Lidovky.cz

Sobotka požaduje prošetření možného úniku informací v kauzách unesených Čechů

USA

  16:11aktualizováno  16:56
PRAHA - Úřad vlády dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podněty příslušným institucím, aby prošetřily možné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva. O únicích se mluví zejména v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD. foto: Foto Michal RužičkaMAFRA

Ministerský předseda, který předpokládá, že věc bude prošetřena, to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Pokud jde o otázku možných úniků z jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu nebo Bezpečnostní rady státu, úřad vlády v této věci podal příslušné podněty institucím, které mohou v této věci jednat. To znamená, podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena,“ odpověděl Sobotka na dotaz, jak bude úniky utajovaných informací řešit.

Ohrožení českých občanů

Za vydání Hany a Antonie z Pákistánu zaplatilo Česko 145 milionů korun

Úniky informací kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů (více čtěte ZDE). Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu.

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

V bezpečí. Přes dva roky strávily Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová v...

Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Chceme věc vyšetřit, zní z vlády

Přitom ještě dopoledne oficiální místa k úniku informací o výkupném pro Hanu a Antonii mlčela. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ani napodruhé na dotaz, zdali nechá únik prošetřit, nereagoval.

  • Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra oba vicepremiérové, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí.
  • Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky.
  • V předsednictvu rady jsou premiér, dvojice vicepremiérů a ministři vnitra, obrany a zahraničí.

Stejně tak tiskový odbor jeho rezortu nesdělil, zdali a jak byla informace o výkupném utajovaná, jestli byla projednávána pouze na předsednictvu Bezpečnostní rady státu, popřípadě kolik lidí k ní mělo přístup. „K mediálním spekulacím se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl na obecný dotaz mluvčí Jiří Korbel. Stejná odpověď přišla i z Úřadu vlády.

Zbytečná jednání

Server Lidovky.cz oslovil členy Sobotkovy vlády s dotazem, zdali se jedná o únik z Bezpečnostní rady. A pokud ano, kdo by ho měl případně vyšetřit. Například podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je jakýkoli únik informací, které mají vyšší ochranu, nebezpečný. „Pro Českou republiku i nás jako občany a musí být vyšetřen, jinak jsou jednání o citlivých věcech zbytečná,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zase upozornil na to, že únik informací se vyskytuje opakovaně. „Považuji to za zcela nepřijatelné a musí to být neprodleně vyšetřeno,“ uvedl.

A podobně reagovala i Karla Šlechtová (za ANO). „Jako nečlen Bezpečnostní rady státu mám informace pouze z médií. Považuji to za nepřijatelné, pokud se důvěrné informace dostávají veřejnosti. Nevím je ani já jako člen vlády. Považuji to za alarmující,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.