Lidovky.cz

Zemřel Miloslav Ransdorf, komunistický intelektuál a průšvihář

Zprávy z EU

  15:59aktualizováno  16:34
PRAHA - Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) v pátek zemřel. Bylo mu 62 let. Politik na sebe v poslední době upozornil především kauzou, kdy byl vyšetřován švýcarskou policií při pokusu vyzvednout z tamní banky 350 milionů eur. Údajně jako prostředník.

Miloslav Ransdorf během eurovoleb v roce 2009. foto: MAFRA

Ransdorfa přijal Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pátek odpoledne. Podle médií ho doma v bezvědomí našla jeho žena. Politik byl diabetik a IKEM se specializuje právě na diabetologii či srdeční a cévní problémy. „Tohoto pacienta jsme přijali,“ potvrdila mluvčí nemocnice. Další informace ale již nechtěla poskytnout na přání Ransdorfovy rodiny.

Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR a později české Sněmovny. Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu. Tam ho nahradí Jaromír Kohlíček.

Ransdorf byl člověk svého druhu, ale určitě osobnost, vzpomíná Cyril Svoboda

„Politický život s sebou přináší řadu diskusí, výměnu názorů i případných nedorozumění. Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení. Výkonný výbor ÚV KSČM vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým. Čest jeho památce.“ uvedla KSČM na svých stránkách.

Miloslav Ransdorf na snímku z roku 1998.
Komunista Miloslav Ransdorf vysvětluje svou švýcarskou kauzu.

Ransdorf ovládal řadu jazyků, byl považován za vědce a historika. Právě to mu řada jeho kritiků i z řad jeho rodné strany vyčítala. Byl podle nich spíše politik-teoretik.

Patřil k zastáncům reformního křídla v rámci komunistické strany. Tu konzervativní reprezentoval Miroslav Grebeníček. Na druhou stranu ale obdivoval klasiky komunismu jako Marxe a Engelse, jejichž učení bylo podle novátorů již dávno překonané. Přestože byl po vnitrostranickém sporu „upozaděn“, voliči ho přesto poslali do europarlamentu.

Třetího prosince zadržela švýcarská policie Ransdorfa a tři Slováky v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Politik se podle vlastních slov pokoušel zprostředkovat kontakt mezi majitelem konta a bankou, která odmítala komunikovat. Podle medii ale v bance předložil falešné dokumenty.

Ransdorf poskytl před koncem roku velký rozhovor Lidovým novinám. Vysvětloval v něm právě okolnosti švýcarské kauzy. Rozhovor můžete najít zde.

Vizitka europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa:

Vzdělání:
Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977).

Zaměstnání:
Přednášel dějiny filozofie, v letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV); do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992, v dolní komoře českého Parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP); křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, byl místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP.

Členství a funkce v politických stranách:
Členem komunistické strany byl od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy; v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany; v EP pozastavil členství ve Skupině konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).

Ostatní:
- Loni v prosinci Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.

- Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

- Podle médií Ransdorf figuroval jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

- Byl autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996).

- Byl ženatý, s manželkou Vlastou měl dceru Anetu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.