Lidovky.cz

Ministerstvo ustupuje ‚kamioňákům‘. Policisté budou neočištěný sníh zatím promíjet

Česko

  6:00
PRAHA - Ministerstvo dopravy couvá. Po kritice od kamionových dopravců totiž ustupuje od přísného předpisu, který všem šoférům od 20. února nařizuje, aby ze svých aut před jízdou odstranili všechen led a sníh. Toto ustanovení sice v zákoně zůstává, policisté však při jeho kontrole zatím budou benevolentní. Pokuty začnou rozdávat, až na odpočívadlech vyrostou rampy, které řidičům úklid usnadní.

Řidiči budou mít od 20. února povinnost očistit ze svého auta sníh a led. Policisté k nim zatím budou benevolentní. foto: ČTK

Od druhé poloviny února se mohla práce šoférů nákladních aut výrazně proměnit. Pokud by totiž noc trávili například na běžném dálničním odpočívadle a během přestávky by na jejich vůz napadl sníh, nezbylo by jim nic jiného, než ráno vylézt na střechu návěsu a sníh a led odházet.

Zeman podepsal silniční zákon. Pro cizince bude těžší uniknout trestu

Přesně to totiž nařizuje novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začne platit už v sobotu 20. února. Ministerští úředníci předpisem chtěli zabránit nebezpečným situacím, jež sníh a led padající z aut způsobuje. Řidičům, kteří svou novou povinnost nesplní, má hrozit pokuta až 2500 korun.

Dopravní firmy ale ministerský záměr od počátku kritizují, a to i přesto, že většina společností uznává, že například uvolněné kusy ledu mohou napáchat veliké škody. „I proto jsme v areálu naší firmy už před třemi lety vybudovali speciální rampu, z níž mohou řidiči sníh a led bez problémů očistit,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti TTV Spedice Eva Šlapetová. Podobná zařízení v minulých letech postavila i řada jiných firem.

Mají jet do vyhřátého skladu?

Problém je podle přepravců jinde. „Pokud řidič parkuje na otevřeném parkovišti mimo areál firmy a auto mu zapadá, neumím si představit, jak by měl sníh odstranit. Snad jedině, že by na kluzký návěs lezl po žebříku, což je ale velice nebezpečné. Na odpočívadlech totiž žádné rampy nejsou,“ doplnila Šlapetová.

Zástupci přepravců navíc upozorňují i na další paradox. Pokud by šoféři chtěli nový zákon splnit, dostali by se do absurdní situace: splněním předpisu by totiž automaticky porušili závazná pravidla Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Nový silniční zákon

Od 20. února se kromě povinného čištění sněhu a ledu musí řidiči připravit i na další změny:

Chodci budou mimo obec za snížené viditelnosti vždy nosit reflexní prvky. Pokud člověk za tmy nebo mlhy nebude na silnici vidět, hrozí mu pokuta až dva tisíce korun.

Policisté budou nově moci řidičům přímo během dopravní kontroly zabavit takzvaný malý řidičský průkaz, udělat to budou moci v případě, že kontrolované auto je na první pohled nebezpečné.

Přísnější tresty také nově budou čekat na řidiče, kteří vjedou na železniční přejezd, když svítí červené světlo.

Nové pravomoci dostanou také zástupci obcí. V ulicích budou moci například rozmisťovat značky, které zakáží vjezd vozítek Segway na chodníky.

„Aby někdo mohl lézt po střeše návěsu a pracovat tak ve výšce přibližně čtyř metrů, musí na to mít speciální školení a certifikát. Většina řidičů kamionů samozřejmě nic takového nemá,“ vysvětlil Lubomír Ondrušek ze Společenství autodopravců Čech a Moravy.

A firmám vadí i další věci. Například se bojí, že odklízení sněhu bude jejich zaměstnance neúměrně zdržovat. Podle přepravců totiž nelze návěs dokonale očistit rychleji než za hodinu. Nový zákon si navíc vyžádá i náklady navíc – například na smetáky či chemické prostředky.

„Rampy budou“

Ministerští úředníci výtky přepravců částečně uznávají. „Jsme si vědomi toho, že technická zařízení, která by čištění střech aut umožňovala, chybí,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. „S jejich vybudováním se ale do budoucna počítá,“ doplnil. Kdy by však rampy mohly začít růst, neuvedl.

Do doby, než nová zařízení vzniknou, budou policisté k šoférům kamionů benevolentnější. „Postih bude hrozit hlavně těm řidičům, kteří budou ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu, tedy například těm, z jejichž návěsů budou kusy ledu skutečně odlétat,“ vysvětlil mluvčí Josef Bocán z policejního prezidia.

Reflexní prvky chodci budou nosit povinně. Novelu schválila vláda

Řidiči se tak alespoň prozatím nemusí obávat toho, že by jim strážci zákona lezli na střechy aut a pokutovali je i za sebemenší vrstvu sněhu. „Takové řešení je pro nás přijatelné. Mělo by být samozřejmé, že když stát zákonem stanoví nějakou povinnost, měl by zajistit, aby bylo možné ji splnit,“ okomentoval pro Lidovky.cz mluvčí Sdružení automobilových přepravců Martin Felix.

Policie ale zároveň upozorňuje, že šoféři velkých aut navzdory dočasným úlevám budou po 20. únoru muset jezdit dostatečně pomalu a opatrně, aby odletujícím ledem nikoho neohrozili. Pokud někoho ohrozí, nebo dokonce někomu způsobí škodu, postihu se nevyhnou.

Stejně tak s úlevami nemohou počítat ani řidiči menších vozů, z nichž je možné sníh očistit relativně snadno.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.