Lidovky.cz

Máme za pět, Američany jsme podvedli, říká bývalý velvyslanec v USA

USA

  6:00
„Platí pravidlo Miroslava Plzáka o nevěře. Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Když už jsme přistiženi při nevěře, a my jsme našemu spojenci byli nevěrní, tak se musíme maximálně snažit, aby se to nedozvědělo okolí,“ říká k aktuální diplomatické roztržce mezi Prahou a Washingtonem bývalý velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář.

Petr Kolář na snímku z roku 2010. foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Je to jako v partnerském vztahu. Když vás manželka přistihne při nevěře, tak ji nesmíte vystavit dalšímu ponížení, že se to dozví její kamarádky. To ji totiž donutí k reakci, která se pak těžko napravuje,“ vzsv2tluje Kolář.

LN: Co jste si pomyslel, když jste se dozvěděl, že Česko propustilo Fajáda?
Rád bych zdůraznil, že jsem soukromá osoba, která nepracuje pro stát a informace čerpá z médií. Když jsem se o Fajádově nevydání do USA dozvěděl, tak mě napadlo, že to snad máme dobře konzultované s našimi spojenci.

LN: A co jste si pomyslel, když se objevila nezvykle ostrá reakce z­americké ambasády v Praze?
To jsem byl šokován. Ani ne tak reakcí ambasády, ale tím, že se ukázalo, že má předchozí domněnka byla chybná. Buďto chybná ve své podstatě, to znamená, že jsme to s nimi nekonzultovali, anebo jsme udělali chybu v prezentaci navenek.

LN: Co jste si řekl po prohlášení ministra obrany Martina Stropnického o výměně – Fajád za pět Čechů v Libanonu?
Nejdřív jsem si řekl, že to určitě takto nemohlo být řečeno nebo myšleno. A pakliže ano, tak tím muselo být něco sledováno, ale dodnes nevím co. Nerad ale komentuji věci, o kterých toho mnoho nevím. Nechci být vůči zúčastněným lidem nefér. Jenom o informacích z otevřených zdrojů přemýšlím. Vůbec mi to neštymuje.

LN: V čem vám to nesedí?
I spojenecké země mohou mezi sebou mít různé zpravodajské rozmíšky. To není nic nového nebo nestandardního. Stává se to dokonce mezi nejlepšími spojenci a­tajnými službami jedné země. Ale proto služby pracují v utajení, proto má být celá operace v­utajení, proto existují utajované informace, a proto jsou lidé jako Julian Assange a Edward Snowden vnímáni jako zločinci. Umožnili totiž únik informací, které mají zůstat tajné. Když se tedy něco stane a tuší se, že je to špatně, tak se to nemá přiznat.

Dále v sobotních LN najdete:

Drahé sliby „pojišťovny pohřbů“
Poslední rozloučení může stát více, než myslíte,“ varuje v reklamním spotu pojišťovny 4Life Direct populární herec Pavel Nový. Společnost, která českým klientům slibuje, že v případě úmrtí „vašim nejbližším zajistíte až 350 tisíc korun v hotovosti,“ přitom se svou kampaní v zahraničí tvrdě narazila.

Kromě České republiky, kde „pohřební pojišťovna“ 4Life Direct operuje již dva roky, přišla firma s bezmála identickou nabídkou i v dalších zemích, například v Polsku, na Slovensku či v Maďarsku. Jenže právě v posledním jmenovaném státě společnost dostala vysokou pokutu. Podle maďarského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže GVH byly sliby v reklamě nadnesené. V klientech vyvolávaly mylný dojem, že vyplacená částka jim v případě smrti blízké osoby finančně významně pomůže.

Proč nemůžeme umírat doma
Na rozdíl od okolních zemí – včetně některých z bývalého východního bloku – u nás hospice nejsou součástí zdravotního systému

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2013 by si 78 procent Čechů přálo zemřít doma. Děje se téměř pravý opak: nejčastěji umíráme v nemocnici (60 procent) nebo v ústavech dlouhodobé péče (devět procent). Proč se nedaří dopřát našim blízkým, aby zemřeli doma, už záměrem zmíněného – ani žádného jiného – výzkumu nebylo. To dokazuje, o jak opomíjený problém jde.

Sebevzdělávací roboti už přišli
Postupy a přínosy umělé inteligence přestaly být zábavou pro privilegované, mohou oslovit i masy, a proto je firmy rozvíjejí

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.