Lidovky.cz

Útoky z nenávisti? Policisté dostávají školení, jak přistupovat citlivě k obětem

Česko

  8:04
PRAHA - Vést policejní výslech a při tom citlivě vnímat potřeby obětí, které se staly terčem útoků kvůli svému původu či náboženskému vyznání. Takový úkol by měli kriminalisté bezpečně zvládat, míní vládní organizace, která spouští školení stovek policistů. Projekt původně reagoval na nepokoje ze severu Čech v roce 2013, přichází však v době, kdy se společenská situace výrazně proměnila. Do souvislosti s dvěma útoky v Praze jej ale nelze dávat, brání se důrazně koordinátoři.

Policie. Ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Vládní kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti má poněkud ambiciózní plán: během letošního roku má vyškolit čtyři stovky policistů na různých úrovních – od kriminalistů, přes příslušníky pořádkové policie až po tiskové mluvčí – , aby byli dostatečně citliví k obětem trestných činů páchaných z nenávisti kvůli barvě pleti, náboženství, původu či sociálnímu postavení.

‚Citlivý výslech‘

Policisté by například měli vést výslech s obětí tak, aby se nezaměřoval pouze na odhalování trestné činnosti. Vyškolený policista by proto měl umět pracovat s psychickými i zdravotními potřebami člověka v těžké životní situaci a poučit jej o právech a možnostech, jak se vyhnout stresu z obavy před silným společenským tlakem. Stejně tak by policistu neměla překvapit kulturní či jazyková odlišnost, naopak by jí měl být otevřený. Zmíněné dovednosti si mají policisté osvojit v průběhu letošního roku.

Útok na komunitní centrum Klinika: maskovaní lidé zaútočili zápalnými lahvemi

První přednášky už proběhly a ohlasy jsou prý pozitivní. „Z prvních školení máme překvapivě dobrou zpětnou vazbu od samotných policistů,“ říká vedoucí projektu Hate Free Culture Lukáš Houdek o učení pořádkové policie v Ústeckém kraji.

Koordinátoři se ale důrazně brání tomu, že by projekt vznikl kvůli tomu, že by policisté doposud dělali svou práci špatně.

„Rozhodně bych neřekla, že policie nemá dostatek schopností s fenoménem násilí z nenávisti a nevěděli co dělat. Jde o to, aby se nalezla vhodná opatření a nástroje, které bude moci použít,“ vysvětluje záměr kampaně Rut Dvořáková, koordinátorka vzdělávacích aktivit pro policii na Úřadu vlády.

Násilí z nenávisti

  • Jednání motivované předsudky nebo nenávistí namířené proti osobě, skupinám, jejich majetku, hodnotám a způsobu života. Symbolický útok vůči jednotlivci z důvodu jeho příslušnosti k určité skupině.
  • Útok se nezakládá na pachatelově zkušenosti s konkrétní osobou. V českém prostředí mnoho útoků míří proti romské komunitě. Jejich oběťmi se však stávají i jiné etnické a národnostní menšiny.
  • Stejně tak jako původ a barva pleti jsou společným jmenovatelem nenávistných incidentů, záminkou pro útoky může být i náboženská příslušnost, sexuální identita, zdravotní stav, příslušnost k subkultuře nebo sociální skupině.

zdroj: Agentura pro sociální začleňování

Kampaň čerpá ze zkušeností z bezplatné právnické poradny organizace In Iustitia, která se vzdělávacích aktivit ujala. Ta se tématu násilí z nenávisti v praxi věnuje již řadu let. „Věříme, že naše zkušenosti a praxe obohatí znalosti a dovednosti policistů a policistek, kteří hrají klíčovou roli nejen při objasňování trestné činnosti z nenávisti, ale především bývají prvními osobami, se kterými se poškození setkají,“ rozvedla myšlenku kampaně zakladatelka a ředitelka právnické organizace pomáhající obětem útoků z nenávisti In Iustitia Klára Kalibová.

Instruktážní film i manuály

Kvůli školení policistů vznikl instruktážní film s konkrétními radami pro policii. Ty se však k veřejnosti nedostanou, dílo je určeno výhradně pro potřeby policie. Co je jeho obsahem, nechtějí tvůrci projektu prozradit. Bojí se, že by prozradili své know-how. Zato spot pro oběti násilí z nenávisti se už brzy objeví na televizní obrazovce.

Přestože se policie dosud zabývala především odhalováním trestné činnosti, školení policistů kvůli násilí z nenávisti není velkou novinkou.

Podobné snahy byly patrné již několikrát za poslední dvě dekády. Potřeba vzdělávání policistů vždy reagovala na vypjaté dění ve společnosti. Poslední impuls vznikl po nepokojích a demonstracích mezi starousedlíky a Romy před třemi lety na severu Čech.

O kampani:

Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti vznikl jako společný projekt Agentury pro sociální začleňování, odborem Úřadu vlády a Policejním prezidiem. Vzdělávacích aktivit se ujala právnická organizace In Iustitia.

„Záměr projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, podpořený Norskými fondy, vznikl v roce 2013, v době kdy probíhaly nepokoje na severu Čech. Byly proto vytipovány potencionálně nejproblematičtější kraje z hlediska dalších nepokojů,“ říká koordinátorka projektu Dvořáková. Těmi jsou podle ní Ústecký a Moravskoslezský kraj. Školení se však dotkne policistů napříč celou republikou.

Útoky v Praze? ‚Žádná souvislost’

Než se ale projekt rozpohyboval, nálada ve společnosti se výrazně proměnila. Kampaň tak přichází v době, kdy se společnost polarizovala kvůli přístupu k migrační krizi. Koordinátoři projektu se však brání tomu, že by mělo jít o reakci na aktuální dění - konkrétně útok na sociální centrum Klinika bezprostředně po demonstracích pro i proti imigraci a napadení muslima žijícího v Praze dvěma útočníky.

„Projekt se soutěžil již na jaře roku 2015 a smlouva s dodavatelem In Iustita byla podepsána na počátku října 2015,“ zdůrazňuje Dvořáková, proč jej nelze s takovými činy spojovat.

Iniciativu Hate Free však nedávné útoky přiměly k sepsání manuálů pro oběti útoků motivovaných nenávistí. „S ohledem na zvyšující se toleranci nemalé části společnosti k násilí, což dokládají jak například poslední násilné útoky a jejich bagatelizace ve veřejných diskusích, tak muslimové z našeho okolí, kteří hovoří o rostoucí četnosti a agresivitě urážek nebo výpadů ve veřejném prostoru, jsme připravili stručný manuál pro ty, kteří se stanou obětí násilí z nenávisti,“ píše šéf projektu Houdek. Kromě toho připravili manuál i pro rodiny a přátele těchto obětí, aby věděli, jak svým blízkým pomoci. Další příručka je určená svědkům takových útoků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.