Lidovky.cz

Návrat do totality, komentují politici debatu studentů se Zemanem

Česko

  14:11
PRAHA - Děsivě mrazivé. Tak označil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek záznam debaty mezi prezidentem Zemanem a studenty Střední vinařské školy Valtice, kam prezident zavítal v rámci své návštěvy Jihomoravského kraje. Předem sepsané otázky byly podle ředitelky školy vybrány v hodinách občanské nauky.

Prezident Miloš Zeman navštívil 27. ledna v poslední den své třídenní návštěvy Jihomoravského kraje Střední vinařskou školu ve Valticích. foto: ČTK

Záznam, který v neděli odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin, zachytil učitelku rozdělující studentům papírky s předem vybranými otázkami, které studenti následně pokládali hlavě státu. V předem připravených otázkách vidí Bělobrádek (KDU-ČSL) paralelu s obdobím před rokem 1989.

Podobně okomentoval besedu i předseda ODS Petr Fiala. „Nejsme před rokem 89, aby byli studenti nuceni pokládat předem sjednané otázky. Nedůstojné pro studenty, učitele, i pro prezidenta,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Ředitelka školy Ivana Machovcová však odmítá, že by témata předem vybraných otázek vycházela z něčeho jiného, než ze zájmů studentů. „Šlo o první a druhé ročníky, starší žáci byli na mezinárodní soutěži. Proto jsem požádala učitelku občanské nauky, aby se s nimi na debatu připravila. Jakým způsobem bude probíhat jsem nevěděla. Otázky vycházely z témat, o které studenti v rámci výuky občanské nauky projevili zájem a dle mého názoru nebyly nijak nevhodné,“ okomentovala pro Lidovky.cz průběh debaty Machovcová. Na samotné debatě už přítomna byla.

Nezletilí kuřáci

Vyjádření učitelky Petry Manišové, která se studenty témata připravila se v pondělí získat nepodařilo. Chvějící se hlas a nejistotu při čtení otázek přisuzuje ředitelka školy k nervozitě studentů.

„Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, na kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá lidem informace stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?,“ zněl například jeden z dotazů.

„Rád bych se zeptal na důvod, proč se v Evropě politici zpronevěřili svým občanům - voličům, proč rozhodují proti jejich přání a vůli a také proti zákonům. Kdo na tom má zájem a zda jsou politici něčím nuceni k takovým rozhodnutím,“ zeptal se další student.

Zájem mají studenti podle všeho i o protikuřácký zákon. „Neříkám, že všichni, ale minimálně jedna třetina studentů této školy jsou kuřáci,“ čte jeden z přítomných chlapců. Následuje otázka zda bude hlava státu protikuřácký zákon vetovat.

A co děti?

„Pane prezidente, máte připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti z České republiky a s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům, jak dlouho předpokládáte, že bude prosazení této smlouvy trvat?“ čte jiný chlapec s výrazným přeřekem.

Studenti tak mají očividně zájem také o témata, na kterých staví Zeman svou politickou image. „Miloš Zeman je přesně takový, jak o něm tvrdí jeho příznivci – lidový prezident,“ vyznala se nakonec na webu školy Manišová, která besedu i rozdělování dotazů mezi studenty řídila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.