šest lidí včetně Dbalého pro podezření z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů. Podle žalobce jednali jako organizovaná skupina, čímž nemocnici způsobili škodu za téměř 57 milionů korun. Dva z nich figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za napadení svědka byl obžalován další člověk.
  • 21. dubna 2015 - Ústavní soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou stížnost Dbalého na prodlužování vazby.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.