Lidovky.cz

Posudek znalců nahrál obžalované sestře. Státní zástupce přesto žádá doživotí

Česko

  10:07aktualizováno  14:46
ÚSTÍ NAD LABEM - Státní zástupce žádá pro zdravotní sestru Věru Marešovou za šest údajných vražd pacientů Lužické nemocnice v Rumburku doživotí. Revizní zdravotní posudek, který ve čtvrtek přednesli před soudem znalci, přitom otravu draslíkem odmítl. Advokátka Marešové Iva Jónová řekla, že bude žádat zproštění viny své klientky. Marešová podle žalobce zabíjela pacienty vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do června 2014.

Obžalovaná bývalá zdravotní sestra Věra Marešová u soudu. foto: ČTK

Znalci zcela odmítli závěry znaleckého posudku lékaře Radka Matlacha, na kterém byla postavena obžaloba.

Znalci podpořili závěry posudku obhajoby, podle kterého byla úmrtí pacientů očekávatelná. „Komise nesouhlasí se závěry MUDr. Radka Matlacha, že křivka EKG nasvědčuje podání vysoké dávky draslíku,“ zopakoval Dobiáš v případě všech případů, které obžaloba klade Marešové za vinu.

Na dotaz předsedy senátu Romana Felzmanna, zda lze podání draslíku jednoznačně vyloučit, odpověděl: „Tuto možnost nelze vyloučit nikdy, ale nelze ji jednoznačně potvrdit“.

Nedbalá práce

Znalci ostře odsoudili Matlachovu práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Této pacientce lékař Petr Vondráček odebral půl hodiny po smrti krev. Vzorek prokázal 10,5 milimolu draslíku na litr, což je vysoká hodnota. Matlachův závěr o podání draslíku označil Dobiáš za diletantskou interpretaci.

Zdravotní sestra obžalovaná z vražd šesti pacientů v Rumburku je na svobodě

„To, že se mění vnitřní prostředí v době nástupu smrti a po smrti, je obecně známá věc. Na to nemusíte být ani soudní lékař,“ doplnil. Znalci obžaloby podle znalců z Olomouce špatně provedli i pitvu. „I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli (Radek Matlach a Jiří Závodský), označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak,“ dodal Dobiáš.

U Matlacha je to v krátké době druhý sporný posudek. V případě Petra Kramného, kterého ostravský krajský soud zatím nepravomocně poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery, zpracoval posudek pro obhajobu a odmítl v něm, že by oběti zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem, před soudem hovořil o otravě. Stejně jako v případě Věry Marešové i tehdy jeho závěry zcela odmítl revizní znalecký posudek.

Disciplinární řízení

Znalcům, kteří vypracují chybný posudek, hrozí disciplinární řízení. Podle mluvčí ústeckého krajského soudu Marcely Trejbalové v případě Matlacha zatím takový podnět nepřišel. „Pokud probíhá konkrétní soudní řízení, v rámci něhož je vypracován revizní posudek, který jasně poukáže na vady posuzovaného posudku, předseda krajského soudu může zahájit se znalcem disciplinární řízení. Většinou se však takto děje až po skončení řízení ve věci samé. Výsledkem může být pokuta nebo i vyškrtnutí ze seznamu,“ řekla Trejbalová.

Podle obžaloby Marešová zabíjela pacienty draslíkem od roku 2010 do června 2014. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Marešová už na začátku líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení. Marešová dnes poprvé přišla k soudu sama, soud ji v prosinci pravomocně propustil z vazby.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.