Lidovky.cz

Policie ‚podplatila‘ svědka v mé kauze. Přiznal to v motáku, tvrdil Švábenský

Česko

  5:00
BRNO - Vyšetřují závažné informace ze zpovědi Stanislava Švábenského, policejní inspekce a státní zastupitelství jsou přitom samy terči tvrdé kritiky zesnulého detektiva. Švábenský tvrdí a dokládá dokumenty, že vyšetřovatelé v jeho kauze „podplatili“ podnikatele Jana Švédíka, aby vypovídal proti němu.

Právě Švédíkova výpověď poslala detektiva Švábenského na šest let za mříže. Detektiv spáchal sebevraždu, před smrtí ale nahrál šestihodinový záznam, kde tvrdí velmi závažné věci. Podle Švábenského získal na oplátku za své svědectví stíhaný Švédík zpět zabavený dům, vůz, dostal se z vazby a státní zástupce mu přislíbil nejnižší možný trest. Navíc se přiznal v zachyceném motáku.

„Generální inspekce se dopustila něčeho neuvěřitelného, dopustila se trestného činu podplácení,“ popisuje Švábenský události z ledna 2012. Tehdy byl již sám dávno v hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která se o něj zajímala kvůli podezření z vynášení citlivých informací. Podle vyšetřovatelů končily u Švábenského informátora Švédíka, který za ně platil. Expolicistova verze však zní: žádné nekalosti se neděly, chtěli mě jen odstřelit.

Mohl Šlachtův útvar zabránit metanolové kauze? Švábenský informoval celníky

Švábenského nicméně soudy nakonec potrestaly především na základě Švédíkovy výpovědi. Když za ním 26. ledna 2012 přijel poprvé vyšetřovatel GIBS Lubomír Koliba do vazební věznice v Olomouci, kde Švédík skončil kvůli krácení daní, mluvil přitom ve prospěch policisty.

Nejdřív pro a poté proti

„Jan Švédík vypovídal v můj prospěch. Neměl jediný důvod mě shodit, nic se nedělo. Z mé ani z jeho strany žádné protiprávní jednání nebylo,“ uvádí Švábenský na videu. Svá slova podporuje i kopií Švédíkova výslechu, podle níž mu žádné informace nevynášel.

Den na to je nicméně vše jinak, Švédík otáčí. „Vypovídá, že jsem darebák, úplatný, a že jsem mu zajišťoval lustrace a ochranu,“ popisuje na videu detektiv. Švábenský se proto snažil přijít na kloub tomu, co stojí za Švédíkovou změnou výpovědi. Dozorujícího státního zástupce Petra Bejšovce proto požádal o seznam návštěv, které do vězení za Švédíkem dorazily. Avšak neuspěl.

Švábenský skutečně přinesl informace, ale k jiné části metanolové kauzy, říká státní zástupce

Za to získal Švédíkův moták určený spoluobviněnému, který zachytila vězeňská služba. Švábenský přiznává, že se mu do ruky dostal „pofidérním“ způsobem díky známým. „Bez nich bych k těm materiálům nikdy nepřišel,“ připouští.

„Ten moták se nikdy neměl dostat na světlo boží... Dokresluje, co udělala generální inspekce, aby si zajistila jeho (Švédíkovu) loajalitu. V motáku je, že mu bylo slíbeno vrácení vozu BMW X6, zajištěného domu, propuštění z vazby. Pak píše, jak chce podělat Hanáka (Marian Hanák, další odsouzený policista ÚOOZ, proti němuž Švédík vypovídal)“.

Udělali smlouvu s ďáblem

Detektiv pak na dalších dokumentech ilustruje, že vůz nakonec policie vrátila Švédíkově známé a podnikatel opustil vazbu. „Je pro mě nepochopitelné, že udělali smlouvu s ďáblem,“ komentuje to Švábenský a dodává, že kdyby k nabídkám nedošlo, Švédík si „stojí za svým“, tedy za svou původní výpovědí.

Přepis Švédíkova motáku.

Další vážné obvinění směřuje Švábenský na státní zastupitelství. Detektiv se dostal ke Švédíkovým dopisům určených jeho tehdejšímu advokátovi Pavlu Lízalovi. „Píše se v nich, že jistý státní zástupce Roman Kafka (vlivný moravský žalobce, známý například z metanolové kauzy) mu přislíbil, že bude ve všech kauzách požadovat nejnižší možnou hranici a že mu slíbil šest let... Ještě než soudce dostal kauzu na stůl, věděl, že ho odsoudí na šest let. On skutečně dostal šest a půl roku. To je něco, s čím nejsem schopen se smířit. Tohle ze mě udělalo grázla,“ neskrývá Švábenský rozčarování.

Švédíkovo vysvětlení, proč změnil výpověď, nelze v současnosti zjistit, odpykává si trest kvůli krácení daní za 90 milionů, advokát Lízal ale neví, že by se události popisované Švábenským staly. „Já takové informace nemám, pana Švédíka jsem zastupoval jen na samém počátku. Několik let s ním nemám žádné kontakty,“ řekl Lízal serveru Lidovky.cz. Prý netušil ani o žádném motáku.

Věc příliš nechtěl komentovat ani státní zástupce Kafka, který dnes působí na olomouckém vrchním státním zastupitelství. Nad Švábenského případem neměl dohled, vedl však těsně spjatou kauzy tehdejšího detektiva a Švábenského předchůdce Mariana Hanáka, který si aktuálně odpykává osmiletý trest za korupci. A opět, Švédíkova výpověď byla v jeho kauze klíčová.

Žalobce: O zobchodování nic nevím

„O kauze Švábenský vím jen zprostředkovaně, o žádném zobchodování informací mi není nic známo. Pan Švédík byl stíhán v řadě daňových trestních věcí, kde dozor vykonávalo několik státních zástupců. Nikoliv já. Tresty jemu uložené nebyly, myslím, nízké a hlavně proti ním dávali státní zástupci odvolání. Dostal tuším 8,5 roku, což není málo,“ napsal Kafka serveru Lidovky.cz. Informace o „diktování“ rozsudku soudci jsou podle něj mylné.

Server Lidovky.cz oslovil také dozorujícího státního zástupce Švábenského případu Petra Bejšovce z Brna a vyšetřovatele Lubomíra Kolibu. Ani jeden však závažné informace nechtěl komentovat. „Víte, že vám na toto nemohu odpovědět. Vyjadřovat se nemohu,“ odmítl Koliba. Mlčí i vedení GIBS. „Je možné pouze potvrdit, že se tímto případem zabývá, ale vyjádření ani odpovědi ke konkrétním otázkám nelze poskytnout,“ uvedla pouze mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ukázka Švédíkova motáku.
Přepis Švédíkova motáku.

Pro GIBS jde přitom v krátké době o další problém. Její dlouholetý šéf Ivan Bílek skončil krátce po startu policejní akce VIDKUN mířící na vysoce postavené policisty, podnikatele a hejtmana v Olomouckém kraji. I když v kauze figurovali policisté, zastupitelství inspekci z kauzy vynechalo, což podle politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) otřáslo důvěrou v GIBS. Případ totiž inspekce šetřila a nakonec odložila.

Švábenský na nahrávce ostře kritizuje také protimafiánský útvar (ÚOOZ), mohl podle něj zabránit metanolové aféře, popisuje těsné kontakty moravských policistů s podsvětím či důvody, proč se rozhodl sáhnout si na život. Sebevraždu spáchal po tom, co ho soudy pravomocně poslaly na šest let za mříže kvůli korupci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.